• Ana Sayfa
  • Teknoloji
  • Focos 2.0, herhangi bir fotoğrafa portre modu efektleri eklemek için AI kullanır #teknoloji

Focos 2.0, herhangi bir fotoğrafa portre modu efektleri eklemek için AI kullanır #teknoloji

 Focos 2.0, herhangi bir fotoğrafa portre modu efektleri eklemek için AI kullanır
 #teknoloji
Okunuyor Focos 2.0, herhangi bir fotoğrafa portre modu efektleri eklemek için AI kullanır #teknoloji

Focos'a yapılan yeni bir güncelleme, ne tür bir kamera kullanıyor olursanız olun, ayarlanabilir alan derinliği ile herhangi bir fotoğrafı "portre modu" tarzı bir görüntüye dönüştürmenize olanak tanır. Çok sihir değil, ama çok havalı.

Focos, uzun süredir iOS üzerindeki en iddialı fotoğraf düzenleme uygulamalarından biri olmuş ve size çift kameralı iPhone'ların dikey modda oluşturduğu derinlik haritasını kontrol etme imkanı veriyor. Diyafram açıklığını ayarlayabilir, farklı merceklerden farklı bokeh stillerini simüle edebilir, farklı odak noktalarını seçebilir ve benzeri işlemleri yapabilirsiniz.

Örneğin, bir iPhone 8 Plus'ta portre modunda çekilmiş tavşan fotoğrafımızın bir resmi:


Ve işte burada, derinlik haritasını başka bir açıdan görüntüleyebileceğiniz ve gerçekte yönlendirmeli aydınlatma sağlamak için 3B alanda sanal bir ampul ekleyebileceğiniz Focos'ta:


Burada, tam alan derinliğini ayarlayabileceğiniz yandan görünüme çevrilir:


Bakış açınızı derinlemesine harita içinde gerçek zamanlı olarak hareket ettirmek için AR bile kullanabilirsiniz.

Tüm bunlar daha önce Apple'ın geliştiricilere iOS 11'den bu yana geliştiriciler için sağladığı derinlik bilgilerine erişmeye dayanıyordu, yani Focos yalnızca çift kameralı iPhone'larda çekilen fotoğraflarla çalıştı: iPhone 7 Plus, 8 Plus, X veya XS. Şimdi ise, Focos 2.0 daha yeni piyasaya sürüldü ve aynı zamanda tek lensli kameralarla da çalışıyor.

Focos 2.0, herhangi bir resim için derinlik haritaları hesaplamak için makine öğrenmesini kullanır. Geliştirici Patrick Wang anlatıyor Sınır AI motorunun Apple’ın CoreML çerçevesine dayandığını ve bir milyon görüntü üzerinde eğitildiğini A7 (iPhone 5S) ve üstü anlamına gelen 64-bit işlemcili herhangi bir iOS cihazında çalışabilir.

Testlerimde sonuçlar oldukça etkileyici. AI motoru hala gerçek çift kamera sistemlerini (ince desenler, üst üste binen nesneler, saçlar vb.) Tetikleyen şeyler üzerinde tetiklenir, ancak genel olarak normal fotoğraflar için iyi bir iş çıkarır.

Bunun gibi, örneğin:


Focos şuna benzeyen bir derinlik haritası hesaplayabilir:


Bu, odak noktanızı seçmek için fotoğraftaki herhangi bir yere dokunma yeteneği verir, bunun gibi:

Kusurlu görünüp görünmediğini görmek zor değil tabii ki. Kritik fotoğraf çalışmaları için kimse bunu kullanamaz veya kullanmamalıdır. Ancak oynaması çok eğlenceli ve hesaplamalı fotoğrafçılık ile neler yapılabileceğinin harika bir örneği. Ayrıca çift kameralı iPhone kullanıcılarına normal lens ile portre modu için bir seçenek sunar. Tek kameralı iPhone XR, zaten karedeki insanları algıladığında yapar, ancak çift kameralı iPhone'lar sadece yakınlaştırılmış bir bakış açısı sağlayan ve düşük ışıkta çok daha az etkili olan telefoto kamera ile portre modunu kullanabilir.

Focos çoğunlukla ekstra lens efektleri ve tam çözünürlüklü görüntü dışa aktarımı sağlayan abonelik seçenekleriyle ücretsiz. Uygulama, iOS'ta nelerin mümkün olduğunu sürekli bastırıyor – örneğin Apple'ın iPhone XS'de özelliğin yerel bir versiyonunu sunmasından neredeyse bir yıl önce diyafram ayarını yapmanızı sağlıyor. Sadece iOS kamera teknolojisinin mevcut sınırlarını kontrol etmek için uğraşmaya değer.

Sırada ne olduğuna gelince, Wang bu yıl gönderilecek olan video için bir Focos sürümü üzerinde çalıştığını söylüyor.


Haberin Kaynak Linki

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.