Programlama Dili Nasıl Öğrenilir?

 Programlama Dili Nasıl Öğrenilir?
Okunuyor Programlama Dili Nasıl Öğrenilir?

Bilgisayar programları, mobil uygulamalar, web siteleri, oyunlar veya başka bir yazılım parçası oluşturma ilginiz varsa, nasıl program yapacağınızı öğrenmeniz gerekir. Programlar bir programlama dili kullanılarak oluşturulur. Bu dil, programın çalıştığı makineyle çalışmasına izin verir, bilgisayar, cep telefonu veya başka bir donanım parçası olabilir.

Image titled Learn a Programming Language Step 11
İlgi alanınızı belirleyin. Herhangi bir programlama dili ile öğrenmeye başlayabilirsiniz (bazıları kesinlikle diğerlerine göre daha kolay olsa da), bu yüzden bir programlama dili öğrenerek ne yapmak istediğinizi kendinize sorarak başlamak isteyeceksiniz. Bu, hangi program türünü izlemeniz gerektiğini belirlemenize yardımcı olacak ve size iyi bir başlangıç ​​noktası sağlayacaktır.
Web geliştirmeye geçmek istiyorsanız, bilgisayar programlarının geliştirilmesinin aksine öğrenmeniz gereken farklı bir dizi diliniz olacaktır. Mobil uygulama geliştirme, makine programlamasından farklı bir beceri gerektirir. Bütün bu kararlar sizin yönünüzü etkileyecektir.

Image titled Learn a Programming Language Step 2

2
“Daha basit” bir dil ile başlamayı düşünün. Kararınızdan bağımsız olarak, yüksek seviyeli, basit dillerden biriyle başlamak isteyebilirsiniz. Bu diller, yeni başlayanlar için özellikle yararlıdır, çünkü hemen hemen her dilde uygulanabilecek temel kavramları ve düşünce süreçlerini öğretirler. [1] Bu kategoride en popüler iki dil Python ve Ruby’dir. Bunlar, çok okunabilir bir sözdizimi kullanan, nesne yönelimli web uygulama dilleridir.
“Nesne yönelimli”, dilin “nesneler” veya veri koleksiyonları ve manipülasyon kavramları etrafında inşa edildiği anlamına gelir. Bu, C ++, Java, Objective-C ve PHP gibi birçok gelişmiş programlama dilinde kullanılan bir kavramdır.

Image titled Learn a Programming Language Step 3

Çeşitli diller için bazı temel dersleri okuyun. Öğrenmeye başladığınız dilden hâlâ emin değilseniz, birkaç farklı dil için bazı eğiticileri okuyun. Bir dil diğerlerinden biraz daha mantıklıysa, tıklayıp tıklamadığını görmek için biraz deneyin. Wiki’de pek çok kişi de dahil olmak üzere, çevrimiçi olarak sunulan her program için sayısız ders var:
Python – Tanıdık geldiğinde oldukça güçlü olan harika bir başlangıç ​​dili. Birçok web uygulaması ve bir çok oyun için kullanılır.
Java – Oyunlardan web uygulamalarına ve ATM yazılımlarına kadar sayısız program türünde kullanılır.
HTML – Herhangi bir web geliştiricisi için önemli bir başlangıç ​​yeri. HTML’de bir tanıtıma sahip olmak, herhangi bir başka web geliştirme türüne geçmeden önce yaşamsaldır.
C – Eski dillerden biri olan C, hala güçlü bir araçtır ve daha modern C ++, C # ve Objective-C’nin temelidir.

[ads1]

