EğitimSQLYazılım

Sql Servere Veritabanı Yükleme ve Veritabanı Çıkarma(import & export)

Selamun aleyküm arkadaşlar Sql Servere Veritabanı Yükleme ve Veritabanı Çıkarma konusunu işleyeceğiz.Bunun için sql servere veritabanımızı attach etmemiz gerekiyor.Çok basit bir işlem arkadaşlar sadece 3 adımda göstereceğim.

Veritabanı Yükleme

Adım 1 Öncelikle elimizdeki veritabanı dosyalarımızı altta verdiğim yola yüklemeniz.

C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL10_50.SQLEXPRESS\MSSQL\DATA

hemen fotoğraf ekleyerek aklımıza daha iyi oturmasını sağlayalım.

 

sqlveritabaniimportexport#1

Evet veritabanı dosyalarımızı gösterdiğim klasöre kopyalayıp yapışdırdıkdan sonra 2. adıma geçiyoruz.Öncelikle sql server management studio yu açıyoruz daha sonra  databases yazan yere sağ tıklayıp attach yazısına tıklıyoruz.

sqlveritabaniimportexport#1

Daha sonra açılan ekranda ilk adım olarak ADD tıklıyoruz. İkinci adım olarak site açılan yoldan veritabanı dosyamızı (.mdf) seçiyoruz. Daha sonra ok tuşuna basıyoruz işlemimiz tamamlandıkdan sonra 4. adım olarak tekrar ok tuşuna tıklıyoruz ve veritabanını import etme işlemimiz gerçekleşiyoruz.Burda bazı arkadaşlarımız hata alabilir  hata almanız durumunda sql server management studio yu yönetici olarak açmanızı öneririm .

 

sqlveritabaniimportexport#1

Bu kadar arkadaşlar veritabanımızı sql servere import etmiş oluyoruz.

Sırada dışa aktarma işlemimiz var arkadaşlar bu çok daha basit.Öncelikle sql servere giriyoruz orda hangi veritabanını dışarı aktarmak istiyorsak üzerine gelip sağtıklıyoruz.

Ardından faremizi task menüsünün üzerine getiriyoruz.

Açılan menüden Detech görevine  tıklıyoruz.

Daha sonra açılan menüye ok diyoruz.

Daha sonrada az önce dosya yüklediğimiz dosya yolundan veritabanımızın isminde iki dosyayı yani atıyorum.SiteDb diye bir dosyamız var 

C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL10_50.SQLEXPRESS\MSSQL\DATA

Bu yoldan veritabanımıza ait olan (.mdf) ile  (.LDF) yolundaki dosyalarımızı alıyoruz siteDB için örnek verirsek detach ettikden sonra dosya yolumuza girip siteDB.mdf ve siteDB.LDF dosyalarını alıyoruz hangi bilgisayara yükleyeceksek o bilgisayarda Attach yöntemiyle import ediyoruz.Bu kadar basit arkadaşlar bu yöntemler bi faydamız dokunduysa ne mutlu Allah a emanet.Vesselam.

Etiketler

Ramazan Şerif

Selamun Aleyküm Adım Ramazan Şerif Akbuz. Bilişime olan merakım ortaokul yıllarımda başladı.7.Sınıfta Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı aracılığı ile girdiğim Legorobot yarışmasında Türkiye de ilk 20 ye girdik.Bilişime olan heyecanım lise yıllarımda da devam etti.Liseyi Veritabanı Programcılığı bölümünde okudum.Matematiğim zayıftı bende 2 yıllık Omü bilgisayar programcılığına geçiş yaptım.Okulu başarıyla bitirdim.2 Yıldır bir yandan Freelance olarak çalışıyor , bir yandanda iş arıyorum.Bakdım olacağı yok birazda kendimi geliştirme kararı aldım.DGS ile Fırat Üniversitesi Yazılım Mühendisliğine geldim.Maceranın devamında bir baltaya sap olabilmek dileğiyle "Zaman zam anıdır Gülüşüme sende gül üşüme"

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. bende öyle dosyalar yok gösterdiğiniz.
    Yani ; C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL10_50.SQLEXPRESS\MSSQL\DATA bu yol bende yok.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: