• Ana Sayfa
  • Teknoloji
  • Facebook, Twitter ve Google dezenformasyonu kaldırmalı, Beto O’Rourke talep ediyor #teknoloji

Facebook, Twitter ve Google dezenformasyonu kaldırmalı, Beto O’Rourke talep ediyor #teknoloji

 Facebook, Twitter ve Google dezenformasyonu kaldırmalı, Beto O’Rourke talep ediyor
 #teknoloji
Okunuyor Facebook, Twitter ve Google dezenformasyonu kaldırmalı, Beto O’Rourke talep ediyor #teknoloji

Demokratik cumhurbaşkanlığı adayı Beto O’Rourke’in kampanyası Facebook, Twitter ve Google’ın platformlarında daha agresif bir şekilde dezenformasyona karşı durmasını istiyor. Cuma günkü şirketlere gönderilen mektuplarda, ORourke’in ekibi, kampanyalarının yanlışlıkla geçen hafta sosyal medyada yer alan şüpheli bir tetikçi ile bağlantılandırılmasının ardından her birinin sorunu nasıl çözebileceğine inandıklarını açıklıyor.

Bu saldırı Odessa, Teksas'ta meydana geldi, yedi kişi öldü ve 25 kişi yaralandı. Sonrasında, botlar, şüpheli atıcının Beto O’Rourke’i desteklediğini iddia ederek birçok yanlış bilgiyi sosyal medyaya yaymaya çalıştı. Facebook ve Twitter'daki gönderiler, ateş edenin aracında O’Rourke çıkartması olduğunu öne sürdü. Teksas yetkilileri, tetikçi ile O’Rourke kampanyası arasındaki herhangi bir bağlantıyı reddetti.

O’Rourke’un kampanya direktörü Jen O’Malley Dillon, bu kampanyayı bu hafta başlarında bir tweet ile yazdı: “Bir kampanya olarak yanlış bilgilendirmeyi durdurmak için neredeyse tamamen güçsüzüz” dedi. “Düzeltmeleri tweetleyebiliriz, ancak yalnızca maruz kalanların bir parçası bunu görecektir. Bu, tamamen kontrol edilmemesine izin veren Twitter, Facebook ve Google’a dayanıyor. ”

Kampanya ilk önce Demokratik Ulusal Sözleşme’nin yayınlarından haberdar edildi ve O’Malley Dillon, Pazartesi günkü bir Twitter başlığında orijinal posterin hesabını tanımlayabildiğini söyledi – daha önce askıya alınmış ve daha sonra geri alınmış bir hesap. Bu tweet hala devam ediyor ve 11.000'den fazla retweet ve 15.000 favoriye sahip.

Kampanyanın Twitter’a yazdığı mektupta, platformun orijinal tweet’i paylaşan sahte hesapları indirmelerini istiyorlar. “Ve ileriye doğru ilerliyorlar” diye devam ettiler, “amaç veya niyet ne olursa olsun, bir bot kampanyası tarafından yayılan propagandacı bir tweet atıldığında, amplifikasyonundan sorumlu sahte hesaplar gecikmeden platformdan kaldırılmalı” dedi.

Twitter yorum yapmaktan kaçındı.

Kampanyanın bot hesaplarıyla ilgili talep ettiği eylemlerin dışında, Twitter'dan ayrıca “büyük önem arz eden” ve “hızla yayılan” konularda yanlış tweet'lerin etiketlerini çıkarmasını istiyorlar.

O’Malley Dillon, “Bunlar birkaç özel öneri – ancak hiç kimse platformunuzu kendi çalışanlarınızdan daha iyi anlayamıyor” dedi. “Bu yüzden sizi bu dezenformasyon salgını sona erdirmek için kendi fikirlerinizi yaratmaya çağırıyoruz. Bu sorunun bir gecede çözülmeyeceğini biliyoruz, ancak bu artık eylemsizlik için bir bahane değil. ”

ORourke ve Odessa nişancı arasındaki bağlantının iddiaları Facebook'ta da yayınlandı. O’Malley Dillon, şirkete yayılmakta olan dezenformasyonun kaldırıldığını belirten asılsız hesaplardan kaynaklanan tüm gönderileri tespit edip kaldırmasını talep etti. İleriye doğru, başka bot hesaplarının onları herhangi bir şekilde büyütdüğü tespit edilirse, yanlış bilgi yayılması için platformda viral olan tüm hesapların kaldırılmasını isterler.

Facebook, mektupta belirtilen yayınların yanlış olduğunu ve haber yayınlarındaki dağıtımlarını azalttığını söyledi. Dezenformasyonu aşan makaleler, artık haber bültenlerindeki yayınlara da eşlik ediyor ve bu kayıtlarla ilgili olan kişilere, gerçekleri kontrol edildiklerini bildiren bir bildirim gönderilecek.

Google’a gelince, O’Rourke’in kampanyası, algoritmalarının sonuç sayfalarında, YouTube’da ve arama çubuklarında otomatik tamamlama özelliğindeki son dakika haberlerini nasıl düzenlediği konusunda daha şeffaf olmasını istiyor.

Geçen ay Teksas El Paso’daki ırkçı saldırının ardından O’Rourke’in memleketi, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında nefret söylemini hedef alan yeni ve kapsamlı bir plan açıkladı. Başkan seçildiyse, ORourke, platformlardan zararlı konuşmaları kaldırmak için platformlar talep etmek için İletişim Kararnamesi'nin 230. Bölümünde değişiklikler yapmaya çalışacaktır. Nefret söylemine karşı politikaları daha agresif bir şekilde uygulamazlarsa, sitelerinde söylenenlerin sorumluluğunu üstlenmelerine neden olan 230 korumayı kaybedebilirler.


Haberin Kaynak Linki

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.