UFAKTAN BAŞLAYALIM

Image titled Learn a Programming Language Step 4

1
Dilin temel kavramlarını öğrenir. Uygulanan bu adımın bölümleri seçtiğiniz dile bağlı olarak değişse de, tüm programlama dilleri yararlı programlar oluşturmak için gerekli olan temel kavramlara sahiptir. Bu kavramları erken öğrenmek , problemleri çözmeyi ve güçlü ve verimli bir kod oluşturmayı kolaylaştıracaktır. Aşağıda birçok farklı dilde bulunan temel kavramlardan bazıları:
Değişkenler – Değişken, değişen veri parçalarını saklamak ve bunlara başvurmak için bir yoldur. Değişkenler manipüle edilebilir ve çoğu zaman depolanabilen veri tipini belirleyen “tamsayılar”, “karakterler” ve diğerleri gibi tanımlanmış türlere sahiptir. Kodlama yapılırken, değişkenler tipik olarak onları bir insan okuyucunun bir şekilde tanımlanabilmesini sağlayan isimlere sahiptir. Bu, değişkenin kodun geri kalanıyla nasıl etkileşime girdiğinin daha kolay anlaşılmasını sağlar.
Koşullu İfadeler – Koşullu ifade, ifadenin doğru olup olmadığına bağlı olarak gerçekleştirilen bir eylemdir. Koşullu ifadenin en yaygın şekli “If-Then” ifadesidir. Eğer ifade doğruysa (ör. X = 5), o zaman bir şey olur. Deyim yanlışsa (ör. X! = 5), başka bir şey olur.
İşlevler veya Altyordamlar – Bu kavramın asıl adı, dile bağlı olarak farklı bir şey olarak adlandırılabilir. Aynı zamanda “Prosedür”, “Metot” veya “Callable Ünitesi” olabilir. Bu aslında daha büyük bir program içinde daha küçük bir programdır. Bir program, program tarafından çok kez “çağrılabilir” ve programcının karmaşık programları verimli bir şekilde oluşturmasına olanak sağlar.
Veri girişi – Bu neredeyse her dilde kullanılan geniş bir kavramdır. Bir kullanıcının girişini tutmanın yanı sıra bu verileri depolamayı içerir. Bu verilerin nasıl toplandığı, programın türüne ve kullanıcı için mevcut girişlere (klavye, dosya vb.) Bağlıdır. Bu, çıktının kullanıcıyla nasıl geri döndüğü, ekranda görüntülendiği veya bir dosyada nasıl teslim edildiği gibi Çıkış ile yakından bağlantılıdır.

Image titled Learn a Programming Language Step 5

2 Gerekli herhangi bir yazılımı yükleyin. Birçok programlama dili, kodu makinenin anlayabileceği bir dile çevirmek için tasarlanmış programlar olan derleyiciler gerektirir. Python gibi diğer diller, programları derhal derlenmeden yürütebilen bir yorumlayıcı kullanırlar. Bazı diller genellikle bir kod düzenleyici, derleyici ve / veya yorumlayıcı ve bir hata ayıklayıcısı içeren IDE’lere (Entegre Geliştirme Ortamı) sahiptir. Bu, programcının gerekli bir işlevi tek bir yerde gerçekleştirmesini sağlar. IDE’ler ayrıca nesne hiyerarşileri ve dizinlerinin görsel temsillerini içerebilir. Çevrimiçi olarak çeşitli kod editörleri bulunmaktadır. Bu programlar, sözdizimini vurgulamanın farklı yollarını sunar ve diğer geliştirici dostu araçları sağlar.

[ads1]

Image titled Learn a Programming Language Step 6

1
Bir seferde bir konsepte odaklanın. Herhangi bir dil için öğretilen ilk programlardan biri “Merhaba Dünya” programıdır. Bu, ekranda “Merhaba, Dünya” (veya bir çeşitlilik) metnini görüntüleyen çok basit bir programdır. Bu program, ilk kez programcıların sözdizimini, temel, işleyen bir program oluşturmanın yanı sıra görüntüleme çıktısının nasıl işleneceğini öğretir. Metni değiştirerek, temel verilerin program tarafından nasıl işlendiğini öğrenebilirsiniz.

Image titled Learn a Programming Language Step 7

2
Çevrimiçi örneklerin yapısökümünü öğrenin. Hemen hemen her programlama dili için binlerce kod örneği bulunmaktadır. Dilin çeşitli yönlerinin nasıl çalıştığını ve farklı bölümlerin nasıl etkileşimde bulunduğunu incelemek için bu örnekleri kullanın. Kendi programlarınızı oluşturmak için çeşitli örneklerden parçalar ve parçalar alın.

 

Image titled Learn a Programming Language Step 8

3
Sözdizimini inceleyin. Sözdizimi, dilin yazılma şeklidir, böylece derleyici veya yorumlayıcı bunu anlayabilir. Her bir dil benzersiz bir sözdizimine sahiptir, ancak bazı öğeler birden çok dil arasında paylaşılabilir. Sözdizimini öğrenmek, dilde nasıl program yapılacağını öğrenmek için gereklidir ve çoğu zaman insanların bilgisayar programlaması hakkında ne düşündüklerini düşündükleridir. Gerçekte, daha gelişmiş kavramların inşa edildiği temeldir.

[ads1]

Image titled Learn a Programming Language Step 9

4
Değişikliklerle denemeler yapın. Örnek programlarınızda değişiklikler yapın ve ardından sonucu test edin. Deneme yaparak, bir kitap ya da rehber okuyarak neyin işe yaradığını ve neyin daha hızlı olmadığını öğrenebilirsiniz. Programınızı kırmaktan korkmayın; hataları düzeltmeyi öğrenmek, herhangi bir geliştirme sürecinin önemli bir parçasıdır ve yeni şeyler hemen hemen hiç çalışmaz

Image titled Learn a Programming Language Step 10

5
Hata ayıklama işlemini başlatmaya başlayın. Programlarken, hatalarla karşılaşacaksınız. Bunlar programdaki hatalardır ve neredeyse her yerde tezahür edebilir. Hatalar programda zararsız olabilir veya programın derlenmesini veya çalıştırılmasını engelleyen önemli hatalar olabilir. Bu hataları avlamak ve düzeltmek, yazılım geliştirme döngüsünde önemli bir süreçtir, bu yüzden bunu erken yapmak için alışın.
Temel programları değiştirmeyi denerken, çalışmayan şeylerle karşılaşacaksınız. Farklı bir yaklaşımı nasıl ele alacağınızı bulmak, bir programcı olarak sahip olabileceğiniz en değerli yeteneklerden biridir.

