En iyi 10 Yapay Zeka şirketi 2018

 En iyi 10 Yapay Zeka şirketi 2018
Okunuyor En iyi 10 Yapay Zeka şirketi 2018

Yapay zeka endüstrisinin 2025 yılına kadar 59,8 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Yapay zekanın neredeyse tüm sektörlerde kullanım örnekleri bulunmaktadır. Yapay Zeka Bill Gates gibi düşünce liderleri tarafından teknolojinin geleceği olarak görülmektedir. Satış tahmininden üretkenliğin geliştirilmesine daha bir çok sektörde yapay zekanın (AI) uygulanması dünya çapında şirketler için büyük önem taşımaktadır.

 Şirketler AI yeteneklerini artırmaya çalışırken,Bu alanda uzman taleplerinin artması bekleniyor. Coğrafya açısından, Birleşik Devletler Yapay Zeka’daki toplam küresel yatırımın % 66’sını üzerinde barındırmaktadır. Şirketler AI (Yapay Zeka) üzerinden büyük yarışlara  girdiklerinden, işe alım bakımından AI üzerine çalışanlar için etkileyici maaşlar ödüyorlar. Glassdoor Research, AI tabanlı işler için yılda ortalama 111,118 $ bazında yıllık temel ücretin ödendiğini tahmin ediyor.

İşte Glassdoor araştırmasına göre AI yeteneği işe alan en iyi şirketler:

1) Amazon

AMAZON ile ilgili görsel sonucu

Çevrimiçi perakende devi, ürünlerini ve hizmetlerini iyileştirmek için AI ve ML teknolojilerini uygular. Amazon Echo, akıllı kişisel asistanı Alexa’yı kullanan en popüler AI tabanlı ürünlerden biridir. 2012’de bir robot şirketi olan Kiva’yı satın alarak Amazon, toplama ve paketleme sürecini otomatikleştirmek için bir ML algoritması uyguladı. Bu, ‘Tıkla yükle’ döngüsünü yalnızca 15 dakikaya indirerek işletme maliyetlerini% 20 oranında düşürürken envanter kapasitesini% 50 artırdı. Şirket ayrıca, iş akışlarını tanımlamak ve müşteri etkileşimlerini geliştirmek için ML teknolojisini kullanmaktadır. Amazon, AI hizmetleri sunan bir bulut bilgi işlem bölümü Amazon Web Hizmetleri’ne de sahiptir. Kova içindeki birçok AI ve ML projesiyle Amazon, üzerinde çalışacak en iyi AI şirketlerinden biridir.

2) NVIDIA

nvidia ile ilgili görsel sonucu

2017’de Fortune’un ilk 100 şirketi arasında çalışacak olan IT şirketi, AI için büyük planlara sahip. Nvidia’nın ürünleri, dronlardan otomobillere kadar çeşitli cihazlarda kullanılabilen bilgisayar çipleri ve ARM / GPU’lu platformları içerir. En yeni grafik işlemci ünitesi (GPU) olan Titan V, tüm zamanların en güçlü GPU’larından biridir ve AI ve ML araştırmaları için kullanılabilir. Glassdoor araştırması, AI yetenekleri için çalışan en iyi şirketler listesinde Nvidia’yı 2 numara olarak gösteriyor.

3) Microsoft

microsoft ile ilgili görsel sonucu

Önde gelen yazılım şirketlerinden biri olarak Microsoft, AI yeteneklerini farklı alanlarda işlerini geliştirmek için geliştiriyor. Microsoft, Cortona, CNTK, bilişsel hizmetler ve endüstriye özgü AI uygulamaları gibi çeşitli AI tabanlı ürün ve hizmetler sayesinde geliştiricilere AI’da çok ilginç ve zorlayıcı projeler sunuyor.

4) IBM

[ads2]

Watson IBM’in en tanınmış AI projeleridir. IBM’in Watson bölümü, kendi ürünleri ve diğer kuruluşları için bulut tabanlı yapay zeka teknolojileri geliştirmeye odaklanmıştır. Teknoloji, kanser araştırmaları ve perakende dahil olmak üzere birçok alanda kullanılmıştır. IBM, kendi kendine çalışan otomobillerden misafirperverliğe kadar geniş bir kullanım yelpazesi için AI yeteneklerini geliştirmeye büyük yatırım yapıyor.

