Sql Servere Veritabanı Yükleme ve Veritabanı Çıkarma(import & export)

 Sql Servere Veritabanı Yükleme ve Veritabanı Çıkarma(import & export)
Okunuyor Sql Servere Veritabanı Yükleme ve Veritabanı Çıkarma(import & export)

Selamun aleyküm arkadaşlar Sql Servere Veritabanı Yükleme ve Veritabanı Çıkarma konusunu işleyeceğiz.Bunun için sql servere veritabanımızı attach etmemiz gerekiyor.Çok basit bir işlem arkadaşlar sadece 3 adımda göstereceğim.

Veritabanı Yükleme

Adım 1 Öncelikle elimizdeki veritabanı dosyalarımızı altta verdiğim yola yüklemeniz.

C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL10_50.SQLEXPRESS\MSSQL\DATA

hemen fotoğraf ekleyerek aklımıza daha iyi oturmasını sağlayalım.

 

sqlveritabaniimportexport#1

Evet veritabanı dosyalarımızı gösterdiğim klasöre kopyalayıp yapışdırdıkdan sonra 2. adıma geçiyoruz.Öncelikle sql server management studio yu açıyoruz daha sonra  databases yazan yere sağ tıklayıp attach yazısına tıklıyoruz.

sqlveritabaniimportexport#1

Daha sonra açılan ekranda ilk adım olarak ADD tıklıyoruz. İkinci adım olarak site açılan yoldan veritabanı dosyamızı (.mdf) seçiyoruz. Daha sonra ok tuşuna basıyoruz işlemimiz tamamlandıkdan sonra 4. adım olarak tekrar ok tuşuna tıklıyoruz ve veritabanını import etme işlemimiz gerçekleşiyoruz.Burda bazı arkadaşlarımız hata alabilir  hata almanız durumunda sql server management studio yu yönetici olarak açmanızı öneririm .

 

sqlveritabaniimportexport#1

Bu kadar arkadaşlar veritabanımızı sql servere import etmiş oluyoruz.

Sırada dışa aktarma işlemimiz var arkadaşlar bu çok daha basit.Öncelikle sql servere giriyoruz orda hangi veritabanını dışarı aktarmak istiyorsak üzerine gelip sağtıklıyoruz.

Ardından faremizi task menüsünün üzerine getiriyoruz.

Açılan menüden Detech görevine  tıklıyoruz.

Daha sonra açılan menüye ok diyoruz.

Daha sonrada az önce dosya yüklediğimiz dosya yolundan veritabanımızın isminde iki dosyayı yani atıyorum.SiteDb diye bir dosyamız var 

C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL10_50.SQLEXPRESS\MSSQL\DATA

Bu yoldan veritabanımıza ait olan (.mdf) ile  (.LDF) yolundaki dosyalarımızı alıyoruz siteDB için örnek verirsek detach ettikden sonra dosya yolumuza girip siteDB.mdf ve siteDB.LDF dosyalarını alıyoruz hangi bilgisayara yükleyeceksek o bilgisayarda Attach yöntemiyle import ediyoruz.Bu kadar basit arkadaşlar bu yöntemler bi faydamız dokunduysa ne mutlu Allah a emanet.Vesselam.

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.