• Ana Sayfa
  • Teknoloji
  • New York Belediye Başkanı ve 2020 başkan adayı Bill de Blasio robot vergisi istiyor #teknoloji

New York Belediye Başkanı ve 2020 başkan adayı Bill de Blasio robot vergisi istiyor #teknoloji

 New York Belediye Başkanı ve 2020 başkan adayı Bill de Blasio robot vergisi istiyor
 #teknoloji
Okunuyor New York Belediye Başkanı ve 2020 başkan adayı Bill de Blasio robot vergisi istiyor #teknoloji

New York belediye başkanı ve 2020 Demokratik başkan adayı Bill de Blasio, “robot vergisini” ve otomasyonun denetlenmesi için yeni bir devlet kurumunun kuruluşunu onayladı. De Blasio, geçtiğimiz hafta planını bir yazı yazdı. telli, rakibi Andrew Yang tarafından desteklenen evrensel temel gelire (UBI) bir alternatif olarak nitelendiriliyor.

De Blasio’nun planı Federal Otomasyon ve İşçi Koruma Ajansı (FAWPA) adında, şirketlerin işleri nasıl otomatikleştireceklerini yöneten yeni bir ajans yaratacaktır. Bu, otomasyon için vergi teşviklerini kaldırmayı ve “çalışanları yerinden edecek otomasyonu artırmak isteyen herhangi bir şirket için“ izin süreci ”eklemeyi de içerecektir. (Şirketler, kıdem tazminatı paketleri veya eskisi kadar ödeme yapan yeni işler teklif etmeleri gerekir.) )

Bu arada “robot vergisi”, çalışanlara yeni işler teklif etmeden otomasyonla işleri ortadan kaldıran “büyük şirketler” için de geçerli olacak. Bu şirketler beş yıllık bordro vergilerini özel bir fonda ödemek zorunda kalacaklar. Bu fon, “yeni nesil emek yoğun, yüksek istihdam altyapısı projeleri ve sağlık ve yeşil enerji gibi alanlarda yeni işler” oluşturmak için kullanılacaktır. Yerinden edilmiş işçilere bu alanlarda “benzer maaşlarda yeni işler garanti edilecektir” .”

De Blasio, bu planın “ustaca yetersiz” UBI sistemiyle ilgili sorunları çözeceğini söyledi. (Yang’ın sürümü, Amerikalılara yılda 12.000 ABD doları garanti eder.) Çeşitli insanlar, mevcut sosyal programları değiştirmeyecekleri veya daha büyük istihdam sorunlarını çözemedikleri korkusu da dahil olmak üzere pek çok nedenden ötürü UBI'yi eleştirdiler. De Blasio, UBI’nın “bir işin gerçek değerini göz ardı edeceğini, aylık çekin maddi yaşam desteğinin anlamlı istihdamın yerini alabileceğine inandığını belirtti” diyor. Bunun yerine, iş dolu bir geleceği hızlandıracak. ”

Robot vergileri birkaç yıldır masadaydı. Bill Gates, fikri 2017'de meşhur etti ve Avrupalı ​​milletvekilleri bunu reddetti, ancak reddetti. Diğer cumhurbaşkanlığı adayları da işçilerin otomasyondan korunmasına yardım edeceklerine söz verdiler, sadece bir robot vergisiyle değil. Senatör Bernie Sanders (I-VT) ve diğer Demokrat adaylar Amerikalılar için iş garantisini desteklediler. Sanders, UBI'yi de “Blasio” ile aynı şekilde eleştirdi ve “insanlar çalışmak istiyor” dedi. Her durumda, de Blasio gelecek ayın Demokratik tartışmalarına katılmazsa yarıştan çekilebileceğini söyledi. robot vergisi şimdilik kesin olarak varsayımsal olmaya devam etmektedir.


Haberin Kaynak Linki

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.