5) Accenture

Accenture, farklı teknolojileri AI ve IoT ile birleştirmeye büyük yatırımlar yapıyor. Müşterileri için AI tabanlı çözümler geliştirme amacı ile Accenture, Amerika Birleşik Devletleri’nin Virginia’daki San Jose ve Virginia’daki Arlington’daki AI teknolojilerinin geliştirilmesi için küresel bir yenilik merkezi ağı kurdu; Sophia Antipolis, Fransa; Pekin, Çin; Bangalore, Hindistan; ve Dublin, İrlanda.

6) Facebook

[ads2]

Dünya genelinde 3 milyardan fazla kullanıcı ile Facebook, dünyadaki lider sosyal ağ siteleri. Glassdoor, 2018’de çalışmak için en iyi yerlerden biri olarak tanınan şirket aynı zamanda AI’daki en yeni yeniliklerin de ev sahipliği yapıyor. Facebook AI Research (FAIR) adındaki iç grupları AI’daki güçlükleri çözmeye kararlıdır. Şirket, Masquerade ve Zürih Göz gibi AI şirketlerini satın almaktan ayrı olarak kendi yapay zeka laboratuvarlarına stratejik olarak yatırım yaptı. Yann LeCun, derin öğrenme öncülüğünün öncülüğü yapan şirketin AI araştırma ekibi, sosyal medya platformunun verimliliğini artırmak için 2018 için planlanan birçok büyük girişimde bulunuyor.

7) Intel

Intel, AI ve ML teknolojilerine büyük zaman harcıyor. Yeni ML çerçeveleri ve AI çipleri geliştirmenin yanı sıra, şirket birçok AI girişimine yatırım yaptı ve AI odaklı şirketleri satın aldı. Saffron Teknolojisi, Intel tarafından satın alınan böyle bir şirkettir. Daha fazla AI yeteneği geliştirmeye odaklanan Intel, pazardaki AI yeteneklerini işe alan ilk 10 şirket arasındadır.

8) Samsung

[ads2]

Akıllı telefon üreticisi, cep telefonlarının kamera özelliklerini, güvenlik ve kullanıcı deneyimini geliştirmek için AI teknolojileri geliştiriyor. Onların AI destekli asistanı Bixby, cep telefonu kullanıcıları için daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunacak şekilde tasarlandı. Şirket ayrıca AI tabanlı girişimlere yatırım yapıyor ve dünya çapında AI araştırma merkezleri kurdu.

9) Lenovo

AI ve ML teknolojilerini üretim için kullanabilmek için, şirket önümüzdeki iki ila dört yılda 1.2 milyar dolar yatırım yapacak. AI konsept cihazlarının çeşitliliği, AR deneyimini sunan akıllı, interaktif bir hoparlör olan SmartCast + ‘ı içerir. Lenovo, tanınmış teknoloji üniversiteleriyle çalışmanın yanı sıra ABD, Almanya ve Çin’de uzman araştırma laboratuvarları kurdu.

10) Adobe

[ads2]

Adobe, AI tarafından desteklenen daha iyi araçlar oluşturmak üzerine odaklanmış birkaç yeni program ve projeye sahiptir. Adobe, Al ve ML tabanlı Sensei platformuyla müşterilerine daha iyi kullanıcı deneyimi sunmayı planlıyor. Şirket, servislerine ve ürünlerine daha fazla AI tabanlı teknoloji katmayı planlıyor.

 

AI devrini yöneten bu en iyi AI şirketleri, AI uzmanları için en iyi yerlerden biridir. Accenture Research ve Frontier Economics, Endüstri Karları ve Yeniliği Nasıl Artıracaklarını Yapay Zekanın% 38 kar kazanma potansiyeline sahip olduğunu ve 2035 yılına kadar 14 trilyon dolarlık bir ekonomik destek sağlayacağını öngörüyor. Kurumsal karlılık, Yapay Zeka tınısı burada kalmaya ve gelecekte teknolojik ilerlemelerin yolunu açacak.

Not : Çevirideki olası hatalar affola makalenin orjinal ingilizce metni kaynakçada belirtilmiştir.

Yapay Zeka 101: Nasıl Başlanır? Yapay Zeka Türleri || Deep Learning || Botlara Giriş

YAPAY ZEKA dünyayı hızla değiştiriyor.

Diğer yazılım makalelerimiz için

Facebook Grubumuz İçin Tıklayın

hackerearthKaynakça

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.