• Ana Sayfa
  • Teknoloji
  • Teknoloji muhabiri Mike Isaac, Uber'i pislik olmadan yapıp yapamayacağınız konusunda #teknoloji

Teknoloji muhabiri Mike Isaac, Uber'i pislik olmadan yapıp yapamayacağınız konusunda #teknoloji

 Teknoloji muhabiri Mike Isaac, Uber'i pislik olmadan yapıp yapamayacağınız konusunda
 #teknoloji
Okunuyor Teknoloji muhabiri Mike Isaac, Uber'i pislik olmadan yapıp yapamayacağınız konusunda #teknoloji

Bu haftanın röportaj bölümü Vergecast, meyletmek baş editör Nilay Patel ile oturuyor New York Times muhabir Mike Isaac, Uber ile görüşecek. Isaac, beş yıldan fazla bir süredir biniş paylaşımı şirketini rapor ediyor ve adında bir kitap yayımladı. Süper Pompalanan: Über Savaşı ortaya koyar Uber’in yükselişi ve tartışmaları.

Konuşma, Uber'in bugün olduğu yere nasıl ulaştığını, Apple ve Google gibi şirketlerle olan etkileşimlerini ve dünyayı değiştiren bir şirket kurmak için “pislik” olup olmamanızı içerir. Aşağıda konuşmanın biraz düzenlenmiş bir kısmı var.

Nilay Patel: Bence kitap boyunca ortaya atılan büyük soru şudur: bu tür bir şirketin varlığını sürdürebilmen için böyle bir kurucu olmana gerek var mı?

Mike Isaac: Evet, daha az renkli veya daha renkli bir yere koydum. Ama sadece şuydu: Dünyayı değiştiren bir şirket kurmak için bir hıyar olmak zorunda mısın? Ve dünyayı değiştiren bir şirket kurmak için bir pislik olmanız gerekip gerekmediğini bilmiyorum ama bir Uber kurmak için bir pislik olmanız gerekebilir. Taksi ve taşımacılık sektörlerine girmenin önündeki engelleri ve bunların Facebook gibi bir yazılım işinden ne kadar farklı olduğunu düşünün. Mark Zuckerberg yıllar boyunca düşmanlardan adil bir pay aldı, ancak en azından erken dönemde – mafya patronu mafioso türlerinin pazarlarına girmeleri için ya da her neyse ayaklarını kırmaya hazır değildi.

Bu yüzden kesinlikle en başından beri zor bir sektördü. Ve bunun, kariyerinin başlarında girişimci kapitalistler tarafından teşvik edilmeksizin gerçekten etrafındaki herkes için sahip olduğu güvensizlik duygusunun yanı sıra Travis'in [Kalanick] aklı üzerinde de etkili olduğunu düşünüyorum.

Kitabı yazarken, bu kişiler hakkında en çok öğrendiğiniz şey nedir?

Sanırım ondan uzak durmaya devam ettiğim soru şudur: harika bir şirket kurmak için ne gerekiyor? Acımasız olmak zorunda mısın? Yoksa şans ve zamanlama gibi mi?

Travis'in güçlü yanları var ve birçok kişi hala Uber'i Travis'siz inşa edip edemediklerini merak ediyor. Fakat bir çok yıldız gerçekten Uber’i olduğu zaman olduğu gibi yapmak için hizaya geldi. Etrafta olan aynı şeyi yapan daha az sayıda uygulama vardı. Ama internetin her yerde bulunmasının, iPhone'un ortaya çıkmasının, AWS'nin bir şey haline geldiğini düşünüyorum … bunun gerçekleşmesi için bir çok yıldızın hizalanması gerçekten çok fazla zaman aldı. Ve bence bunun bir kısmı şans, bir kısmı zamanlama ve bir kısmı da: Acımasız bir pislik mi olmak zorundasın? Ya da güzel bir şirket kurucusu olabilir misiniz? Demek istediğim, Steve Jobs hakkında düşünüyorum. Larry ve Sergey'in nasıl biri olduğunu biliyorsun. Zuckerberg ve onun hakkında düşünüyorum … Zuckerberg acımasız bir iş adamı. Bunu ilk elden biliyorum.

Ve bu yüzden merak ediyorum, bu sadece iş yasaları mı? Ve belki de Uber, birinin yapmak zorunda olduğu ya da büyük bir şirket kurmaya giderken yakalanabileceği tüm bu berbat şeylerin posteri çocuğu olma talihsiz bir pozisyonuna sahipti. Ancak, değerli bir şey inşa edebileceğinizi ve bunu yaparken bir pislik olamayacağınızı düşünmek isterim.


Haberin Kaynak Linki

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.