• Ana Sayfa
  • CSS
  • CSS Avantajları Nedir? Neden CSS kullanmalıyız? Ne durumda Tercih Etmeliyiz?

CSS Avantajları Nedir? Neden CSS kullanmalıyız? Ne durumda Tercih Etmeliyiz?

 CSS Avantajları Nedir? Neden CSS kullanmalıyız? Ne durumda Tercih Etmeliyiz?
Okunuyor CSS Avantajları Nedir? Neden CSS kullanmalıyız? Ne durumda Tercih Etmeliyiz?

Merhaba arkadaşlar ben Ramazan Şerif bugün sizlere CSS Avantajları başlığı altında cssi genel konularıyla ele alacağız bu makalemizde salih baltalının jquery kitabından ve internetten faydalanılmıştır.

 

CSS nedir ne değildir

 

CSS nin Avantajları

CSS, web  programcılarına inanılmaz kolaylık ve esneklik sağlamasından dolayı vazgeçilmez bir hal almıştır.

İçerik Zenginliği :

HTML yetersiz kaldığı durumlar olmaktadır yada çok yalın kaldığı bu konularda css çok doyurucudur.

Yönetilebilirlik : Nesnelerin genel özelliklerine , classlarına idlerine göre tekil çoğul olarak yönetebileceğimiz mükemmel bir platformdur.Bu durumu htmlde yapmamış ise mümkün değildir.

Tutarlılık :

Web sayfası yaparak neticede bir ürün ortaya koyuyorsunuz ve kullanıcılar bu üründen yararlanıyor. Tasarımınızda tepeden tırnağa bır bütünlük olmalıdır.  5-10 sayfada yapılan tasarımı diğer sayfalarda değiştirmek kullanıcılarda tutarsızlık izlenimi uyandırır. Baştan sona içeriğinizde aynı tasarımı uygularsanız kararlı kullanıcıları kazanmış olursunuz. Bu noktada CSS ile tek bır merkezden ufak değişikliklerle tasarımınızı tepeden tırnağa değiştirebilir,  yine tutarlılığınızı korumuş olursunuz.

Yazıcı Dostu Sayfalar :

Web sayfamızın yazıcıya aktarıldığını düşündüğümüzde tüm içerik ( resimler, formlar, menüler vs.) bastırılacaktır. Ama bizden istenen sadece yazı ve başlıklar olunca bunu CSS ile yapabilirsiniz.

<link href="stillerim.css" rel="stylesheet" type="text/css" media="screen" />
<link href="stillerim_yazici.css" rel="stylesheet" type="text/css" media="print" />

Birinci stil dosyasında kullanıcının ekranda (screen) gördüğü tasarıma ait stiller bulunmakta, ikinci stilde yazıcıdan  (print) alınacak çıktıya uygulanacak stiller bulunmaktadır. Çıktıya uygun CSS kodu oluşturup bunu sayfamıza ekleyerek bu sorunları halledebiliriz. Web tarayıcıları normal CSS kodunu yorumlarken yazıcıdan çıktı almak istediğinizde ise sizin hazırladığınız özel çıktı versiyonu kullanılacaktır.

Bu şekilde gereksiz kağıt israfından kurtulmuş olursunuz. CSS Avantajları saymakla bitmez.

Bir sonraki derste görüşürüz arkadaşlar anlamadığınız yer varsa veya soru sormak isterseniz yorum olarak ya da sitemizdeki soru sor bölümünden sorularınızı aktarabilirsiniz. Kendinize iyi bakın

 

FAYDALANILAN KAYNAK : SALİH BALTALI JQUERY KİTABIMicrosoft

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.