Fitbit Versa 2 incelemesi: akıllı spor izci, aptal smartwatch #teknoloji

 Fitbit Versa 2 incelemesi: akıllı spor izci, aptal smartwatch
 #teknoloji
Okunuyor Fitbit Versa 2 incelemesi: akıllı spor izci, aptal smartwatch #teknoloji

Fitbit’in adı, kuruluşundan bu yana fitness takipçileriyle eşanlamlıdır. Ancak son birkaç yıldır, şirket aynı zamanda Apple Watch ve Samsung’un giyilebilir sanatçısını beğenmek için smartwatch dünyasına dallanıyor. Fitbit, bunu kolaylaştırmak için Çakıl kalıntılarını bile satın aldı.

Geçen yılki Versa, şirketin yetkili bir smartwatch yapımında en iyi çabasıydı. Takılması rahattı, pil ömrü çok uzundu ve Fitbit’in tüm gelişmiş fitness ve uyku izleme özelliklerini içeriyordu. Ancak aynı zamanda, zayıf bildirim desteği ve verimlilik özelliklerinin eksikliği ile piyasadaki diğer akıllı saatlerin çok gerisinde kaldı.

15 Eylül'de mağazalara vuran yeni 199,99 $ Versa 2, şirketin en yeni smartwatch çalışması. Adından da anlaşılacağı gibi, Versa'nın bir evrimi, birkaç tasarım tweaks, bir avuç yeni özellik ve aynı fiyata. Daha iyi bir Versa ve mükemmel bir spor izci. Ama genel olarak, daha iyi bir smartwatch değil.

Orijinal Versa, giyebileceğiniz en konforlu akıllı saatlerden biriydi ve Versa 2 bileğinizdeki kadar keyifli. Çok büyük değil, çok küçük değil ve çok çeşitli bilek boyutlarında iyi olmalı. Aynı zamanda çok hafiftir ve konik tasarım saatin büyük bölümünü gizler. Versa 2, uyurken bile 7/24 rahatça giyebildiğim birkaç takılabilir üründen biri.

Versa 2'nin genel tasarımı öncekiyle aynıdır, ancak Fitbit önceki çoklu buton kurulumundan sol ve dokunmatik ekrandaki tek bir düğmeye kadar olan etkileşimleri basitleştirmiştir. Ancak saat hiçbir işlevi kaybetmez – ilk Versa'da olduğu gibi Versa 2 ile aynı şeyleri yine de yapabilirsiniz.

Fitbit'in bu modeldeki kayışları değiştirmeyi daha kolay hale getirmesini diliyorum – Versa kayışları çabuk açılan pimlere sahip olsa da montaj, saatin gövdesine o kadar girmiştir ki pimlerin yerine oturması çok zordur, özellikle lastik ile kutuya dahil olan kayış. İnceleme kitimde kurulumu çok daha kolay olan delikli bir deri kayış vardı ancak bu size 50 $ 'lık ekstraya mal olacak.


Versa 2, bildirimleri devre dışı bırakan ve belirli zaman aralıklarında ekranı uzak tutan yeni bir uyku moduna sahiptir


Versa 2 bir akıllı telefondan gelen bildirimleri görüntüleyebilir, ancak yalnızca Android kullanıcıları saatten gelen mesajları yanıtlayabilir.

Fitbit, Versa’nın LCD panelini bir OLED ekran için takas etti ve bu Versa 2’nin getirdiği en iyi yükseltme. Parlak, renkli ve hem içeride hem dışarıda görmek kolaydır. Ekranı doğrudan güneş ışığında ve polarize güneş gözlüklerinde sorun olmadan görebildim. OLED paneli ayrıca her zaman açık olan ekran özelliğini de etkinleştirir; Ancak her zaman açık olan özellik çok sınırlı bir özelleştirilebilirliğe sahiptir (dijital veya analog saatler arasında seçim yapabilirsiniz ve hepsi bu kadardır) ve uyandırma özelliğini devre dışı bırakır, bu nedenle uyanmak için ekrana iki kez dokunmanız veya yan düğmeye basmanız gerekir saat.

Ne yazık ki, ekran hala kalın, kalın bir çerçeve ile çevrelenmiş, bu da baskı pulu boyutundan daha küçük görünmesini sağlıyor. Artı tarafta, Versa 2, birinci nesil modelde ekranın altındaki yapışkan “Fitbit” markasını ayırıyor.

Versa gibi, Versa 2 de mükemmel batarya ömrüne sahip; testte benim için beş günlük işareti kolayca çarptı. Her zaman açık ekran özelliğini kullanırsanız, bu rakamın kabaca yarıya düşmesini bekleyebilirsiniz. Şarjlar arasında iki ila üç gün bir smartwatch için hala mükemmel bir batarya ömrü ve giydiğim diğer tüm smartwatch'lardan aldığımdan daha fazla.

Fitbit, Versa 2'ye bir mikrofon da ekleyerek, ona sınırlı bir ses kontrolü yeteneği kazandırdı. Hoparlör yok, bu yüzden hoparlör olarak kullanamazsınız, ancak bir Android cihaza eşleştirildiyse, mesajların cevaplarını konuşabilirsiniz ve bunları metne dönüştürür. (Üzgünüm iPhone kullanıcıları, hala Versa 2 ile mesajlara hala cevap veremezsiniz.) Bu, seslerimin hızlı ve doğru transkripsiyonları ile testlerimde iyi çalıştı. Biraz sıkıcı olan bir ses cevabını kaydetmek için ekrana iki veya üç dokunuş lazım, ve aslında sesli olarak yeni bir mesaj başlatamazsınız – yalnızca gelenleri cevaplayabilirsiniz, bu yüzden burada iyileştirme için yer var. .


Versa 2 her zaman açık kalp atış hızı izleme özelliğine sahiptir.


Fitbit, Versa 2’nin donanım kontrollerini tek bir düğmeye ve bir dokunmatik ekrana basitleştirdi


Versa 2 için yeni Android telefonlarda sesli cevaplar ve Alexa komutları vermek için kullanılabilecek bir mikrofon

Mikrofon, yeni Alexa özellikleriyle de devreye giriyor. Yan tuşa uzunca basıldığında Alexa açılır; bu cihazdan soru sorabilir veya akıllı ev aletlerini kontrol etme, zamanlayıcıları ayarlama veya size hava durumunu gösterme gibi Alexa ile ilgili görevleri yapmalarını söyleyebilirsiniz. Versa 2 bir hoparlöre sahip olmadığından, Alexa’nın tüm cevapları ekranda gösteriliyor ve müzik çalmak ya da sesle ilgili diğer herhangi bir görev yapmak gibi bir şey yapamıyor. Alexa ayrıca saati izleyemiyor – Alexa'nın yapmasını istediğin her şey, zamanlayıcılar, alarmlar ve diğer özellikler de dahil olmak üzere Alexa'nın arayüzünde yer alıyor. Alexa'dan, bir Apple Watch'taki Siri gibi yapabileceği gibi, kısa mesaj göndermesini veya telefonunuzdan bir arama yapmasını isteyemezsiniz. Alexa ile bir antrenmana başlayamazsın bile. Alexa'yı sesli komutla da etkinleştiremezsiniz – Alexa'yı başlatmanın tek yolu, yan tuşa uzun basmak veya hızlı bir şekilde ayarlanan paneldeki simgeye dokunmaktır, bu da Alexa'yı yavaş ve iki elli bir sürece dönüştürür.

Fitbit, bu sınırlamaların pil ömrünü korumak ve Alexa'nın hatalı aktivasyonlarını önlemek için uygulandığını söylüyor, ancak bunun etkisi çoğu zaman Alexa'yı Versa 2'de kullanmaktan daha fazla sinir bozucu olması. Sadece fazla bir nokta gibi görünmüyor.

Saat, akıllı egzersiz algılama, her zaman açık kalp atış hızı izleme ve uyku izleme özellikleri dahil olmak üzere ilk Versa'daki tüm fitness özelliklerini taşır. Bu yılki yenilik, uyku izleme verilerinizi "100 üzerinden X" puanına sığdırmaya çalışan ve ne kadar iyi uyuduğunuzu değerlendiren bir Uyku Puanı. Versa 2'yi test ederken, uygulamanın “adil” olarak derecelendirildiği 76'lık bir Uyku Puanının ortalaması geldi. Fitbit, bu özelliğin kalp atış hızı monitörleri olan tüm cihazlarına geleceğini söylüyor.

Ayrıca, saatin uykusunda ekranın aydınlatılmasını ya da bildirilmesinin engellenmesini engelleyen yeni bir Uyku Modu da var; bu, muhtemelen geçen yılki modelinde muhtemelen bulunması gereken bir şey gibi görünüyor, ama şimdi burada. Uyku Modunu, saatin hızlı ayarları ekranından veya akıllı telefon uygulaması aracılığıyla başlatabilirsiniz; burada bir programa göre otomatik olarak açılıp kapanmasını ayarlayabilirsiniz. Sonunda Fitbit, sizi uyku döngünüzün en uygun noktasında uyandırmaya çalışacak bir Akıllı Uyandırma alarmı özelliği üzerinde çalıştığını söylüyor, ancak bu yılın sonlarına kadar gelmeyeceğim ve test edemedim.


Fitbit uygulaması şimdi ne kadar iyi uyuduğunuzu derecelendirmek için bir Uyku Puanı sağlıyor

Genel olarak, Versa 2’nin fitness izleme özellikleri, özel bir GPS radyosuna sahip olmasa ve GPS izleme için telefonunuza güvenmesine rağmen, herhangi bir smartwatch'ta bulabileceğiniz en iyi ve en kapsamlı olanıdır.

Elbette, aynı fitness izleme özelliklerini, Fitbit’in diğer ürünlerinden birinde daha az para karşılığında alabilirsiniz, bu nedenle Versa’da bir Ücret 3 veya Inspire HR’de öne çıkmanızın ana nedeni smartwatch özellikleridir. Versa 2'nin öncekilerle benzer problemlerin birçoğunda karşılaştığı yer burasıdır.

Versa kutudan bir dizi Spartalı uygulama içeriyor ve takvim ya da hatırlatıcılar gibi üretkenlik zımbaları bulamazsınız. Fitbit, akıllı telefon uygulamasıyla kurulabilen 3.000'den fazla üçüncü taraf gözetleme yüzeyine ve uygulamaya sahiptir; ancak Uber ve Uber gibi bazı istisnalar dışında NY Times, koleksiyonda pek çok popüler ad yok. Çok sayıda ödemesi olan ücretli bir uygulamayla karşılaşırsanız, geliştiriciye kullanmayı seçtikleri herhangi bir ödeme sistemi ile doğrudan ödemeniz gerekir, çünkü Fitbit mağazasında uygulamalar veya izleme ekranları için kendi başına bir ödeme sistemi yoktur. .

Spotify, Pandora ve Deezer'a saatinizdeki bir müzik seçeneği olarak katıldı, ancak Versa uygulaması yalnızca diğer cihazlardaki Spotify oynatımını kontrol etmenize izin veriyor – Spotify'ı saatin kendisine indirmenize veya yayınlamanıza izin vermiyor, çoğunlukla onu işe yaramaz hale getiriyor.

İzleme yüzeyleri belirli bir acı noktasıdır. Versa 2 bir seferde yalnızca bir saat yüzünü kaydedebilir, bu nedenle farklı bir görünüm denemek istediğinizde, saat yüzünü mobil uygulama üzerinden değiştirmeniz ve saatinize göndermeniz gerekir. Sadece kullanmakta olduğunuz saat yüzüne geri dönmek istiyorsanız, Fitbit'in uygulamasında onu arama sürecine ve onu saatine yeniden indirmeye devam etmek zorundasınız – uygulamada bir dizi favoriyi saklamaya bile imkan yok Hızlı erişim, herhangi bir zamanda saatin üzerinde çok daha az sayıda bakışlar. Bunun da ötesinde, mevcut olan gözetleme yüzeylerinin büyük çoğunluğu ikinci sınıf görünmektedir ve Versa 2'nin şık donanımıyla eşleşmemektedir. Tüm süreç, diğer akıllı saat platformlarında gözetleme düzeneklerini kişiselleştirmenin ne kadar kolay olduğuna kıyasla oldukça sakar hissediyor .


Her zaman açık olan yeni ekran saati ve o anki antrenmanınızı görmenizi sağlar, fakat daha fazlasını değil

Sonunda, Fitbit'in mobil ödeme sistemi Fitbit Pay'in Versa 2'nin tüm sürümlerinde mevcut olması güzel olsa da, test edemedim, çünkü yerel kredi birliğimi desteklemiyor ve çok daha az sayıda desteklenen banka var ve Apple Pay, Google Pay veya Samsung Pay'den (tümü benim kredi birliğimi destekleyen) finansal kurumlar.

Fitbit bana çok fazla smartwatch özelliği eklemekten kaçındığını söylüyor, çünkü müşterileri mutlaka kullanmayacakları çok şeyle uğraşmak istemiyorlar. Ancak, durum buysa, muhtemelen aynı fitness izleme özellikleri olan, daha düşük maliyetli ve daha düşük önyükleme yapan daha küçük olan Versa 2 yerine bir Ücret 3 almaları gerekir. Eğer şirket bir smartwatch seviyesinde rekabet etme konusunda ciddi olacaksa, smartwatch işlevlerinde daha iyisini yapması gerekir.

Versa 2 gerçekten de Versa'dan daha iyi bir üründür ve tasarım değişiklikleri ve yeni özellikler çoğunlukla kabul edilir. Ancak, bir cihazdan eskisinden daha zorlayıcı değil: mükemmel bir spor izci, ancak bir smartwatch arıyorsanız, bir Apple Watch veya Samsung'un Android cihazlar için sunduğu ürünlerden daha iyi bir şekilde yararlanabilirsiniz.

Vox Media'nın ortaklık ortaklıkları vardır. Bunlar, editoryal içeriği etkilemez, ancak Vox Media, ortak linklerden satın alınan ürünler için komisyon kazanabilir. Daha fazla bilgi için, bkz etik politikamız.


Haberin Kaynak Linki

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.