• Ana Sayfa
  • Teknoloji
  • YouTube içerik oluşturucuları siteyi bir podcast ağına dönüştürüyor #teknoloji

YouTube içerik oluşturucuları siteyi bir podcast ağına dönüştürüyor #teknoloji

 YouTube içerik oluşturucuları siteyi bir podcast ağına dönüştürüyor
 #teknoloji
Okunuyor YouTube içerik oluşturucuları siteyi bir podcast ağına dönüştürüyor #teknoloji

YouTube, podcast aradıklarında düşünen ilk platform olmayabilir, ancak gittikçe artan sayıda reklamveren, YouTube'un bir bonafide podcast ağı olduğunu kanıtlıyor.

Logan Paul, Marques Brownlee ve Emma Chamberlain dahil olmak üzere birçok YouTubers, geçen yıl podcast'ler başlattı. Hepsine Apple Podcast'ler ve Spotify gibi geleneksel ses platformları üzerinden erişilebiliyor, ancak birçoğu inanılmaz popüler hale gelen özel YouTube kanallarında canlı video sürümleri de sunuyor.

Bu yaratıcılar, podcast'lerin kendileri için tasarlanmayan bir platformda nasıl çalışacağını, YouTube'un yeni izleyicilerle tanışmak, daha fazla para kazanmak ve gelecek yıllarda hızla büyümesi beklenen bir ortama genişlemek için arama algoritmasını kullanarak nasıl çalışacaklarını çözdüler.

Video odaklı bir platform olmasına rağmen, insanlar giderek daha fazla podcast aramak için YouTube'a geliyor. Kanadalı yetişkinlerin yakın tarihli bir araştırması, insanların yüzde 43'ünün “geçtiğimiz yıl podcast'ler için YouTube'a gittiğini” buldu. Bu da YouTube'u Apple Podcast'lerin (yüzde 34) ve Spotify'ın (yüzde 23) önüne geçirdi.

YouTube'daki en iyi podcast'lerden bazıları, birkaç günde veya haftada bir milyonlarca görüntü çekiyor. Ethan ve Hila Klein’lar gibi en iyi şovlar H3 Podcast veya Joe Rogan’ın Joe Rogan Deneyim, YouTube bildirimlerini RSS beslemesi olarak kullanan ve izleyebilecekleri yeni bir bölümün ne zaman bulunduğunu bildiren özel kitlelere sahiptir. Podcast'ler Spotify ve Apple Podcast'ler aracılığıyla da dağıtılırken, YouTube ilk durak olarak davranır.

Daha büyük kitlelere ulaşmak için, YouTubers gösterilerini parçalara ayırabileceklerini ve birden çok kanalda yayabileceklerini anladılar. H3 Podcast, Cody Ko ve Noel Miller’ın Küçük Et Çetesi, ve Joe Rogan Deneyimi ana podcast kanallarında tam uzunlukta bölümler halinde çalışırlar, ancak bu bölümler küçük bireysel kesimlere bölünür. Genellikle klips veya vurgu olarak adlandırılan bu kesimler, tamamen ayrı bir kanalda bulunur. Ayrıca, podcast'i büyütmek için YouTube'u kullanmak söz konusu olduğunda tartışmalı olarak daha önemlidir.

H3 Podcast “YouTube podcast” biçiminde en popüler çekimlerden birini kullanıyor. Ethan ve Hila Kleinin'in üç kanalı vardır: H3H3 Productions (6 milyon abone), H3 Podcast (2 milyon abone) ve H3 Podcast Highlights (1,3 milyon abone). Ana kanal daha uzun yorum yazıları, özel işbirlikleri ve komedi eskizleri için kullanılır, ancak ikincisi yalnızca podcast'e adanmıştır. Ana H3 Podcast kanalı toplam 208 milyondan fazla görünüme sahiptir, ancak her bölümdeki kliplere atanan ikincil kanal toplamda 388 milyondan fazla görünüme sahiptir.

Klipler için ayrı bir kanal oluşturmak, pod yayıncılarının, bir izleyicinin ilgilendiği belirli konulardaki içeriği ortaya çıkaran YouTube'un öneri algoritmasından yararlanmalarını sağlar. “Yeni bir izleyici oluşturmak için harika bir fırsat”, film yapımcısı ve YouTube ikilisinin bir parçası olan Samir Chaudry Colin ve Samir söyledi Sınır, Podcast'lı yeni aboneler getirme yeteneğini tartışıyor.

Son bir bölümünü al H3 Podcast Örnek olarak. Ana ad, "H3 Podcast: Andrew Yang", Yang'ın adını yazan herkes için yüzeye çıkacak. Bu, Yang ile geniş kapsamlı bir tartışma arayan kişilere hitap edebilir, ancak başlıkta uzun süre (90 dakikaya yakın) ve belirli konuşma konularının eksikliği insanları uzaklaştırabilir. Böylece H3 Podcast Highlights sayfasında, röportaj dokuz ayrı klibe bölünmüştür. Klipler beş ila 20 dakika arasındadır ve 70.000 ila 555.000 görüntülenme arasında herhangi bir yerde toplanmıştır. Daha kısa oldukları için, podcast'in H3’ün mevcut izleyicisinin ötesine yayılmasına izin vererek izlemesi ve paylaşması daha kolay.

Pocket Casts CEO'su Owen Grover, “Podcast'in pazarlanması ile ilgili her zaman bu soru olmuştur,” dedi. Sınır. “YouTube merkezli bu genç yapımcıların ve içerik oluşturucuların bazılarının, içeriklerinin ayrı kanallar gibi seyahat etmeleri için farklı yollar bulmaları şaşırtıcı değil.”

Aynı strateji, Joe Rogan’ın podcast’ini YouTube’da bu kadar başarılı kılan şeyin bir parçası. Rogan’ın şovu, platformdaki en uzun programlardan biri, genellikle üç saatten fazla sürüyor ve H3 gibi, her bölümden klipleri ayıran ikincil bir kanal işletiyor. Klipler toplu olarak, milyonlarca daha az aboneye sahip olmasına rağmen, ana hesabındaki videolardan daha fazla görünüme sahip.

Grover, “Joe Rogan mükemmel bir örnek,” dedi. “İki-üç saat arası süren“ sürüm bittiğinde beni uyandırıyor ”ve ardından koyduğu kısa klipler var.”

Ayrıca, yerleşik izleyicileri olan popüler içerik oluşturucuların mevcut hayranlarını yeni kanallara taşıması kolaydı. 14 milyon kolektif abonesi olan popüler bir çift olan David Dobrik ve Jason Nash adlı bir podcast'e ev sahipliği yaptı. Görünümler Dobrik'e göre, bu bir milyondan fazla olanı sadece ses dinleyicilerinden bir bölüm indirir. Podcast'leri için bir YouTube kanalında 550.000'den fazla abone var.

Podcasting ayrıca YouTube’un tuhaflıklarının hepsinin bireysel içerik oluşturuculara göre ayarlandığı nadir görülen bir durumdur. İzleyicilerini var olanlarını kapatmadan genişletebilirler ve YouTube'da hangi içeriğin paraya çevrilebilir olduğu konusundaki belirsizliğin giderek artan bir endişe haline geldiği bir zamanda reklam gelirinden para kazanıyorlar.

Bir podcast'i ayrı bir kanalda tutmak, içerik oluşturucuların iki farklı içerik türü üzerinde çalışmasını sağlar. Vlog, şaka veya komedi için birine abone olan kişiler, beslenmelerine enjekte edilen uzun bir konuşma veya röportaj gösterisi ile kapatılabilir.

Aynı zamanda yeni izleyicilerle konuşmaya çalışmalarını sağlar. Tartışmalı videolarıyla tanınan en iyi ajanı Logan Paul, 1,7 milyondan fazla abonesi olan bir podcast kanalına sahip. İçerik biraz daha olgun, videolar daha uzun ve konu ana kanalındaki her şeyden farklı. Matematikçi Eric Weinstein gibi konuklarla, podcast, Paul’un hiper enerjik vlogging kanalını izleyenlerden daha olgun bir dinleyici grubunu çekme şansına sahip.

Yaratıcılar, podcast'leri geliştirmek ve büyütmek için YouTube'un değerli bir araç olduğunu biliyorlar, ancak YouTube geliştirmeyi benimsemek için herhangi bir ürün değişikliği uygulamadı. Bunun yerine, kişiliklerin gördüğü toplumsal büyüme, girişimlerinden, işbirliklerinden ve YouTube'un avantajları için nasıl kullanılacağının anlaşılmasından gelir.

Grover, “Podcasting bu denli istikrarlı ve önemli bir oranda büyüyor, ancak YouTube'un insanları doğrudan yeni medyanın kollarına itmeye devam ettiğini hissediyor” dedi. “Özellikle podcasting'in yaratıcılar için bir sonraki adım olduğunu düşünüyorum.”


Haberin Kaynak Linki

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.