Dünya sanal grafiti için hazır mı? #teknoloji

 Dünya sanal grafiti için hazır mı?
 #teknoloji
Okunuyor Dünya sanal grafiti için hazır mı? #teknoloji

Görünmez grafiti dolu bir dünya hayal edin. Bir uygulama açın, telefonunuzu duvara doğrultun ve boş tuğla veya çimento bir tuval haline gelir. Dijital sprey boya ve şablonlarla sanat yaratın, artırılmış gerçeklik sistemi, yerini ve yerleşimini kalıcı olarak depolar ve gerçek sokak sanatı yanılsamasını yaratır. Arkadaşların veya sosyal medya takipçilerinin uygulaması varsa, resminizi haritada bulabilir ve görmeye gelebilirler. Bir arkadaşınızın evinin kapısına şaka yapıştırabilir ya da yerel bir mağazanın kenarındaki muhteşem bir duvar resmini boyayabilirsiniz.

Şimdi daha karanlık bir dünya hayal et. Nefret gruplarının üyeleri neşeyle ırkçı etiketlerin resimlerini medeni haklar anıtlarına takas ediyor. Öğrenciler, bir hedefin evinin duvarlarına kısaca söylentiler yayarak birbirlerini zorlarlar. Küçük işletmeler büyük bir etkileyici pencerelerine bir etiket yapıştırdığında kapasitelerinin ötesine geçerler. “Dünyanın ilk artırılmış gerçeklik sosyal platformu” olarak tanımlanan bir uygulama olan Mark AR geliştiricileri bu sistemin iyi bir versiyonunu oluşturmaya çalışıyor. Kötü olanı nasıl önleyeceğimizi hala çözüyorlar.

Mark AR, Google’ın Kalıcı Bulut Dübelleri üzerine inşa edilen ilk projelerden biridir. Mobil yayıncı iDreamSky tarafından oluşturulan uygulama ve Metro sörfçüleri geliştirici Sybo, geçen hafta New York Comic-Con'da giriş yaptı, ziyaretçilerin bir telefon ödünç alabilir ve profesyonel bir resmi görüntüleyerek veya kendi eserlerini yaratan bir Mark AR pop-up kurulumunda yürüyebilirler. Yetenekli sanatçılar serbest boyamak için sanal bir sprey kullanabilir. Diğer herkes (ben dahil) bir dizi çizgi roman temalı şablondan birini seçebilirdi. Gelecekte, kullanıcılar kendi şablonlarını yapabilir, hatta Photoshop'ta görüntü tasarlayabilir ve bunları doğrudan içe aktarabilir.

Mark AR’ın yaratıcıları daha fazla pop-up sergi planlıyor ve bu küçük deneme çalışmalarından sonra, uygulamayı tek bir şehirde test etmeyi planlıyorlar. “Bir şehir lansmanı, test edeceğimiz yer olacak: denetlemeyi kaldırabilir miyiz? İnsanların güvenli bir şekilde oynadıklarından emin olabilir miyiz? ”Diyor iDreamSky Başkanı Jeff Lyndon. “Bir şehri idare edebildiğimizde, işimizi ulusal bir fırsata nasıl ölçekleyeceğimizi tam olarak biliyoruz.” Fakat eğer mevcut sosyal ağlar bize bir şey öğrettiyse, bunların büyük, karmaşık – hatta bazen imkansız – soruları cevaplamaktır.

Lansmanında, Mark AR'nin biraz Facebook gibi çalışması gerekiyordu. Kullanıcılar muhtemelen Facebook’un kendisi üzerinden gerçek isimlerle giriş yapacaklar. Sanat yarattıklarında, yeri tek bir kişiyle, arkadaş ve takipçiler listesiyle veya bir grubun üyeleriyle paylaşabilirler. Google’ın ARCore platformu GPS ve bilgisayar görüşünü kullanarak konumu saklar ve çevrede bağlantı noktaları olarak kullanmak için detayları yakalar. Biri sizinle sanat paylaştığında, haritada küçük resim belirir; bu yeri ziyaret edip telefonunuzu küçük resimde gösterilen yere doğrultuyorsanız, oluşturdukları resmi göreceksiniz.

Bulut Çıpaları hala çok yeni olduğu için pek çok potansiyel teknik sorun var. Ancak, paylaşım, gizlilik ve kötüye kullanma gibi sosyal konular daha ilginçtir. Pokémon Go, ilk başarılı AR oyunu, beklenmeyen sorulardaki payını arttırdı. Holokost Müzesinde insanlar pokemon yakalayabilmeli mi? (Hayır.) Bir kişinin gerçek evine izinsiz dijital bir işaretçi koymak yasadışı olabilir mi? (Belirsiz.) Uygulama yapıcılar kullanıcıları havuza düştüğü için endişelenmeli mi? (Görünüşe göre.)

Mark AR bu sorunlarla karşı karşıya artı Herhangi birinin içerik yükleyebileceği yaratıcı bir platform çalıştırmanın zorlukları. Ayrıca, bu tür bir ağı ana ürün olarak lanse etmeye çalışan ilk oyunculardan bir tanesi – Microsoft, AR oyunu ile benzer sorunlarla karşı karşıya kalsa da Minecraft Dünya, şirketin kolayca kabul ettiği bir şey.

Mark AR’ın yaratıcıları bazı ipuçları alıyor Pokémon Go – örneğin anıtlar gibi fiziki alanları sınırsız olacak şekilde sınırlandıracaklar. Ve gerçek bir politika izlemelerini ve arkadaş tabanlı modelin insanları rahatsız edici veya taciz edici görüntüler yapmalarını engelleyeceğini umuyorlar. Sybo CEO'su Mathias Gredal Norvig, “Çünkü, insanların ne yaptıklarını yönetmeye yardımcı olan hiçbir isim yoktur” diyor. (Bunun ne kadar doğru olduğu belirsizdir – Facebook, rıza dışı pornografiyi değiştirmeye veya aşağılayıcı kadın veya göçmenleri küçümsemeye adanmış kapalı gruplarla tekrarlanan sorunlarla karşı karşıya kalmıştır.)

Lyndon, Mark AR'nin kötüye kullanımı gidermek için kaynakları tahsis edeceğini ekler. “Bir insan moderasyon ekibini işe almak için çalışıyoruz ve aynı zamanda görüntü tanıma sağlamak için birkaç teknoloji firmasıyla da çalışıyoruz – bir çeşit ılımlı makine öğrenmesi sağlamak, görüntülerin bir kısmını çok hızlı bir şekilde gözden geçirmek için.” daha büyük, tamamen çevrimiçi sosyal ağların aldığı yaklaşım. Yine de ölçeklendirmek zordu. AI, karmaşık ılımlılık kararları veremez ve insan ekipleri çoğu zaman çok çalışmaktadır ve bazen sürekli kötü içeriği görüntüleyerek travma geçirmektedir. Hem iDreamSky hem de Sybo, köklü şirketler olsa da, Facebook'un soruna neden olabilecek kaynaklara sahip değiller.

Açık olmak gerekirse: Mark AR, bir binayı gerçek grafiti ile etiketleyen birine eşdeğer değildir. Kullanıcılar birbirlerinin çalışmalarını engelleyemez veya gizleyemez. İnsanların dijital sanatı araştırması gerekecek. Şirket, resimleri istediği zaman kaldırabilir. Ve Mark AR, bir kamu platformunun çoğunda kalmayabilir. Yaratıcıları, insanların özel odaları dekore etmelerine ya da arkadaşlarınız ve aileniz için çöpçü avları yaratmalarına izin verir. Böyle bir durumda, uygulamanın tamamen yakalandığı varsayımıyla, kesin bir şeyden uzak olan varsayım, büyük bir sorun olmayabilir.

Ancak Mark AR’ın tüm amacı bir kamu sanat biçimini taklit etmektir. Bu yüzden en ilginç kullanımları, kamusal sanat yapan insanları içerir. Ziyaretçilerin yaratıcı amaçlar için fiziksel bir alanda bir araya geldiği çizgi roman ve müzik festivalleri gibi etkinlikler için doğal bir seçenektir. Ve bir şehirde dolaşmak, insanların geride bıraktığı rasgele etiketleri bulmak fikri büyüleyici. Mark AR, mevcut dijital dünyalarımızla aynı tuzaklara düşmeden yeni, artırılmış bir gerçeklik inşa edebilir mi? Bu da büyüleyici bir soru.


Haberin Kaynak Linki

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.