• Ana Sayfa
  • Donanım
  • Intel GPU Buyruk Seti Mimarisi, Intel Xe GPU İçin 2004'ten Bu Yana İlk Büyük Bakımını Aldı #donanimhaber

Intel GPU Buyruk Seti Mimarisi, Intel Xe GPU İçin 2004'ten Bu Yana İlk Büyük Bakımını Aldı #donanimhaber

 Intel GPU Buyruk Seti Mimarisi, Intel Xe GPU İçin 2004'ten Bu Yana İlk Büyük Bakımını Aldı
 #donanimhaber
Okunuyor Intel GPU Buyruk Seti Mimarisi, Intel Xe GPU İçin 2004'ten Bu Yana İlk Büyük Bakımını Aldı #donanimhaber

Intel, Xe GPU'nun emelleri üstünde tam buğu çalışıyor ve 2020'de ilk ticari ürünlerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Gitlab'da gösterilen bir tevhit talebine bakılırsa, Gen12 (aka Tigerlake), Intel AB’nin en mühim yenilikleri içerecek ISA özgün i965 yongasından bu yana nerede ise on sene ilkin piyasaya sürüldü. Intel’in GPU çabalarının temeli açıkça ortaya konuyor ve zamanında iki birey üç olacak.

Intel’in AB’si (GPU) ISA’sı, Xe mimarisine hazırlanırken 15 sene içerisinde ilk mühim emek harcamayı yakaladı

Intel EU ISA, mevcut Intel GPU'larında bulunan yürütme birimi (bir Intel mimarisinin bir bloğu) için verilen talimattır ve Intel i965'in piyasaya sürüldüğü 2004'ten beri büyük bir güncelleme yapmamıştır. Bunun sebebi, Intel’in öncelikli olarak yinelemeli performans iyileştirmelerine odaklanmış olması ve Raja’nın 2x performans vaadi şeklinde iddialı planlara odaklanma gereği duymamasıdır. Bununla beraber, şimdi denklemdeki Intel Xe ile, AB ISA'yı temelden tamamen düzeltip Xe evrimsel yolun temelini atmanın tarihi geldi.

İlgili Intel Tiger Lake-U 4 Çekirdek, Gen 12 ile 8 İplik İşlemci, Yalnız 3.6 GHz Saatte Tek Çekirdekli Testlerde Çekirdekten Daha Süratli – i7-8700K

Bu tevhit isteği, i965 / Iris derleyici arka ucundaki Gen12 (Tigerlake) ISA'yı destekliyor.

Gen12, özgün i965’ten bu yana Intel EU ISA’nın en kapsamlı çözümlerinden birini içermesi bekleniyor. Neredeyse her buyruk alanının kodlanması, donanım opcode ve kayıt tipi bu tevhit isteğinde güncellenmelidir. Gitlab

Intel, 2020'de Tiger Lake (Gen12) ile beraber yepyeni I / O teknolojisi ve yeni bir CPU Çekirdek mimarisiyle yepyeni Xe Graphics Engine'i tanıtmış olacak. Intel’in 2019 yılı için sunmuş olduğu teklifler oldukca bayağı ve meraklıları heyecanlandıracak bir şey içermiyordu sadece 2020’nin her şeyi değiştirecek bir sene olabileceği görülüyor. Intel'den Raja Koduri, öngörülebilir gelecek için her nesilde iki katına çıkma performansı vaat etti ve seyahat Tiger Gölü ile başlıyor.

Tiger Lake, firma için bir kontrol platformu olarak da fazlaca önemlidir, şundan dolayı burada öğrendikleri dersler, tam teşekküllü ayrık GPU'lara dahil edilmeye devam edecektir. Intel, donanım düzeyinde ışın izlemeyi dahil edeceğine yemin etti ve firma 2021 yılına kadar her şeyi 7nm'ye kaydırmayı planladığından, kuvvetli Xe GPU'ların 7nm düğümünde en baştan sevk edileceğini göreceğiz (2020 ilk ticari için. oyuncu odaklı olabilir ya da olmayabilir yayınla).

Şimdi daha şüpheci olacağınızı düşünüyor olabilirsiniz, 10nm geciktiğini düşünüyorsunuz, bundan dolayı 7nm de gecikmeli olacak ve bu mantıklı bir netice olsa da aslen doğru değil. 10nm ile alakalı mesele, EUV dışı litografi ve dörtlü modellemenin kullanılmasıydı. 7nm EUV'ye dayandığından ve nerede ise mutlaka dörtlü bir model olmayacağından, 10nm'lik gecikmenin teoride 7nm vakit çizgisi üstünde 0 tesiri olması icap eder. Sadece maalesef, bu, işler yeniden keyifli hale ulaşmadan önce bir yıldan fazla sürdüğümüz anlamına geliyor.

Intel'in Xe GPU'ları hakkındaki ne düşünüyorsunuz?Gönder


Haberin Kaynak Linki

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.