C#VBVB.NETYazılım

Yazılım Dilleri Seviyeleri

Selamun Aleyküm arkadaşlar bugünkü konumuz yazılım dilleri seviyeleri konuya başlamadan önce şunu belirtmek isterim.Neye göre seviye veriyoruz? Yani yüksek seviyeli bir dil mi güçlü yoksa düşük seviyeli bir dil mi? Arkadaşlar seviye kavramı düşündüğünüz gibi değil.Seviye kavramını açıklayalım.

Yazılım Dilleri Seviyeleri

Bir programlama dili makine diline ne kadar yakınsa o kadar düşük seviyeli bir dildir,makine dilinden ne kadar uzaksa o kadar yüksek seviyeli bir dildir.

Makine diline yakın programlama dilleri bize ne gibi olanaklar sağlar?

-Bilgisayar üzerinde biz kullanıcıya daha çok hakimiyet kurmamızı sağlar, Örnek vermek gerekirse c++ dili ile işletim sistemi yazmaya karar verdiniz.Kara ekranda çalışıcak  basit bir işletim sistemi bu pekala mümkündür.Ama siz bunu VB’de yapmanız imkansıza yakındır.Çünkü işletim sistemi yazarken donanım seviyesinde makine ile konuşulması gerekmektedir.Buda ancak dediğimiz gibi düşük seviyeli diller ile mümkündür.

Peki durum buysa yüksek seviyeli diller neden var?

-Aynı c++ ve vb örneğinin üzerinden gitmek istiyorum.Orta ölçekli grafik arayüzü olan bir program yazmak istiyorsunuz.C++ dilinde bunu yapmanız yeteneğinize göre 3-4 gün belki çok daha fazla süre uğraştırabilir.Ama vb dilinde bunu yapmak 2-3 saatinizi alacaktır.

Bu durumdan ne çıkarmamız gerekmektedir? Seviyenin önemi nedir?

Yazılım Dilleri Seviyeleri ni düşünürken aslında seviyenin bir önemi yoktur, projenizin ihtiyaçlarına göre bir dil seçmelisiniz.İşletim sistemi mi yazıcaksınız en düşük seviyesinden bir dil seçmelisiniz.Grafik kalitesi yüksek bir masaüstü program mı yazıcaksınız.O halde orta veya yüksek seviyeli bir dil işinizi görecektir.

Proje İhtiyacıma göre hangi dilleri seçmeliyim ?

Platform ve dilin kolaylığı yetenek ve bilgi birikimiz daha birçok etmen söz konusu ama uzatmadan mükemmel bir görselle herşeyi anlayacağınızı umuyorum.

mükemmel

Evet gördüğümüz üzere programlama dilleri seviyesi ve hangi platformlarda program yazıldığı açıkça gözükmektedir.Sırasıyla sembollerin anlamı website mobil uygulama masaüstü uygulama ve çip programlama olarak anlamlandırılıyor.Projenize göre yukarıdaki dillerden herhangi birini tercih edebilirsiniz.

Etiketler

Ramazan Şerif

Selamun Aleyküm Adım Ramazan Şerif Akbuz. Bilişime olan merakım ortaokul yıllarımda başladı.7.Sınıfta Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı aracılığı ile girdiğim Legorobot yarışmasında Türkiye de ilk 20 ye girdik.Bilişime olan heyecanım lise yıllarımda da devam etti.Liseyi Veritabanı Programcılığı bölümünde okudum.Matematiğim zayıftı bende 2 yıllık Omü bilgisayar programcılığına geçiş yaptım.Okulu başarıyla bitirdim.2 Yıldır bir yandan Freelance olarak çalışıyor , bir yandanda iş arıyorum.Bakdım olacağı yok birazda kendimi geliştirme kararı aldım.DGS ile Fırat Üniversitesi Yazılım Mühendisliğine geldim.Maceranın devamında bir baltaya sap olabilmek dileğiyle "Zaman zam anıdır Gülüşüme sende gül üşüme"

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: