C#SQLVeritabanı Programcılığı

C# Proje İçerisinden Kodlarla Veritabanı Oluşturma

Selamun aleyküm arkadaşlar proje içerisinden kodlarla veritabanı oluşturma öğreneceğiz.Daha önce programlar aracılığı ile sql,mysql,mssql,access veritabanlarına bağlanmayı öğrenmiştik.Bugün programın içerisinden 3. Parti yazılımı kullanmadan veritabanı oluşturmayı öğreneceğiz.

Kodlarla Veritabanı Oluşturma

1.Adım olarak yeni bir proje açıyoruz.

projemizi açıyoruz

2.Adım olarak bir tasarım belirliyoruz.

tasarım belirliyoruz

Kodlarla Veritabanı Oluşturma Uygulamamızın tasarımında bir label bir buton birde textbox kullandık.Form backcolor olarak darkcyan belirledik label ve butonun fontcolor olarak white yapdık.FormBorderstyle ise fixedtoolwindows yapdık.Butonun yazı stilini comic sans yapdık.Son olarak başlama noktası olarak center screen yaparak ekranın ortasında başlamasını sağladık.

3.Adım olarak Kodlarla veritabanı oluşturma projemizin kütüphanesine aşağıdaki kodu ekliyoruz.

4.adım olarak bağlantı kodumuzu global şekilde yazıyoruz.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta şu ki biz .\SQLExpress olarak programımızın serverini yazdık fakat bazı bilgisayarlarda bağlantı  hatası verebilir.View>ServerExplorer açıp localhost adımızı öğrenebiliriz.

localhost adımızı öğrenebiliriz

Sırada ise butonumuzun çift tıklama olayının içerisine gireriz.Ardından gerekli kodları yazarız.

Burada önce textboxdaki isimi database adı olarak aktararak yeni bir veritabanı oluşturduk.Sonra bunu sql commanda string olarak aktardık.Daha sonra bağlantı kodunu açtık komudumuzu çalıştırdık.Ve yeni veritabanımız oluştu.

veritabanı oluşturduk

Burada unutulmaması gereken şey şudurki aynı isimde veritabanı oluşturmaya çalışırsak hata alırız.

hatamız

Aynı isimden tekrardan veritabanı oluşturmayı denedik aldığımız hata bize veritabanı adında bir veritabanının bulunduğunu ve aynı isimde veritabanı oluşturamayacağımızı söylüyor.

Aynı programımızda veritabanı oluşturma kodunu genişletebiliriz ve örnekte olduğu gibi özellikler vererek değiştirebiliriz.

 

Burada dosya boyutu dosya database adı dosya yolu log kayıt yolu dosya ismi maks boyutu gibi özellikler verdik veritabanımıza.Projemizin dosyasınında indirme Linkini aşşağıya koyuyorum.Diğer makalelerde görüşmek üzere…

Projemizi İndir

Yazılımla Alakalı Makalelerimiz

http://ramazanakbuz.com/category/soft/

Etiketler

Ramazan Şerif

Selamun Aleyküm Adım Ramazan Şerif Akbuz. Bilişime olan merakım ortaokul yıllarımda başladı.7.Sınıfta Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı aracılığı ile girdiğim Legorobot yarışmasında Türkiye de ilk 20 ye girdik.Bilişime olan heyecanım lise yıllarımda da devam etti.Liseyi Veritabanı Programcılığı bölümünde okudum.Matematiğim zayıftı bende 2 yıllık Omü bilgisayar programcılığına geçiş yaptım.Okulu başarıyla bitirdim.2 Yıldır bir yandan Freelance olarak çalışıyor , bir yandanda iş arıyorum.Bakdım olacağı yok birazda kendimi geliştirme kararı aldım.DGS ile Fırat Üniversitesi Yazılım Mühendisliğine geldim.Maceranın devamında bir baltaya sap olabilmek dileğiyle "Zaman zam anıdır Gülüşüme sende gül üşüme"

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. hatayı Çözdüm ama Ben Tablodaki Alan İsimlerinide Otomatik Oluşturmak İstiyorum Acaba Nasıl Yaparım

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: