• Ana Sayfa
  • Algoritma
  • Yapay Zeka 101: Nasıl Başlanır? Yapay Zeka Türleri || Deep Learning || Botlara Giriş

Yapay Zeka 101: Nasıl Başlanır? Yapay Zeka Türleri || Deep Learning || Botlara Giriş

 Yapay Zeka 101: Nasıl Başlanır? Yapay Zeka Türleri || Deep Learning || Botlara Giriş
Okunuyor Yapay Zeka 101: Nasıl Başlanır? Yapay Zeka Türleri || Deep Learning || Botlara Giriş

Yapay Zeka (AI) nedir? AI’nın Hedefleri ve Uygulamaları , AI Türleri  , Nasıl başlayabilirsiniz? , Botlara Giriş gibi konuları ele alacağımız makalemiz.

Yapay Zeka  (AI) nedir?

 Artificial Intelligence kısaca (AI) Yapay Zeka deyince Chappie, Terminator veya Lucy’yi mi düşünüyorsunuz? Duyarlı, bilinçli robotlar düşündüğünüzden daha çabuk gerçeğe dönüşüyor. İnsan zekasına eşit veya daha fazla bilgisayar sistemlerinin geliştirilmesi yapay zekanın temel taşıdır. Yapay Zeka (AI), insan zekası sergileyen yazılımların veya makinelerin geliştirilmesine odaklanan bilgisayar bilimi çalışmasıdır. Yeterince basit bir tanım, değil mi?

Açıkçası, daha fazlası var. AI, basit hesap makinelerinden, kendi kendini direksiyon edebilen araç teknolojisine, geleceği kökten değiştirecek şeylere geniş bir yelpazedir.

AI’nın Hedefleri ve Uygulamaları

AI’nın birincil hedefleri, tümdengelim ve akıl yürütme, bilgi temsili, planlama, doğal dil işleme (NLP), öğrenme, algılama ve nesneleri manipüle etme ve taşıma becerisini içerir. AI araştırmasının uzun vadeli hedefleri arasında, Yaratıcılık, Sosyal İstihbarat ve Genel (insan seviyesi) İstihbaratın elde edilmesi yer almaktadır.

AI, tanımayabileceğimiz farklı sektörleri ağır bir şekilde etkilemiştir. Ray Kurzweil, “Binlerce AI başvurusu, her endüstrinin altyapısına derinlemesine gömüldü” demiştir.

Genel olarak AI, aşağıdakilere sınıflandırılır:

YAPAY ZEKA TÜRLERİ

machine learning

Makine öğrenimi, bilgisayarların algılayıcı verisi ya da veritabanları gibi veri türlerine dayalı öğrenimini olanaklı kılan algoritmaların tasarım ve geliştirme süreçlerini konu edinen bir bilim dalıdır. Makine öğrenimi araştırmalarının odaklandığı konu bilgisayarlara karmaşık örüntüleri algılama ve veriye dayalı akılcı kararlar verebilme becerisi kazandırmaktır. Bu, makine öğreniminin istatistik, olasılık kuramı, veri madenciliği, örüntü tanıma, yapay zekâ, uyarlamalı denetim ve kuramsal bilgisayar bilimi gibi alanlarla yakından ilintili olduğunu göstermektedir.

Yapay Sinir Ağları

Yapay sinir ağları (YSA), insan beyninin bilgi işleme tekniğinden esinlenerek geliştirilmiş bir bilgi işlem teknolojisidir. YSA ile basit biyolojik sinir sisteminin çalışma şekli taklit edilir. Taklit edilen sinir hücreleri nöronlar içerirler ve bu nöronlar çeşitli şekillerde birbirlerine bağlanarak ağı oluştururlar. Bu ağlar öğrenme, hafızaya alma ve veriler arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarma kapasitesine sahiptirler. Diğer bir ifadeyle, YSA’lar, normalde bir insanın düşünme ve gözlemlemeye yönelik doğal yeteneklerini gerektiren problemlere çözüm üretmektedir. Bir insanın, düşünme ve gözlemleme yeteneklerini gerektiren problemlere yönelik çözümler üretebilmesinin temel sebebi ise insan beyninin ve dolayısıyla insanın sahip olduğu yaşayarak veya deneyerek öğrenme yeteneğidir.

derin öğrenme

Derin öğrenme (aynı zamanda derin yapılandırılmış öğrenmehiyerarşik öğrenme ya da derin makine öğrenmesi) bir veya daha fazla gizli katman içeren yapay sinir ağları ve benzeri makine öğrenme algoritmalarını kapsayan çalışma alanıdır .

 

AI’nın çeşitli biçimleri geniş bir kavram olduğu için, AI’nın yeteneklerine dayanarak onu aşağıdaki üç kategoriye bölebiliriz:

Weak AI (Zayıf Yapay Zeka),  bir göreve odaklanmaktadır. Zayıf bir Yapay Zeka vakasında kendi kendine bilinçlenme veya problem çözme yeteneği yoktur.

iOS Siri,  Weak AI örneğidir. Kullanıcı için çok şey yapabilir.Ancak bunlar kayıtlı komutlardan farklı birşey değildir.Onunla muhabbet etmeyi deneyin ne demek istediğimi anlıyacaksınız.

Kendi Weak AI Projem aşşağıdaki makalede mevcuttur.

C# Sesli komut programı – C# Speech recognition – Hey Obama !

STRONG AI (Kuvvetli Yapay Zeka) olarak da anılan Gerçek AI , insan beyni kadar akıllı bir bilgisayardır. Bu AI türü bir insanın yapabileceği tüm işleri yapabilecektir. Bu alanda çok fazla araştırma var, ancak hala almamız gereken çok yol var. Matrix’i ya da Terminatörü bu kategoride şuan hayal etmeyin.

[ads2]

 

Artificial Superintelligence (Süper Yapay Zeka) 

STRONG AI sizi etkilediyse bu aklınızı uçuracak. Önde gelen AI düşünürü Nick Bostrom, bunu “bilimsel yaratıcılık, genel bilgelik ve sosyal beceriler de dahil olmak üzere, neredeyse her alanda en iyi insan beyninden daha akıllı bir zekâ” olarak tanımlıyor.

Süper Yapay Zeka, Stephen Hawking ve Elon Musk’un da aralarında bulunduğu birçok ünlü bilim insanlarını peşinden sürüklemiştir , Süper Yapay Zeka teknolojinin insanları yok etmesine sebep olabilecek kadarda tehlikelidir.

Nasıl başlayabilirsiniz?

Yapmanız gereken ilk şey bir programlama dili öğrenmektir. Başlayabileceğiniz bir sürü dil olmasına rağmen, Python, ilk başta önermekteyim; çünkü kitaplıkları ” machine learning ” için daha uygundur.

Python için bazı uluslararası anlamda kaliteli kaynaklar şunlardır:

Botlara Giriş

Bir BOT, sizin adınıza otomatik görevleri yerine getirebilecek zayıf AI’nın en temel örneğidir. Chatbots, “bot” olarak adlandırılan ilk otomatik programlardan biriydi. Chatbot’larınızda AI ve ML’ye ihtiyacınız var. Google gibi Arama Motorları tarafından kullanılan web tarayıcıları, karmaşık ve gelişmiş bir BOT uygulamasına mükemmel bir örnektir.

Hayatınızı kolaylaştırmak için bot yazmadan önce aşağıdakileri öğrenmelisiniz.

xpath – HTML’yi denetlemenize ve hedeflemenize ve botunuzu orada gördüklerinizden kurmanıza yardımcı olacaktır.

regex  – Bu  botunuza gönderdiğiniz verileri işleme koymanıza yardımcı olacaktır.

REST– API’lerle eninde  sonunda çalışacağınız için bu gerçekten önemli. Farklı kaynaklarda tercih edebilirsiniz.

[ads2]

İlk botunu nasıl kurabilirsin?

Python’da botları nasıl oluşturacağınızı en basit şekilde aşağıdaki öğreticiyle öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Ayrıca, Yüksek kabiliyetli bot yapımı karmaşık olabilir bunun için bazı api araçlarını kullanmak faydalı olacaktır. Bu, ilk başta teori hakkında çok fazla endişelenmeden bir şeyler inşa etmenize yardımcı olur. Bunun için kullanabileceğiniz API’lardan bazıları şunlardır:

İşte size nihai meydan okumayı denemeden önce pratik yapmanız ve denemeniz için birkaç BOT problemi listesi.

Şimdi ne var?

Tercih ettiğiniz programlama dilini ve temel bilgilerle yeterince iyi bir anlayışa sahip olduğunuzda, Makine Öğrenimi hakkında daha fazla bilgi edinmeye başlamalısınız. Python’da, Makine Öğrenme algoritmalarını yazarken yararlı olacak Scikit-learn, NLTK, SciPy, PyBrain ve Numpy kitaplıklarını öğrenmeye başlayın. İleri Düzey Matematiği de bilmeniz gerekir.

İşte size öğreneceğiniz ve uygulayacağınız kaynakların bir listesi:

[ads2]

İşte size birkaç daha değerli bağlantı:

Ayrıca, İnternetteki farklı yerlerde çeşitli AI ve BOT Programlama Yarışmalarına katılmanız gerekir:

YAPAY ZEKA dünyayı hızla değiştiriyor.

Diğer yazılım makalelerimiz için

Facebook Grubumuz İçin Tıklayın

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.