• Ana Sayfa
  • Teknoloji
  • Hindistan, Ay'ın topraklarını bulduğunu söylüyor, ancak yine de onunla iletişim kuramıyor #teknoloji

Hindistan, Ay'ın topraklarını bulduğunu söylüyor, ancak yine de onunla iletişim kuramıyor #teknoloji

 Hindistan, Ay'ın topraklarını bulduğunu söylüyor, ancak yine de onunla iletişim kuramıyor
 #teknoloji
Okunuyor Hindistan, Ay'ın topraklarını bulduğunu söylüyor, ancak yine de onunla iletişim kuramıyor #teknoloji

Hindistan, ülkenin bir uzay gemisi iniş girişimi sırasında büyük olasılıkla düştüğü günden sonra ülkenin Vikram ay topraklarını Ay'ın yüzeyinde gördüğünü iddia ediyor. Hindistan, planlanan temasından birkaç dakika önce sessiz kalan toprakla temas kurmadı, ancak Hintli yetkililer toprak sahibinin çalışmaya devam edebileceğini umuyor.

Asian News International'a (ANI), toprakları denetleyen Hint Uzay Araştırmaları Örgütü (ISRO) başkanı Kailasavadivoo Sivan, “İletişim kurmaya çalışıyoruz. “Yakında bildirilecek.”

Vikram toprakları, Ay’ın güney kutbunu daha ayrıntılı olarak incelemeyi amaçlayan Hindistan’ın Chandrayaan-2 misyonunun önemli bir parçası. Pragyan adında bir gezici taşıyan arazinin, Güney Kutbu bölgesinde yere inerek Ay'a Hindistan'da ilk yumuşak inişi yapması gerekiyordu. Başarılı olsaydı, Hindistan, ay yüzeyinde bir aracı sağlam tutan dünyadaki dördüncü ulus olacaktı.

Ancak Vikram’ın inişi geçen hafta planlandığı gibi gitmedi. 6 Eylül Cuma öğleden sonra, arazi sahibi yavaş yavaş aşağıya inmek için yerleşik motorunu kullanıyordu. Uzay gemisi yüzeyin sadece 2,1 mil (1.3 mil) üzerinde olduğunda, Hindistan aniden araçla olan iletişimini kaybetti. Uzay aracının yörüngesinin, canlı bir iniş akışı sırasında gösterilen bir grafiği, arazi sahibinin, konma aşamasından hemen önce planlanan rotasından biraz uzakta olduğunu ortaya çıkardı.

Şimdi, Hindistan en azından Vikram topraklarının nerede olduğunu biliyor. Arazi, Ay'a hala ay yüzeyinin üzerinde dolaşan bir yörünge olan başka bir uzay aracıyla yolculuk yaptı. Yörünge, ANI’nin Sivan’la yaptığı röportaja göre, Vikram topraklarını yukarıdan başarıyla gördü ve aracın termal görüntüsünü aldı.

Sivan, uzay aracının hangi durumda olduğunu ve “bir şey söylemenin erken olduğunu” iddia ederek netleşmedi. Bu arada, ISRO'dan çok az resmi güncelleme yapıldı. İnişten sonra, organizasyon web sitesine kısa bir mesaj göndererek Chandrayaan-2 misyonunun teknik karmaşıklığını vurguladı ve toprak sahibinin beklendiği gibi çalıştığını belirtti. ISRO, “Lander'ın tüm sistemleri ve sensörleri bu noktaya kadar mükemmel bir şekilde çalıştı ve Lander'da kullanılan değişken itme teknolojisi gibi birçok yeni teknolojiyi kanıtladı” dedi.

Örgüt ayrıca, ay yörüngesinin hala planlandığı gibi çalıştığını ve hatta planlandığı gibi bir yıl yerine Ay'da yedi yıla kadar operasyonel olabileceğini belirtti. Genel olarak, ISRO, Chandrayaan-2 misyonunun yüzde 90 ila 95'inin Vikram ve Pragyan ile iletişimi kaybetmesine rağmen gerçekleştiğini iddia ediyor.


Haberin Kaynak Linki

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.