Yapay ZekaYazılım

Yapay Zeka Deneyi #1 İnsan ile Bilgisayar İletişimi

Yapay Zeka Deneyi çalışmalarının yıllardan beri amaçlarından biri,doğal olarak dilde söylenenlerin ne anlatmak istediğini anlamaktır.Aşağıda ingilizce için yapışmış bu tür çalışmalardan birinde (BOB-OS, Robert E.Medeksza,1995) gözlenmiş olan insan ile bilgisayar diyaloğu görülmektedir

Yine bir insan eliyle kodlanmış bob adlı dos ekranıyla insan arasında kurulan kısa ama ufkumuzu dahada neler yapabileceğimize açan deneye geçiyoruz.Bu deney başarısı hakkında çok sorgu olabilir.Hatta PES 2017 deki hakemin bu bobdan daha zeki olduğunu bile söyleyebilirsiniz.Ancak ilk adımlar önemlidir.Elimizden Çıkan bu Yapay Zeka nın sınırına bakalım.

İnsan:Nasılsın Bob? (How are you Bob?)

Bob:İyiyim, sen nasılsın?(I am fine how about you?)

İnsan: Bende iyiyim.Sen kaç yaşındasın?

Bob:40 yaşındayım, iyi mi?

İnsan: Bob yağmur yağıyor?

Bob:Gerçekten yağıyor mu?

İnsan:Şemsiyen var mı?

Bob:Bana bir tane verirsen olacak.

İnsan:Ne yapacaksın şemsiyeyi?

Bob:Bilmem.Sen şemsiyeyle ne yapmamı istiyorsun?

İnsan:Onu satabilirsin.

Bob:oo satabilirim?

İnsan:Evet  5$’a satar mısın onu?

Bob: Olabilir. Sen olsan 5$’a satar mıydın?

Görüldüğü gibi insan ile bilgisayar diyaloğunu sağlamak için bir program yazmak ne kadar kolaysa,söylenenleri anlayan bir programı tasarlamak bir o kadar zordur.Ayrıca düşüncenin “okunmasına” ilişkin www.20q.net sayfasını ziyaret etmenizi öneriyorum.

Doğal dil işlemeye dayalı birçok sistemde anlaşılırlık büyük önem taşımaktadır.Peki anlama nedir? Bir kullanıcının bilgisayardan bu açıdan beklentisi nedir?İnsanların bile birbirlerine bazen zor anladığı kabul olunursa bilgisayarlar için bu daha  sert bir istek şeklinde yorumlanabilir mi? Bir şeyleri anlamak dediğimizde bir gösterimle diğerlerini ifade edilebilmesi ve gerekli ilişkilerin oluşturulması düşünülmektedir.Anlamak bir şeyin ne demek olduğunu neye işaret ettiğini kavramak; yeni bilgileri eskileriyle bir araya getirerek sonuç niteliğinde başka bir bilgi  edinmek şeklinde yorumlanmaktadır.

Bilgisayar sistemlerinde anlamayı zorlayan etmenler aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

Karışılaştırma yapılacak hedef gösterimin karmaşıklığı

Gösterim türlerinin farklılığı

Kaynak gösterimin parçalarının etkileşim seviyesi

Verilerde ve anlayıcı da meydana gelebilecek gürültüler.

Deneyimiz ve çıkarımlarımız bu kadar arkadaşlar sizde yorum yazarak deney hakkında düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Etiketler

Ramazan Şerif

Selamun Aleyküm Adım Ramazan Şerif Akbuz. Bilişime olan merakım ortaokul yıllarımda başladı.7.Sınıfta Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı aracılığı ile girdiğim Legorobot yarışmasında Türkiye de ilk 20 ye girdik.Bilişime olan heyecanım lise yıllarımda da devam etti.Liseyi Veritabanı Programcılığı bölümünde okudum.Matematiğim zayıftı bende 2 yıllık Omü bilgisayar programcılığına geçiş yaptım.Okulu başarıyla bitirdim.2 Yıldır bir yandan Freelance olarak çalışıyor , bir yandanda iş arıyorum.Bakdım olacağı yok birazda kendimi geliştirme kararı aldım.DGS ile Fırat Üniversitesi Yazılım Mühendisliğine geldim.Maceranın devamında bir baltaya sap olabilmek dileğiyle "Zaman zam anıdır Gülüşüme sende gül üşüme"

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: