Yeni Başlayanlar İçin En İyi 15 Programlama Dili

 Yeni Başlayanlar İçin En İyi 15 Programlama Dili
Okunuyor Yeni Başlayanlar İçin En İyi 15 Programlama Dili

Bilgisayar programlama dilleri, yeni başlayanlar için genellikle kendi ağzı ve dilleri olan robota benzer,
kafa karıştırıcıdır, bazen sabır gerektirir anlaşmak hiçde kolay olmayabilir. Ve her programlama dili kendi kod kütüphanesine ve koda sahiptir.

Öyleyse öğrenmek için bir programlama dili nasıl seçilmelidir?67 yaşındaki Assembly dilinden genç Ruby diline kadar değişen bilgisayar programlama dilleriyle, programlama
koca bir ailedir.Ve ne var biliyor musun? Her dilin bilgisayar programlama dünyasında kendi varlığı vardır.

Yeni bir programcı için Mevcut programlama dillerine kısa bir göz atıldığında dahi bir kabus görür.Programlama Dili öğrenmek çokda kolay değildir. Ancak şu an için, 2017’de öğrenilecek en iyi programlama dillerini bilmek bize yardımcı olacaktır. Peki o zaman yeni başlayanlar için en iyi bilgisayar programlama dilleri hangileri veya önce öğrenmek için hangi programlama dili seçilmelidir?

Yeni başlayanlar için en yaygın kullanılan bilgisayar programlama dillerini kısa listeye koymaya ve bunun için eksiksiz bir kılavuz yapmaya karar verdim.

Listenin size yardımcı olmasını umuyoruz.

Her biri hakkında ayrıntılı olarak bilgi edinmeden önce bu bilgisayar programlama güvertesinde mankenler olup olmadığını kontrol edin. Bu, her programlama dili üzerinde hızlı bir bakışla size yardımcı olacaktır.

Mankenlerimiz

[ads2]

Programming language inforgraphic, computer programming inforgraphic, infographic programming,computer programming languages for beginners, Guide to computer programming languages, Programming languages guide,Dummies guide to programming languages, Dummies guide to computer programming languages, Learn C, Learn computer programming languages, How to begin with computer programming languages, which programming languages should I begin with, Which is the best programming languages,15 Best programming languages to learn for beginners , programming languages to learn for beginners, 15 programming languages to learn first

Assembly Dili 

Assembly insanlar tarafından anlaşılması zor olan makina dilinin sayısal ifadelerini, insanlar tarafından anlaşılarak programlanması daha kolay olan alfabetik ifadelerle
değiştirerek düşük seviyede programlama için bir ortam oluşturur.Böylece kodlamada sadece 0 ve 1’leri hatırlamak zorunda kalmayız. Bugün, doğrudan işlemci ile özel işlemciye erişmek veya kritik performans sorunlarını gidermek için kullanılmaktadır. Genellikle düşük seviyeli sistemler ve gerçek zamanlı sistemlerde kullanılırlar. Bir işlemciyi programlamak isterseniz, Assembly Dili gerekli olmayabilir, ancak çok değerlidir. <3

Büyük Organizasyon Kullanıcıları: IBM, Apple

C ++ Dili

[ads2]

Bu, orta düzey genel amaçlı dildir. C ++, öncüsü C’ye kıyasla nesne yönelimli olma özelliğini getiriyor. C ++, Windows ve Macintosh için olduğu gibi grafik gösterimin gerekli olduğu alanlarda popüler. C ++ zengin bir işlev kitaplığına sahiptir ve son derece portatif bir dildir.

Büyük Organizasyon Kullanıcıları: Google, Mozilla, Firefox, Winamp, Adobe Software, Amazon, Lockheed Martin

C Language

Genel amaçlı programlama dili. C derleme dilini C’ye eşlemek için bir yapı sağlar ve işletim sistemleri de dahil olmak üzere daha önce assembly dillerinde kodlanmış işlemler için en yaygın şekilde kullanılır. C, en yaygın kullanılan dillerden biridir ve ardılları üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Büyük Organizasyon Kullanıcıları: Microsoft, Apple, Oracle, Cisco, Raytheon

Objective C

C dilinde Smalltalk tarzı ileti ekleyen, genel amaçlı, nesne yönelimli bir programlama dilidir. Objective-C, Apple ürünlerinin kullandığı temel dilden biridir ve iOS ve OSX işletim sistemlerinin geliştirilmesinde kullanılmıştır.

Büyük Organizasyon Kullanıcıları: Apple

MATLAB

Hesaplamayı ve programlamayı, amaçların çoğunun matematiksel gösterimle temsil edildiği kullanımı kolay bir ortama entegre eder. Matlab yüksek performanslı bir dildir ve genellikle matematiksel hesaplama ve algoritma geliştirme için kullanılır.

Büyük Organizasyon Kullanıcıları: GE, Continental, Robert Bosch, Honeywell, Mercedes-Benz

[ads2]

PERL

Bu, C’ye benzer sözdizimini içeren bir betik dili olup UNIX’in birçok özelliğine sahiptir. Perl’de yazılmış programlara Perl betiği denir. Perl, isteğe bağlı olarak yürütmeden önce C koduna veya çapraz platform bayt koduna derlenebilir şekilde yorumlanmış (derlenmemiş) bir dildir.

Büyük Organizasyon Kullanıcıları: Apple, Yahoo, BBC, IMDB

Dili

S dilinin bir lehçesi. R dili istatistiksel hesaplama ve grafikler için kullanılır. R istatistikçiler ve veri madencileri tarafından istatistiksel ve analiz için yaygın olarak kullanılır. R, ücretsiz bir yazılım paketi olarak gelir ve GNU Genel kamu lisansı altında bulunur.

Büyük Organizasyon Kullanıcıları: Google, GE, Dropbox

[ads2]

Visual Basic

.NET framework üzerinde uygulanan üst düzey bir dildir. VB, yeni başlayanlar için tasarlanmış kullanıcı dostu bir dil olan BASIC’den türetilmiştir. Grafik kullanıcı arayüzü (GUI) uygulamalarının hızlı uygulama geliştirme (RAD) ve nesneleri kullanarak veritabanlarına erişim sağlar.

Büyük Organizasyon Kullanıcıları: Microsoft

PYTHON

Bu listedeki başka bir yorumlanmış dil. Genel amaçlı bir dil olarak geliştirildi. Python tasarımı, kodun okunabilirliğini vurgular ve kullanıcının daha az kod dizisinde ifade etmesine yardımcı olur.Daha fazla anlatmama gerek yok.Python anlatılmaz yaşanır.

Büyük Organizasyon Kullanıcıları: Google, Pinterest, Instagram, YouTube, DropBox, NASA, ESRI

PHP

Bu, kullanıcıların web üzerinde bilgi aktarımı ve sunumu için daha fazla kullanılabilecek dinamik sayfalar oluşturmak için kullandıkları bir kodlama dili. IP adresine veya mevcut bilgiye dayanan sunuculara, veritabanlarına ve harici web sitelerine bağlanabilirler. PHP, web geliştiricileri tarafından en çok kullanılan komut dosyası dillerinden biridir.

Büyük Organizasyon Kullanıcıları: Facebook, Google, GE, WordPress [ads2]

Javascript

Üst düzey bir programlama dili. HTML ve CSS ile birlikte Javascript, World Wide Web içeriği üretiminin geliştirilmesinde temel dillerden biridir. Web sitelerinin çoğu eklentilere ihtiyaç duymadan javascript’i desteklemektedir. Javascript, PDF ve masaüstü widget’ları gibi web tabanlı olmayan uygulamalarda da kullanılır.

Büyük Organizasyon Kullanıcıları: WordPress, Soundcloud, Linkedin, Groupon, Yahoo

C# 

C dilleri listesindeki başka bir dildir. C # (C-Sharp olarak telaffuz edilir) nesne yönelimli ve bileşen odaklı bir programlama dilidir. C #, ortak dil altyapısı için geliştirilen programlama dillerinden biridir. Windows üzerinde çalışan geliştiriciler, uygulama geliştirmek için C # ‘yi tercih ederler ve C #’ nın Java için büyük bir rakip olduğunu görürler.

Büyük Organizasyon Kullanıcıları: Windows ile kapsamlı bir şekilde ilgilenen herhangi bir şirket

Java

Çoğu tartışma ortamında, çoğu zaman en iyi programlama dili olarak adlandırılır. Java, üst düzey bir dildir. “Bir kerede yaz, her yerde çalıştır (WORA)” olarak tasarlanmıştır, yani kod yazıldıktan sonra Java kullanan herhangi bir platformda kullanılabilir. Java, platformu kullanan 9 milyondan fazla geliştirici ile istemci-sunucu uygulamaları için kullanılır.

Büyük Organizasyon Kullanıcıları: V2COM, Eclipse Information Technologies, eBay, Eurotech

CSS

CSS veya Basamaklı stil sayfası, biçimlendirme dilinde yazılmış bir dokümantasyonun sunumunu tanımlamak için kullanılan bir stil sayfası dilidir. Genellikle görsel stil ve HTML için kullanıcı arayüzü için kullanılır. CSS, en web sitesinde görsel olarak ilgi çekici sayfalar oluşturmak için kullanılan bir teknolojidir.

Büyük Organizasyon Kullanıcıları: Apple, CyberCoders, Apex Systems

Ruby

Daha genç programlama dillerinden biridir. Verimliliği artırmak için geliştirilen Ruby, sunucu tarafından yorumlanan, derlenmiş olmayan bir programlama dilidir. Ruby, çerçeve geliştirme için Ruby on Rails ile birlikte kullanılır.

Büyük Organizasyon Kullanıcıları:  Cybercoders, Amazon, EMC, Bloomberg

SQL

Programlama dilinin Alan Turing testinde listelenen bir programlama dili olarak düşünülmese de, şu an için, SQL işverenin favori programlama dillerinden biridir. SQL veya Yapısal Sorgulama Dili, veritabanının programlanması ve yönetilmesinde (DBMS) kullanılan özel amaç alanına özgü bir programlama dilidir. Genellikle bir bildirimsel dil olarak tanımlanan SQL, ayrıca usul unsurlarını içerir. 1986 yılından beri ANSI’de standart olmasına rağmen, çoğu SQL kodu farklı veritabanı sistemleri arasında taşınabilir değildir. [ads2]

Büyük Organizasyon Kullanıcıları: Facebook, Google, Adobe, Alcatel-Lucent

Yazarın Programlama Dili Tavsiyesi : Arkadaşlar üstteki bilgiler biraz öneriden çok bilgilendirme oldu.Kendi nacizane tavsiyem visual basic , c# , java veya favorim python ile başlayıp programlama mantını çözüp , projeler geliştirdikden sonra yeteneklerinizi üst düzeye çıkarırken yönelimlerinize göre üstteki listeden programlama dili seçmeniz.Kolay gelsin.

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.