Image titled Learn a Programming Language Step 11

6
Tüm kodunuzu yorumlayın. Neredeyse tüm programlama dilleri, yorumlayıcı veya derleyici tarafından işlenmemiş metni eklemenizi sağlayan bir “yorum” işlevine sahiptir. Bu, kodun ne olduğuyla ilgili kısa, ama açık, insanca açıklamalar bırakmanızı sağlar. Bu sadece kodunuzun büyük bir programda ne yaptığını hatırlamanıza yardımcı olmayacak, aynı zamanda başkalarının kodunuzun ne yaptığını anlamasına olanak sağladığından, işbirlikçi bir ortamda önemli bir uygulamadır.

Düzenli Uygulama

Image titled Learn a Programming Language Step 12

1 Günlük kod. Bir programlama diline hakim olmak her şeyden önce zaman alır. Basit bir sözdizimini anlamak için sadece bir iki gün süren Python gibi daha basit bir dil bile, gerçekten yetkin olmak için çok zaman harcıyor. Diğer yetenekler gibi, uygulama daha yetkin hale gelmenin anahtarıdır. İş ve akşam yemeği arasında sadece bir saat bile olsa, her gün kodlamayı en az bir kez geçirmeye çalışın.

 

Image titled Learn a Programming Language Step 13

2
Programlarınız için hedefler belirleyin. Ulaşılabilir ancak zorlu hedefler belirleyerek, sorunları çözmeye ve çözümlerle gelmeye başlayabileceksiniz. Hesap makinesi gibi temel bir uygulamayı düşünmeye çalışın ve bunu yapmanın bir yolunu geliştirin. Öğrenmekte olduğunuz sözdizimini ve kavramları kullanın ve bunları pratik kullanımlara uygulayın.

Image titled Learn a Programming Language Step 14

3
Başkalarıyla konuş ve diğer programları oku. Belirli dillere ya da disiplinlere adanmış birçok programlama topluluğu vardır. Bir topluluğa ulaşmak ve katılmak, öğrenmeniz için harikalar yaratabilir. Öğrenme sürecinizde size yardımcı olabilecek çeşitli örnek ve araçlara erişim kazanacaksınız. Diğer programcıların kodlarını okumak size ilham verebilir ve henüz öğrenmediğiniz kavramları kavramanıza yardımcı olabilir.
Tercih ettiğiniz dil için programlama forumlarına ve çevrimiçi topluluklara göz atın. Katıldığınızdan ve sürekli soru sormayacağınızdan emin olun. Bu topluluklar genellikle basitçe bir soru-cevap olarak değil, işbirliği ve tartışma yeri olarak görülür. Yardım istemekte çekinmeyin, ancak çalışmalarınızı göstermeye ve farklı yaklaşımları denemeye açık olmaya hazır olun.
Kemeriniz altında biraz deneyiminiz olduğunda, bir kesmek veya programlama reçetesine katılmayı düşünün. Bunlar, bireylerin veya takımların, genellikle belirli bir temanın etrafında yer alan, işlevsel bir program geliştirmek için saatle yarıştığı olaylar. Bu olaylar çok eğlenceli olabilir ve diğer programcılarla tanışmak için harika bir yoldur.Image titled Learn a Programming Language Step 15

4
Eğlenceli tutmak için kendinize sorun. Henüz nasıl yapacağınızı bilmediğiniz şeyleri yapmaya çalışın. Görevi (ya da benzerini) gerçekleştirmenin yollarını araştırın ve sonra kendi programınızda bunu uygulamaya çalışın. “Temelde” çalışan bir programla içerikten kaçınmaya çalışın; Her yönün kusursuz çalıştığından emin olmak için elinizden geleni yapın.

Bilginizi Genişletmek

Image titled Learn a Programming Language Step 16

1
Birkaç eğitim kursu al. Birçok üniversite, toplum kolejleri ve toplum merkezleri, okula kaydolmak zorunda kalmadan katılabileceğiniz programlama dersleri ve atölyeler sunmaktadır. Deneyimli bir programcıdan ve diğer yerel programcılarla ağdan yardım alabileceğiniz için bunlar yeni programcılar için harika olabilir.

Image titled Learn a Programming Language Step 17

2
Bir kitap al ya da ödünç al. Her akla uygun programlama dili için binlerce ders kitabı bulunmaktadır. Bilginiz kesinlikle bir kitaptan gelmemeli, büyük referanslar oluşturuyor ve çoğu zaman çok iyi örnekler içeriyor.

Image titled Learn a Programming Language Step 18

3
Matematik ve mantık çalışma. Çoğu programlama temel aritmetik içerir, ancak daha gelişmiş kavramları incelemek isteyebilirsiniz. Karmaşık simülasyonlar veya diğer algoritma-ağır programlar geliştiriyorsanız bu özellikle önemlidir. Çoğu günlük programlama için, çok gelişmiş bir matematiğe ihtiyacınız yoktur. Mantık incelemesi, özellikle bilgisayar mantığı, daha gelişmiş programlar için karmaşık problem çözme yaklaşımlarına en iyi nasıl yaklaşacağınızı anlamanıza yardımcı olabilir.

Image titled Learn a Programming Language Step 19

Programlamayı asla durdurma. Uzman olma yolunun en az 10.000 saatlik uygulama gerektirdiği popüler bir teori vardır. Bu tartışmaya açıkken, genel ilke doğrudur: ustalık zaman ve özveri gerektirir. Her şeyi bir gecede bilmeyi beklemeyin, ancak odaklanmaya devam ederseniz ve öğrenmeye devam ederseniz, alanınızda uzman bir kişi olabilirsiniz.

Image titled Learn a Programming Language Step 20

5
Başka bir programlama dili öğrenin. Bir dilden ustalaşmakla kesinlikle uğraşırken, birçok programcı alanda birden fazla dil öğrenerek başarı şansını artırıyor. İkinci veya üçüncü dilleri genellikle daha karmaşık ve ilginç programlar geliştirmelerine olanak tanıyan ilklerine tamamlayıcıdır. İlk programınızda iyi bir kavrayışınız olduğunda, yeni bir öğrenmeye başlamak için zaman olabilir.
İkinci dilinizi öğrenmenin ilkinden çok daha hızlı olduğunu fark edeceksiniz. Programlama ile ilgili birçok temel kavram, özellikle diller birbiriyle yakından ilişkiliyse, dillere göre taşınır.

Becerilerinizi Uygulamak

Image titled Learn a Programming Language Step 21

1
Dört yıllık bir programa kayıt olun. Kesinlikle gerekli olmamakla birlikte, bir kolej veya üniversitedeki dört yıllık bir program sizi çeşitli farklı dillere sunabilir ve profesyonellerle ve diğer öğrencilerle iletişim kurmanıza yardımcı olabilir. Bu yöntem kesinlikle herkes için değildir ve başarılı programcıların çoğu dört yıllık bir kuruma hiç katılmamışlardır.

Image titled Learn a Programming Language Step 22

2
Bir portföy oluştur. Program oluştururken ve bilginizi genişletirken, en iyi çalışmalarınızın bir portföyde saklandığından emin olun. Bu portföyü, yaptığınız işin bir örneği olarak işe alımcılara ve görüşmecilere gösterebilirsiniz. Herhangi bir işi kendi zamanınıza dahil ettiğinizden emin olun ve başka bir şirketle yaptığınız işleri eklemenize izin verdiğinizden emin olun.

Image titled Learn a Programming Language Step 23

3
Biraz serbest çalışma yap. Programcılar, özellikle mobil uygulama geliştiricileri için çok büyük bir serbest piyasa var. Ticari programlamanın nasıl çalıştığına dair bir fikir edinmek için birkaç küçük serbest işi ele alın. Çoğu zaman, portföyünüzün oluşturulmasına yardımcı olmak ve yayınlanmış çalışmaya işaret etmek için serbest işleri kullanabilirsiniz.

[ads1]

Image titled Learn a Programming Language Step 24

4
Kendi ücretsiz veya ticari programlarınızı geliştirin. Para programlama yapmak için bir şirkette çalışmak zorunda değilsiniz. Becerileriniz varsa, yazılımı kendiniz geliştirebilir ve kendi web sitenizden veya başka bir pazardan satın almak için satın alabilirsiniz. Müşterilerin satın alımlarını bekleyeceği için, ticari satış için serbest bıraktığınız herhangi bir yazılım için destek sağlayabilmek için hazır olun.
Freeware, küçük programları ve yardımcı programları dağıtmanın popüler bir yoludur. Geliştirici herhangi bir para almaz, ancak isim tanımayı oluşturmak ve kendinizi toplulukta görünür kılmak için harika bir yoldur.

SEO
Programlama Dili Programlama Dili Programlama Dili Programlama Dili Programlama Dili

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.