/geliştir: Modların durumu – NEXUS

 /geliştir: Modların durumu – NEXUS
Okunuyor /geliştir: Modların durumu – NEXUS

LoL’ün alternatif oyun modlarının durumu hakkındaki son konuşmamızdan bu yana pek çok şey değişti. Taktik Savaşları’nın tüm dünyadaki çıkışının ardından, bugün oyun modlarımızın mevcut durumuyla ilgili bazı gelişmeleri paylaşacak ve geleceğe dair planlarımızı açıklayacağız.

Alternatif oyun modları için belirlediğimiz hedefler, geçtiğimiz yıldan beri epey değişti. Geçmişte League of Legends’ın temel oynanışına özgün yenilikler getirecek modlar test etmiştik. Uzay Serüveni: Çıkarma, Yıldız Muhafızı: İşgal ve KOD ADI// Aşırı Yük gibi oyun modları bir süre için heyecan verici olsa da uzun vadede sizi pek cezbedemedi. Yani oyuncular bu modları denemeyi dört gözle bekliyordu; fakat sunulan yenilikler tükendiğinde Sihirdar Vadisi’ne geri döndüler.

Öte yandan RURF ve Birimiz Hepimiz İçin gibi modlarsa yeniden oynanabilirlik ve Sihirdar Vadisi’ne olan benzerliklerinden ötürü ilk çıkışlarından sonra bile ilginizi çekmeyi başardı. Gözlemlerimiz sonucunda özgünlüğe odaklanan modların hiçbir zaman yüksek yeniden oynanabilirliğe sahip modlar kadar ilginizi çekemediğini öğrendik. Bu yüzden Modlar Ekibi, tüm dikkatini mevcut uzun vadeli oyun modlarını iyileştirmeye ve yıllarca oynayabileceğiniz, uzun vadeli olması muhtemel yeni modlar keşfetmeye veriyor.

Taktik Savaşları

En yeni oyun modumuz Taktik Savaşları’nı bu yaklaşıma örnek olarak verebiliriz. Taktik Savaşları, diğer uzun vadeli modların aksine Sihirdar Vadisi’yle benzerlik göstermiyor; fakat temel LoL oynanışına yenilik getirmekten çok daha fazlasını yapıyor: Tek bir şampiyonu kontrol edip onun yeteneklerini kullanmak yerine LoL evrenini otomatik savaş penceresinden görme şansı buluyorsunuz. Taktik Savaşları için belirlediğimiz ana hedeflerden biri de uzun bir süre boyunca oynayabileceğiniz bir mod yapmaktı. Bu da çeşitli deneyimler sunan ve heyecanı dorukta yaşayacağınız anlara sahip bir mod oluşturmanın çok önemli olduğu anlamına geliyordu. Bir diğer deyişle, her zaman deneyecek yeni bir strateji veya ulaşmaya çalışacak yeni bir amacınız olmalı ve bunu yaparken eğlenmelisiniz.

Taktik Savaşları’nın ana oynanışı, Sihirdar Vadisi’ne ve daha önce çıkardığımız modlara kıyasla epey farklı. Dolayısıyla oyuncuların bu modu dereceli oyunlar arasında rahatlamak veya farklı beceri düzeylerindeki arkadaşlarıyla vakit geçirmek için oynadığını görüyoruz. Tabii aynı zamanda Taktik Savaşları’nın, daha çok bu modu oynamak isteyen oyuncular için de yeterince derin olduğunu da gözlemliyoruz.

Modun herkesin hoşuna gitmesi bizi çok şaşırttı ve her ne kadar bunun için erken olsa da Taktik Savaşları’nı kalıcı hale getirmeye karar verdik! Gelecekte neredeyse her yamada yapacağımız değişiklikler ve her yıl getireceğimiz birden fazla şampiyon setiyle (ve dereceli sezonlarla) modu desteklemeye devam edeceğiz.

Her şey yolunda giderse sizin için tamamen özgün oynanışlara sahip, yepyeni modlar geliştirmeyi umuyoruz.

RURF+

URF en popüler alternatif modumuz (gerçi Taktik Savaşları da ona yetişecekmiş gibi görünüyor!) ve bu yılın başlarında RURF+ modunu getirdiğimizde epey büyük değişikliklere gittik. Oynanış değişikliklerinden biri olan Şampiyonların Mancınığı’nı şimdilik korumaya karar verdik; çünkü bu yeni özellik oyunların hızını arttırıyor ve pek çok havalı hareketi mümkün kılıyordu. Güçlendirilmiş ejderha da ilgi çekiciydi; fakat takımlar onu keserek, oyunun erken safhalarında çok fazla güç kazanabiliyordu. Dolayısıyla bu noktada bazı ayarlamalar yapmayı düşünüyoruz.

Fakat yaptığımız en büyük değişiklik bir oynanış ayarlaması değil, modun etkin kalma süresiydi. Geçmişte en uzun RURF dönemi 16 gün sürmüştü; ancak bu sefer art arda 42 gün boyunca modu oynayabildiniz! Bu süre boyunca oyuncuların son güne kadar tonla RURF+ oynadığını gördük ve modu devre dışı bıraktığımızda her şey normale döndü. 

URF, her geri döndüğünde oyunculara heyecanı dorukta yaşatan modlara verebileceğimiz en iyi örnek ve bu yıl da URF’ün farklı bir biçimde geri geleceğini size bildirmekten mutluluk duyuyoruz.

Merkez Baskını

Merkez Baskını, uzun vadede oynayabileceğiniz, sürekli etkin kalan yeni bir mod oluşturma hedefimizin ilk denemesiydi. Daha önce de söylediğimiz gibi oyuncuların çoğu, modun ilk birkaç haftasında Merkez Baskını’nı çok sevdi ama bir süre sonra oynamayı çabucak bıraktı. Merkez Baskını, sürekli etkin kalacak modlarda aradığımız bitmek bilmez heyecanı sunmasa da yılda birkaç kez geri getirmek istediğimiz epey kuvvetli bir oyun modu. Moddaki eğlenceli curcunaları ve ödülleri tekrar görmeyi bekleyebilirsiniz.

ARAM

Geçen yılki Pyke/Bilgewater etkinliğinde ARAM’a bazı deneysel değişiklikler getirmiştik. Hedefimiz oynanış değişikliklerinin, farklı kitlelerin (hem eğlence için hem de rekabet için oynayan oyuncular) modu oynama biçimini nasıl etkileyeceğini görmekti. Bu değişikliklerin oyuncuların ARAM’ı nasıl ve ne kadar oynadığını etkilemediğini gözlemledik. Fakat kendisini ARAM’a adayan oyuncular, moda tıpkı Sihirdar Vadisi’nde olduğu gibi dengeleme ayarlamaları ve iyileştirmeler geldiği için memnun oldu.

Dolayısıyla bu yıl gerçekleşen Bilgewater mini etkinliğinde daha fazla değişiklik getirmeyi denedik. Bunların bazıları ARAM’a özel gelen yeni sihirdar büyüsü gibi epey iddialı, bazılarıysa rün ve şampiyon dengesi değişiklikleri gibi daha basit şeylerdi. Değişikliklerin sonuçlarını görmek için bu makaleye göz atabilirsiniz.

ARAM’ı dengeleme yaklaşımımız beklediğimizden daha da başarılı oldu. Dengeleme çalışmalarından önce büyük ölçüde dezavantajlı olan şampiyonların artık en azından kazanma şansı vardı ve oyunu kazanması neredeyse garanti olan şampiyonlarınsa daha fazla çaba göstermesi gerekiyordu. Modun şampiyon dengesinin durumu yıllardır değişmediği için, bazı oyuncuların başlarda değişikliklere alışmada bir hayli zorlandığını gördük; ancak bunların genel olarak modu uzun vadede daha kaliteli hale getirdiğini düşünüyoruz. Bu sebeple her birkaç yamada bir ARAM’ı dengelemeye ve yılda bir defa daha büyük değişiklikler yapmaya devam edeceğiz. Bu, mevcut uzun vadeli modlara daha fazla yatırım yapmak için belirlediğimiz yaklaşımımız doğrultusunda aldığımız bir karar.

Uğursuz Koruluk

ARAM gibi modlara daha fazla odaklanmaya başladığımızdan beri, bazı oyuncuların Uğursuz Koruluk’a ne olacağını sorduğunu görüyoruz. LoL’ün en eski alternatif modlarından biri olan Uğursuz Koruluk, oyunculara Sihirdar Vadisi’nin sunduğu MOBA deneyimini farklı bir haritada ve metayla birlikte veriyordu. Fakat Uğursuz Koruluk, her zaman sıraya giren oyuncuların sayısının az olmasından etkileniyordu. Zaman zaman getirdiğimiz yeni eşyalar, haritaya özel şampiyon dengeleme çalışmaları ve hatta 2012’de değiştirdiğimiz Uğursuz Koruluk tasarımı bile bu sorunu çözmeye yetmedi. Hatta şu anda modu, Merkez Baskını’nın ikinci testinin sonunda gördüğümüz oyuncu sayısından daha az kişi oynuyor. Kitlenin bu kadar küçük olması da uzun sıralara, adil olmayan eşleştirmelere ve sonuç olarak Uğursuz Koruluk oynamak isteyen oyuncuları tatmin etmeyen bir deneyim oluşmasına yol açıyor.

Ayrıca oyuncu sayısının dışında, Uğursuz Koruluk’un çizimleri, harita tasarımı ve oyun akışı da günümüz kalite standartlarına uymuyor ve oyuncuların ihtiyacını karşılamıyor. Moda ARAM seviyesinde destek vermenin, onu günümüz standartlarına ulaştırıp ulaştırmayacağı konusunda tartıştık. Ancak geçmişte gösterdiğimiz çabanın durumu iyileştirmemesi, yapacağımız çalışmaların Uğursuz Koruluk’u uzun vadede sağlıklı bir mod haline getirmeye yetmeyeceğine işaret ediyordu. Sonuç olarak bu sezonun sonunda, Uğursuz Koruluk’u devre dışı bırakmaya karar verdik. Tıpkı Dominion’da olduğu gibi, oyunun uzun süredir parçası olan bir modun gitmesinden ötürü üzüntü duyuyoruz. Ama bunun LoL için yerinde bir karar olduğunu ve daha büyük oyun modlarına odaklanmamızı sağlayacağını düşünüyoruz.

Bu sezonda hâlâ Uğursuz Koruluk aracılığıyla sezon sonu ödülleri kazanabileceksiniz. Yani Altın veya daha üst bir aşamaya ulaşarak Şanlı kostüm elde edebileceksiniz. Fakat önceki sezonlarda modu normalde oynamayan oyuncuların zaman zaman renk kazanmak adına durmadan 3’e 3 dereceli oynadığını gördük. Dolayısıyla bu yıl Uğursuz Koruluk’a özel bir renk olmayacak. Moddaki son deneyiminizin böyle olmasını istemiyoruz. 

Mod devre dışı kaldığında, kendini Uğursuz Koruluk oynamaya adayan oyunculara birkaç ufak ödül vereceğiz. Ödülleri dağıtırken adil olmak için de oyuncuların yazımız çıkmadan önce oynadığı oyun sayısına bakacağız. Ayrıntıları gelecekte sizinle paylaşacağız.

Diğer Modlar ve Gelecek

Gelecekte Birimiz Hepimiz İçin gibi uzun vadeli olma potansiyeli olan modları geri getirmek için fırsat kollayacağız. Bu modlar LoL’ün temel deneyimine yenilikler getirirken, bir yandan da oyunculara muhteşem bir eğlence sunuyor ve birçok oyuncunun beş Yuumi denemeyi iple çektiğini düşünüyoruz. Ayrıca uzun vadeli olma potansiyeline sahip yeni modlar için farklı fikirleri de keşfediyoruz. 

Yazımızın sonuna geldik. Umarız League of Legends’ı oynamanın tüm eğlenceli yollarının tadını çıkarmaya devam edersiniz. Hepinize dereceli oyunlarınızda bol şans ve Taktik Savaşları’nda 3 yıldızlı şampiyonlar diliyoruz!


Source link

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.