• Ana Sayfa
  • Teknoloji
  • Empathy, Inc., teknoloji alaycılığı çağı için sanal gerçeklik gerilim filmi #teknoloji

Empathy, Inc., teknoloji alaycılığı çağı için sanal gerçeklik gerilim filmi #teknoloji

 Empathy, Inc., teknoloji alaycılığı çağı için sanal gerçeklik gerilim filmi
 #teknoloji
Okunuyor Empathy, Inc., teknoloji alaycılığı çağı için sanal gerçeklik gerilim filmi #teknoloji

İşte muhtemelen daha önce duymuş olduğunuz bir bilim kurgu öncüsü: bir kişi aşırı gerçekçi sanal deneyimler satan gölgeli bir şirketle karşılaşıyor. Bir tür beyin dalgası kaskı veya enjekte edilen ilaç aracılığıyla inanılmaz derecede canlı bir simüle edilmiş gerçekliğe giriyorlar. Sonra bir şeyler ters gider ve kahramanı keşfeder – şimdi benimle söyle – deneyim hiç sanal değil.

Yeni film Empati, Inc. nominal olarak bu hikayelerden biridir. Yazar Mark Leidner tarafından yazılan ve 2018'de Cinepocalypse festivalinde gösterime giren Yedidya Gorsetman tarafından yönetildi ve bu hafta daha geniş bir tiyatro gösterisine girecek. Fakat Empati, Inc. David Cronenberg’in filmi gibi zihin bükme gezileri ile aynı alanda oynamıyor Existanz ya da Siyah ayna “Playtest.” bölümü, teknoloji girişimlerinin ve finansal hucksterism'in bulanık dünyasına dayanan bir trajedi – herkesin aynı anda dolandırıcı ve iz bıraktığı Silikon Vadisi'nin bir vizyonu.

Empati, Inc.’in kahramanı Joel (Zack Robidas) hayatında düşük bir noktada. Silikon Vadisi'ndeki Theranos benzeri bir skandala yakalandıktan sonra, Joel ve karısı Jessica (Kathy Searle), Jessica’nın New York’ta onaylamayan ebeveynleriyle (Fenton Lawless ve Charmaine Reedy) birlikte yaşıyorlar. Ancak Joel’in eski arkadaşı Nicolaus (Eric Berryman) Empathy, Inc. adında yeni bir girişim kurduğunu ortaya çıkardığında işler aranmaya başlar. Gizli şirket, zengin kullanıcıların yoksul insanların yaşamlarını deneyimlemelerini sağlayan “X-Treme Sanal Gerçekliği” yaratır. Nicolaus ve ortağı Lester (Jay Klaitz) 'in ihtiyacının tamamı yerden çıkarmak için bir milyon dolar.

Joel parayı kendi kanunlarından alıkoyuyor, ama şaşırtıcı bir şekilde başlangıç, kötü bir sır saklıyor. Joel neyin gerçek olduğunu sorgulamaya başlar – yalnızca girdiği sanal deneyimlerle değil, zalimce bir eylemle suçlandığı sıradan hayatında hatırlayamadığı bir şey. Mücadele eden bir aktör olan karısı, ailesinin yuva yumurtasını aldığı için öfkeli. Joel umutsuzca Nicolaus'un masalarını açmaya çalıştığında, kendisini, ailesini ve Empathy, Inc.'e dahil olan herkesi tehlikeye atıyor.

Empati, Inc. hafifçe güçlü teknolojisinin trippy etkilerine daldı. Titüler başlangıcı, ciddi psikolojik deneylerden ton sağır yoksulluk turizmine kadar uzanan VR'nin gerçek “empati makinesi” türünü çağrıştırıyor. (Nicolaus’un hedefleri ortaya çıkıyor, hatta daha belirsiz.)

Fakat Joel ve filmdeki diğerleri için, teknolojinin yapabildiği şey, zeitgeist-y yatırım fırsatı olarak statüsünden daha az önemlidir. Film, bir bilim kurgu rüyası veya distopik kabus gibi sanal gerçekliği tasvir etmiyor, ancak analistlerin “blok zinciri hükümeti” ve “Bulut” ile birlikte kanlı olduğu bir tür gizemli, buzzword yüklü kavramı. VR'ın bugün kültürdeki yeri, sadece fütüristik potansiyeli değil.

Empati, Inc.’in siyah-beyaz sinematografi, alaycı hikayesi ve arada sırada kaynatılmış repartee, filme çirkin bir parlaklık verir. Birkaç ürkütücü, uyandırıcı fikir, “her ne pahasına olursa olsun aynalardan kaçınmak” gibi ciddi bir talimat gibi genel kısa VR bölümlerini biberlendirir. onun kanunları.

Joel, bir Silikon Vadisi sahtekarlığı programındaki rolü yüzünden görünüşte kör olan, müthiş hoş bir adam. Ancak, hipe ve yılan yağına dayanan bir dünyayı terk etmeyi reddediyor ve diğer insanları da onunla birlikte sürüklemeye istekli. Bu, finansal başarısını ödüllendiren ve Jessica’nın sanatsal çabalarından ve Joel’in ekonomik açıdan dezavantajlılara duyduğu sıkıntılı sempatiden bıktığı hasarı.


Fotoğraf: Karanlık Yıldız Resimleri

Çok sayıda bilim kurgu filmi, çok fakirleri sömüren zenginler hakkında. Joel ve onun kanunları, aralarında daha gerçekçi düşüyor: altlarındaki insanları tekmeleyecek kadar başarılı, fakat hatalarından tamamen izole edilecek kadar zengin değil. Onların sosyal çabası, Berryman'ın silahsızlanmayacak kadar yakışıklı davrandığı Nicolaus ve daha karanlık bir şeyle çözülen sıradan olmayan, sıradan bir inek olan Lester için kolay bir av olmalarını sağlıyor.

Empati, Inc. tartışmasız, kendi dünyasının gizemini delmede çok etkili olabilir. Zorla çizilmiş ancak kök salması zor karakterler içeren yavaş yanan bir gerilim filmi. Tahmin edilebilir öncülü, bazen odağın kişilerarası dramaya doğru kaydırılmasına yardımcı olur, ancak karakterlerin seyircilerin muhtemelen tahmin ettiği katlanmaları bulmak için çok fazla zaman harcamasını sağlar. Joel'in yaşamı felakete dönüşürken, yalnızca son eylemde, eylem komploya uyacak kadar hızlanır.

Yine de, Empati, Inc. teknoloji ve sosyal sınıfla ilgili çağdaş gerilimleri keşfetmek için klasik bir bilim kurgu öncülünü kullanır. Empati makinesi nihayetinde iyi ya da kötü mü? Asla tamamen net değil çünkü Empati, Inc.'In devrimci teknolojisi sadece bir sis perdesidir – dünyayı şekillendiren paradır.

Empati, Inc. 13 Eylül’de tiyatrolarda ve 24 Eylül’de de VOD’da açılacak.


Haberin Kaynak Linki

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.