• Ana Sayfa
  • Teknoloji
  • Özel Instagram yayınları ve hikayeleri, sadece bir web tarayıcısı kullanılarak paylaşılabilir. #teknoloji

Özel Instagram yayınları ve hikayeleri, sadece bir web tarayıcısı kullanılarak paylaşılabilir. #teknoloji

 Özel Instagram yayınları ve hikayeleri, sadece bir web tarayıcısı kullanılarak paylaşılabilir.
 #teknoloji
Okunuyor Özel Instagram yayınları ve hikayeleri, sadece bir web tarayıcısı kullanılarak paylaşılabilir. #teknoloji

Instagram'ın özel olarak ayarlanmış hesaplardaki gönderileri işleme biçiminde bir güvenlik açığı vardır, BuzzFeed bugün bildirildi. Rapor, herhangi bir web tarayıcısındaki bir fare tıklaması dizisinin, Facebook sunucularında önbelleğe alınmış özel yayınların ve hikayelerin kalıcı URL’lerini nasıl gösterebileceğini göstermektedir.

Herkes, “Elemanları Denetle” aracını kullanarak bir web sayfasındaki kaynak kodunu incelemek için Google Chrome gibi bir web tarayıcısını kullanabilir. Ağ başlığının “Img” kısmına tıklayarak, kaybolan herhangi bir Instagram görüntünün URL'sini bulabilir, kaybolan bir hikaye ya da bir kullanıcının yayınına gönderilen bir fotoğraf olabilir. Bu URL daha sonra paylaşılabilir ve söz konusu özel hesabı izlemeyen kişiler de dahil olmak üzere herkes tarafından görüntülenebilir.

Sınır Bağımsız olarak bu sürecin gerçekten işe yaradığını doğrulayabiliyordu. İşlem biraz titiz, ancak genellikle özel bir hesabın sayfasını yeniden yükleyerek (bu durumda, kendim) ve "Img" bölümünü yükleyerek, doğru URL'yi bulabildim ve açık bir şekilde paylaşılabileceğini onayladım. Görüntünün önizlemeleri Slack gibi sohbet uygulamalarına bile yüklenir. Ayrıca, Instagram’nın bu tür verileri yalnızca kendi özel hesaplarına bakarak bir kullanıcıya sunma olasılığını ortadan kaldırmak için aynı URL’leri bulabildiğini doğruladık.

Özel bir hesaba gönderilen fotoğrafların kalıcı URL'lerini açığa çıkarmanın yanı sıra, aynı kaynak kodu numarası, söz konusu yayınla etkileşimde bulunabilecek ve hesaplarını özel olarak ayarlamış olabilecek diğer Instagram kullanıcılarının profil fotoğraflarının URL'lerini de çekmenize izin verir. Elbette, kullanıcının beslemesine ve öykülerine erişebilmek için özel hesabı ilk etapta izlemelisiniz, ancak kusur ve kullanım kolaylığı, Instagram’ın gizlilik ve güvenlik ekiplerinin gözetimini temsil ediyor.

Göre BuzzFeedbu URL’ler, gönderiler silindikten sonra bile Facebook sunucularından görüntü almaya devam edecek. Bu, hem beslemeye gönderilen fotoğraflar hem de 24 saat sonra silinen hikayeler için doğru gibi görünüyor. BuzzFeed özel öyküler için URL’lerin son kullanma tarihinden sonra birden fazla gün için hikayeyi döndüreceğini söylüyor. Raporda, aynı yöntemin özel Facebook postalarının ve fotoğraflarının URL'lerini almak için de çalıştığı belirtiliyor. Sınır Bunu henüz bağımsız olarak doğrulayamadım.

Instagram, yorum yapma isteğine hemen yanıt vermedi.


Haberin Kaynak Linki

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.