Charles Babbage’nin Bilgisayarı – Bilgisayar Programlama Tarihi – Bölüm 1

 Charles Babbage’nin Bilgisayarı – Bilgisayar Programlama Tarihi – Bölüm 1
Okunuyor Charles Babbage’nin Bilgisayarı – Bilgisayar Programlama Tarihi – Bölüm 1

Programlama Tarihi bunu merak ettiniz mi? Bu efsane insanı beraber tanıyalım.1837’de Charles Babbage daha sonradan Analitik bir motor olarak adlandırılacak bir “Tam programlanabilir makine” önerdiğinde, Farkı Motorunun tohumla finanse edilen hükümet bile ona inanmadı.

Bilgisayar Programlama Tarihi

Programlama Tarihinde Kuşkusuz varolan en etkileyici makine günümüzün modern bilgisayarıdır. Ancak dünya, sanayi devrimi ve demiryolu rayları ve buhar makineleri üzerinde akıyordu 19. yüzyılda, düşünebilen ve hesaplayabilen bir makine, uzak bir rüyaya benziyordu. Çoğu, elektronik yeniliklerin örnekleri olan bilgisayarlar ve akıllı telefonlar gibi gelişmiş makinelerin gelişimini görürken, insanlara verdikleri şey bir evrim ve mekanik bir aygıtı kendi kendini düşünen akıllı bir aygıta dönüştürmenin zor bir işi haline geldi; hayatımızın ayrılmaz bir parçası.

Charles Babbage – Bilgisayarı babası

19. yüzyılda uzmanlaşma kavramı, üniversitelerin ve laboratuarların saygıdeğer salonlarını ihlal etmemişti.

Dahilerin çoğu polymath’lar olarak gözüküyordu, bu yüzden İngiliz Charles Babbage bu dahilerden biri idi. Charles Babbage zamanının tanınmış bir matematikçi, filozof ve makine mühendisiydi.

O günlerde, matematiksel tablolar (seyir defteriniz gibi) manuel olarak hazırlandı ve navigasyon, bilim ve mühendislikte kullanıldı. Bu tabloların çoğu manuel olarak güncellenip hesaplandığından, bu tablolardaki değerler sıklıkla değişmekte ve çalışmalar sırasında tutarsız sonuçlar vermekteydi.

Cambridge’de iken, Charles Babbage bu kusuru fark etti ve bu matematiksel tablo tabanlı hesaplamayı herhangi bir tutarsızlıktan kaçınmak için mekanik bir ürüne dönüştürmeyi düşündü.

Yazardan Not : “Acaba bizde şuan bazı büyük sorunları görmezden geliyor muyuz ? 100 yıl sonra bir kitap içimizden sadece bir kişinin bu sorunlara alternatif ürettiğini mi yazıcak ? Neden biz değiliz.”

Bir Not Daha : “Beyin bedava”

Yazımıza devam…

Fark Motoru

1822’de Charles Babbage, otomatik olarak değeri hesaplayan bir makine olan polinom fonksiyonunu hesaplamak için bir makine yapmaya karar verdi. 1823 yılında İngiliz hükümeti Charles Babbage’e (muhtemelen ilk tohum yatırımı olan) 1700 £ verdi.

O, muhtemelen fark hesaplamak için kullanıcağı makineyi Fark Motoru olarak adlandırdı.Orjinal ismiyle Difference Engine.

Charles Babbage Joseph Clement’i yaklaşık 25.000 parça, 15 ton ağırlığında ve 8 fit boyunda olan iddialı büyük fark motorunu tasarlamaya davet etti.

Hükümet tarafından sağlanan geniş finansmana rağmen, motor asla tamamlanmadı. Ve 1840’ların sonunda, geliştirilmiş bir motor yapmayı denedi. Fakat bu, yetersizlikler nedeniyle tamamlanmadı.

1989-1991 yılları arasında, Charles Babbage’nin araştırma raporunu okuyan bilim adamları ve mühendisler, şimdi Oxford Bilim Tarihi Müzesi’nde yer alan ilk fark motorunu yaptılar.History of Computer Programming - Lovelace, Babbage and Engines, Ada lovelace, history of computer programming, Charles Babbage, Difference engine detail, analytical engine, how does difference engine works, working of difference engine, Ada Lovelace worlds first programmer, worlds first programmer, world's first computer, Father of computer,

Charles Babbage’ın Fark Motoru nasıl çalışır?

Programlama Tarihi açısından fark motoru hakkında Wikipedia şöyle diyor: “Fark makinesi, polinom fonksiyonlarını tablolaştırmak için tasarlanmış otomatik bir mekanik hesap makinesidir. Adı, bölünmüş farklar yönteminden elde edilen, küçük bir polinom katsayı seti kullanarak fonksiyonları enterpole etmek veya tablo haline getirmek için bir yol olarak kullanılır. ”

bir polinom fonksiyonu olan R = x 2 + 1 ile bir örnek verelim.

X             R             Difference 1      Difference 2

0             1             1 (D11)            2 (D21)       Adım 1

1             2             3 (D12)            2 (D22)       Adım 2

2             5             5 (D13)            2 (D23)       Adım 3

3             10           7 (D14)            2 (D24)       Adım 4

4             17           9 (D15)             2 (D2)        Adım 5

Bunu manuel olarak çözmek için n’nin polinom olduğu “n + 1” zaman denklemini çözmeniz gerekir. Öyleyse, verilen denklem için üç adıma ihtiyacımız var.

X = 0 olduğunda, R = 1 sonucunda; X = 1, R = 2; X = 2, R = 5 vb.

Fark 1: D11 = R2 (Adım 2) – R1 (Adım 1) veya D12 (Adım 2) = R3 (Adım 3) – R2 (Adım 2) vb.

Dolayısıyla, yukarıdaki tabloda bulunan Fark 1 sütununda, Dll = 2 (R2) – 1 (R1) = 1

D12 = 5 (R3) – 2 (R2) = 3

D13 = 10 (R4) – 5 (R3) = 5

Fark 2: D21 = D12 (Fark 1 – Aşama 2) – D11 (Fark 1- Adım 1) vb. Fark 1 sütunundan iki ardışık değeri çıkartarak,

D21 = 3 (D12) – 1(D11) = 2

D22 = 5 (D13) – 3 (D12) = 2

Benzer şekilde, üçüncü dereceden bir denklem için Fark3 adlı yeni bir sütun hazırlayabilir ve son sütundan iki ardışık sayı çıkararak hesaplayabiliriz.

* Son sütundaki veya en yüksek güç değeri her zaman son fark sütununda sabit kalır. *

Motor yalnızca ekleyebilir ve çıkartabilir, çünkü her kolondan bazı değerler, motora sonraki hesaplamalar için gerekli olan bilgileri vermek için fark motoruna verilir.

History of Computer Programming - Lovelace, Babbage and Engines, Ada lovelace, history of computer programming, Charles Babbage, Difference engine detail, analytical engine, how does difference engine works, working of difference engine, Ada Lovelace worlds first programmer, worlds first programmer, world's first computer, Father of computer,

Motor, sütunlara başlangıç ​​değerlerini ayarlayarak programlanır. Sütun 1, hesaplamanın başlangıcında polinomun değerine ayarlanır. Sütun 2, aynı X değerinde polinomun birinci ve daha yüksek türevlerinden türetilmiş bir değere ayarlanır. 3’den N’ye kadar olan her sütun birinci derece türevden türetilen bir değere ayarlanır. Fark motorunun ne yaptığını basitleştirmek için, burada C ++ kullanarak Polinom Fonksiyon hesaplaması için basit bir kod var –

include <math.h>
using namespace std;
 
int d; // Polinom derecesi
int i; // 
int c; // 
int value; 
int j;
int p;
int sum;
 
 
 
int main()
{
  cout << "Polinom derecesini girin: " << endl;
  cin >> d; // polinom derecesi
  cout << " Girdiğiniz polinom derecesi " << d << endl;
 
  
  int *c = new int[i];
  
  for(i = 0; i <= d; i++)
  {
    cout << " Katsayıları girin:" << endl;
    cin >> c[i];
    int c[d+1];
 
  }
  
    cout << " Var" << d + 1 << " katsayıları ";
    cout << " Katsayılar şöyledir:";
    
    for (i = 0; i < d + 1; i++)
    cout << "\n  " << c[i];
    cout << endl;
    
    cout << " Polinomları değerlendirecek değeri girin " << endl;
    cin >> value;
    sum = 0;
    cout << " Değer " << value << endl;
    
    cout << " İlk polinom: " << endl;
    cout << c[0] << "x^3 + " << c[1] << "x^2 + " << c[2] << "x + " << c[3] << endl;
    {
 
      for (i = 0; i <= d; i++)
      p = 1;
      {
 
 
        for (j = 0; j <= (d - 1); j++)
        p = p * value;
        sum = sum + p;
        sum = pow(c[0]*value,d)+pow(c[1]*value,d-1)+pow(c[2]*value,d-2)+pow(c[3]*value,d-3);
        
        cout << "The sum is " << sum << endl;
      }
      
    }
       
}

Fark motoru hiç bitmedi ve Charles Babbage, yapım aşamasında Hesaplama için Punch Kartları kullanmak konusunda mükemmel bir fikri vardı. O zamana kadar, sadece sıradan işçilik için kullanılan Delikli kartlar gelecekteki bilgisayar programlamasının temelini oluşturuyordu.

Delikli Kart

Joseph Jacquard, delikli kartları fikrini ortaya atmadan önce dokuma tezgâhları kullanılarak yapıldı. Bir yalınç genellikle dokuma desenini kontrol etmek için bir “şekil kemeri” olarak kullanıldı. Çekmece makineyi kontrol etmek için iki operatör gerektiriyordu.

1801 yılına kadar, delikli kartlar tek tek dokuma için kullanılmış olsa da Jakarlı, mekanik olarak delikli kağıtları kullanmaya karar verdi, çünkü karmaşık olmasına rağmen dokumanın mekanik ve tekrarlayıcı olduğunu keşfetti.

Çalışma

En basit biçiminde, bir ipliği diğerine geçirerek bir dokuma tasarımı yapılır.

History of Computer Programming - Lovelace, Babbage and Engines, Ada lovelace, history of computer programming, Charles Babbage, Difference engine detail, analytical engine, how does difference engine works, working of difference engine, Ada Lovelace worlds first programmer, worlds first programmer, world's first computer, Father of computer,

Desenli bir örgüde, birbirine geçen ipler eşit bloklarla senkronize edilmez, ancak gerekli desene göre değiştirilir. Bir dokumacı iplikleri çekerek ve bırakarak kontrol eder.

Joseph Jacquard bir tezgah fikri ile geldiğinde, içindeki kumaş tasarımı ilk önce kare kağıtlara kopyalanmıştı. Meydandaki bu tasarım delikli kartlara dönüştürüldü. Bu kartlar sürekli bir kemer ile birbirine dikilirdi ve tezgah bu şekilde beslenirdi.

Karttaki delikler hangi iplikleri dokuma desenine yükseltti kontrol etti. Bu otomasyon Jacquard’ın tasarımları yapmasına ve daha az maliyetle yeniden üretim yapmasına izin verdi. Bu grup demetleri tutmak aynı tasarımın aynı veya başka bir makinede mükemmellik ile tekrar tekrar üretilmesine yardımcı oldu.

Charles Babbage, hesaplamak için bu delikli kartları kullanma kavramını “görselleştirerek” analitik motor için kullandığını açıkladı.

1883 yılında Charles Babbage, öğretmeni tarafından Lovelace Kontesi olan genç parlak bir matematikçi Ada’ya tanıtıldı. Ada’nın analitik becerilerinden etkilendi ve onu büyüleyen fark motoruna bakmaya davet etti. Bu ölümüne kadar devam eden kalıcı bir dostluğun temelini oluşturdu.

Programlama Tarihi : Ada Lovelace – İlk programcı

İngiliz şair Lord Byron ve Annabella Milbanke’de doğan Augusta Ada Byron, Lovelace’in ilk Kontu William King-Noel’le evlendi. Ada, matematiğe şiir veren doğal bir şairdi. Büyümek, Ada’nın eğitimi ve ailelerinin etkili varlığı onu birkaç prestijli yenilikçi ve dönemin edebi figürleriyle bir araya getirdi.

Matematik eğitimi alırken, öğretmeni Mary Somerville onu başarısız Fark Motoru’ndaki çalışmasından sonra herhangi bir karmaşık matematiksel işlevi (Analitik Motor) çözebilen bir makine projesinde çalışan Charles Babbage’a tanıttı.

Aşağıda gördüğünüz, Charles Babbage tarafından önerilen Analitik Motorun bir karikatür görüntüsüdür. Bu motorun önemli parçaları halen modern bilgisayarlarımızı oluşturuyor.

History of Computer Programming - Lovelace, Babbage and Engines, Ada lovelace, history of computer programming, Charles Babbage, Difference engine detail, analytical engine, how does difference engine works, working of difference engine, Ada Lovelace worlds first programmer, worlds first programmer, world's first computer, Father of computer,

Bölüm 1 – Mağaza, şu anda Sabit disk veya bellek dediğimiz şeydi

Bölüm 2 – Mill şu anda Merkezi İşlem Birimi (Çalkantı veya üretim yapıldığı yerde)

Bölüm 3 – Enerji kaynağı olacak buhar motoru A

nalitik Motorun teorisi ve konseptinden etkilenecek olan Ada, Charles Babbage ile motorun yapımı üzerinde çalışmaya karar verdi.

Analytical Engine incelemesi sırasında bir Fark Motoru ve Analitik Bir Motor arasındaki farkı açıklayan bir dizi not yazdı. Bernoulli sayı teorisini ele aldı ve Bernoulli sayısını aşağıda gösterilen makalesinin Not G’de gösterilen analitik bir motor kullanarak hesaplama işlemi hakkında ayrıntılı bir algoritma oluşturdu. Bu onu dünyadaki ilk programcı yaptı. (Bu tartışmalı.)

History of Computer Programming - Lovelace, Babbage and Engines, Ada lovelace, history of computer programming, Charles Babbage, Difference engine detail, analytical engine, how does difference engine works, working of difference engine, Ada Lovelace worlds first programmer, worlds first programmer, world's first computer, Father of computer,

Notları asla kabul edilmedi ama Charles Babbage’ın fantastik fikrini desteklemek için herhangi bir fon ya da yatırım olmadığı için analitik motor hiç tamamlanmadı.

İşte Ada Lovelace tarafından uzun notalarda geliştirilen algoritmaya basit bir C ++ programı:

// bernoulli_distribution
#include <iostream>
#include <random>

int main()
{
 const int nrolls=10000;

 std::default_random_engine generator;
 std::bernoulli_distribution distribution(0.5);

 int count=0; // count number of trues

 for (int i=0; i<nrolls; ++i) if (distribution(generator)) ++count;

 std::cout << "bernoulli_distribution (0.5) x 10000:" << std::endl;
 std::cout << "true: " << count << std::endl;
 std::cout << "false: " << nrolls-count << std::endl;

 return 0;

 

Charles Babbage, hem Şövalyelik başlığı hem de baronetcy’yi reddetti ve bunun yerine bir yaşam sir ünvanını istedi, ancak yaşamı boyunca bu dilek yerine getirilmedi.Programlama Tarihi ne damga vuran bu insan 1871’de öldü 79 yaşındaydı. Ada Lovelace 1852’de 36 yaşındayken öldü. Bilgisayar bilimlerine “ilk” algoritma getirdiği için katkısı hala teknoloji tarihinin en büyük tartışmalarından biri olmayı sürdürüyor.Programlama Tarihi onu unutmayacak.

Bu gerçeklerden bağımsız olarak, bilgisayar ve programlama alanlarına yaptıkları katkılar göz ardı edilemez. Herhangi bir matematiksel problemi çözebilecek süper bir hesap makinesi ve bir probleme yaklaşmanın yollarını düşünme yeteneğine sahip bir cihaz, Charles Babbage ve Ada Lovelace’in düşündüğü şey; bu, ilk programlanabilir bilgisayarın temel taşıydı.Programlama Tarihi ni bu şekilde gözden geçirmiş olduk hikayemizin devamı gelicek.

 

 

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.