BilgiBlogEğitimKitapKitap Yorumu

Kitap Yorumum : ” Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi ? “

Selamun aleyküm “Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi ? ” , şuanki teknolojiyle ve androidlerin cep telefonu işlemcisi olarak kaldığı bir dünyada zor harikulade bir eserin yorumuna geçelim.

Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi ?

[ads1]

Kitapda android diye bahsettiği cihazlar günümüzdeki Yapay Zekaya sahip Robotlar olarak karşımıza çıkıyor.Hatta Nexus 5-6 vs gibi kitapda android robot modellerinden bahsediliyor.Bunların hepsini googlenin işletim sistemine , cep telefonlarına taktığını görüyoruz.Özetle kitapta bahsedilen android aşşağıdaki şirin şey değil.

android ile ilgili görsel sonucu

[ads1]

İnsanla bire bir görünüme sahip özel testlerle ve duygusal reaksiyonlarla farkedilen robotlar.Ama kitaptaki tek makine türü robotlardan oluşmuyor.Birde elektirikli hayvanlar var.Düşünün insanlar dünyayı terketmiş toz bulutları hastalıklar garip garip kırıla gidiyor ömürler kısalmış teknolojinin son safhasında savaş meydana gelmiş sonra işte bu batırılan dünyadan kaçmak için marsa yolculuk edilmiş fakat bazıları etmemiş , etmek istememiş.Onların aralarında geçen olayları , günlük yaşamlarını ve John İsidore insanların kontrülünden kaçan isyancı androidleri avlamasını anlatan miss gibi bir seri çok şey beklemeyin ama hayal gücü ve sizi alıp götüreceği yeri ise bu kısa makaleden beklemeyin.

Androidler elektrikli koyun düşler mi kitabındaki dünyanın hali hayalimde şu şekil canlandı.

KUM FIRTINALARI

[ads1]

wall e world ile ilgili görsel sonucu

BOŞ BİNALAR

[ads1]

İlgili resim

Bu dünyayı en iyi anlatan animasyon film WALL-E konumuz o değil ama Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi ? kitabını yaşamak , nerde geçtiğini hissetmek istiyorsanız izleyebilirsiniz.Kitabın konusunu demin 3 satırla özetlediğim için farklı şeyleri ele almaya devam edeceğim mesela okudunuz tadı damağınızda kaldı , buna benzer birşey okumak yada konusu bu olan birşey izlemek istiyorsunuz .Ne olursa ! O zaman anime kültürünü seven yada izlerim problem değil diyenler için konuyu tamamen Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi ? ‘den çalan yazarımızın anime dizisi Ergo Proxy şiddetle tavsiye ederim.

[ads1]

ergo proxy wallpaper ile ilgili görsel sonucu

Bunun dışında şunada değinmezsem makalede ki eksiklerin fazla olduğunu düşüneceğim.Yayınlandığı yıla göre (1968) Bugünü ve yarını çok iyi okumuş hala gideceğimiz olası teknolojinin hayalini ve fikrini veren mükemmel bir başyapıt.Düşünün insana benzeyen robotlar ;

[ads1]insana benzeyen robot ile ilgili görsel sonucu

Uçan arabalar

[ads1]

uçan araba film ile ilgili görsel sonucu

Ve en önemlisi yapay zeka…Bunların harmanlandığını düşünüyoruz.Peki ufkumuzu açmaklamı kalıyor.Hayır ! Birde bu durumun olası felaketlerini anlatıyor.Birde kitapta herkes hayvan sahibi olmaya çalışıyor tüm çalışma arzuları bunun için ee ne yapsınlar ev araba için çalışıyoruz biz onlarda ganisine var dünya boşalmış .Böyle olunca hayvanların en basitleri bile nesli tükenince hayvanın var şeklin var yani.Bu kadar pahalanınca hayvanlarda bazı uyanık şirketler elektrikli hayvanlar satıyorlar .Teknoloji godomanlaşmış ama ticari kafa aynı.Gerçeğiyle aynı gibi duruyorlar.Elektrikli koyunumuz var, android robotumuz var…Peki size soru….

Androidler elektrikli koyun düşler mi ?

Bu bir teknoloji bloğudur

Diğer yazılım makalelerimiz için

Facebook Grubumuz İçin Tıklayın

Etiketler

Ramazan Şerif

Selamun Aleyküm Adım Ramazan Şerif Akbuz. Bilişime olan merakım ortaokul yıllarımda başladı.7.Sınıfta Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı aracılığı ile girdiğim Legorobot yarışmasında Türkiye de ilk 20 ye girdik.Bilişime olan heyecanım lise yıllarımda da devam etti.Liseyi Veritabanı Programcılığı bölümünde okudum.Matematiğim zayıftı bende 2 yıllık Omü bilgisayar programcılığına geçiş yaptım.Okulu başarıyla bitirdim.2 Yıldır bir yandan Freelance olarak çalışıyor , bir yandanda iş arıyorum.Bakdım olacağı yok birazda kendimi geliştirme kararı aldım.DGS ile Fırat Üniversitesi Yazılım Mühendisliğine geldim.Maceranın devamında bir baltaya sap olabilmek dileğiyle "Zaman zam anıdır Gülüşüme sende gül üşüme"

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: