C# Otobus Otomasyonu 2019 (SQL Veritabanı , Proje Dosyası)

 C# Otobus Otomasyonu 2019 (SQL Veritabanı , Proje Dosyası)
Okunuyor C# Otobus Otomasyonu 2019 (SQL Veritabanı , Proje Dosyası)

C# Otobus Otomasyonu 2019 (SQL Veritabanı , Proje Dosyası) , C# Bilet kesme gibi proje ödevleri olan arkadaşlarımız için yaptığım proje umarım faydalı olur.


C# Otobus Otomasyonu

İçindekiler

  • Özet
  • Projenin Tanımı ve Gerçekleştirilmesi
  • Sonuçlar ve Değerlendirme

1.Özet

          Projenin amacı, otobüs firmalarıının kullanabileceği basit sade bir arayüzü olan firmanın ihtiyaçlarına karşılık verebilecek bir proje oluşturmak. Oluşturulan projede admin ekleme , bilet kesme , bilet iptal etme , sefer düzenleme gibi işlevler olmasını hedefledim bu doğrultuda proje hayata geçirdim.

         Proje basit gibi dursada işlevsellik olarak ufak işletmelerin kullanılabilecek düzeyde olması projenin amaçlarından sadece bir tanesi.

2.Projenin Tanımı ve Gerçekleştirilmesi

       Projemizi gerçekleştirmek için temel olarak bilgisayar ve internet erişimimizin olması gerekti.Kullandığımız programlar

Microsoft Visual Studio

Microsoft SQL Server

İnternetten aldığımız görseller

Gereki programlar kurulumunun ardından veritabanını oluşturduk.Daha sonra işlevlerimizi gerçekleştireceğimiz bir form application uygulaması yaptık.Bu uygulama da tasarımlarımızı gerçekleştirdik.Daha sonra tasarımlarımıza gerekli kodları ekledik.En son internetten gerekli görselleri ve renk kodlarını alarak tasarımı biraz daha sade ve güzel hale getirmeye çalıştık.

Projemizin ekran görüntüsü ve işlevlerine geçelim  ;

c# giris form

Formumuzun giriş ekranı buradan menüye giriş yapılabilir.Bu sayede yetkisi olanlar menüye giriş yapabilecek.

otobus otomasyonu menu

Giriş yapan kullanıcılar için admin panelimiz bu panelden bilet satış ve sefer düzenleme kullanıcı paneline gitme bilet iptal etme gibi işlevleri gerçekleştirebilir.Programımızın anasayfası niteliğindedir.

c# bilet kes

Yukarıdaki pence programımızın en kritik pencelerindendir dinamik olarak müşteri  bilgileri eklenir ve istenilen bilgilere göre bilet kes denilir.Eğer böyle bir sefer yoksa sefer ekle  buttonu aktif hale gelir ve admin istemesi durumunda böyle bir sefer ekleyebilir.Ardından da Bilet al butonuna basarak otobüsde nereler dolu ve nereye oturmak isteniyor bunu görebilir.

c# koltuk seçme

Burada olay şudur.Daha önce  bu sefere eğer bilet alındıysa  bilet alınan koltuklar kırmızı gözükür .Kullanıcının istediği koltuklar ise  turuncu olur bir önceki panelde seçilen otobüs özelliklerine göre de  bilet fiyati gelir. Ve seçilen  koltuk sayısı ile çarpılarak fatura gösterilir.

C# Otobus Tablosu

Gördüğümüz gibi otobüs özelliklerine göre veritabanındaki araç tablosundaki verilerde fiyat farkı mevcuttur

c#_otobus_admin_paneli

Gördüğümüz gibi otobüs özelliklerine göre veritabanındaki araç tablosundaki verilerde fiyat farkı mevcuttur .

c#_otobus_bilet_2019

İptal bilette ise seçilen bilet iptal edilebilir , bu sayede veritabanında bilet silinerek seçilemez durumdaki koltuklar seçilir hale gelebilir.

c# otobüs otomasyonu tabloalrı

Projemizin tabloları da bu şekildedir .

3.Sonuçlar ve Değerlendirme

Projemiz her ne kadar profesyonel anlamda ihtiyaç karşılayabilecek durumda olmasada bir inşaatın direkleri misali profesyonel otomasyonların iskeleti durumunda diyebiliriz.Hayat bulması için daha birçok özellik eklenmeli hatalar giderilmeli buglar düzeltilmelidir.Yinede yaptığımız proje bize çokça bilgi ve birikim katmıştır.Proje sayesinde c# veritabanı işlemlerini pekiştirdik farkı kod ihtiyaçları doğrultusunda araştırmalar yaptık , kaynak taradık bu kaynakları projemize uyguladık ve bu benim için muhteşem bir tecrübe oldu.

PROJENİN İNDİRME LİNKİ


İndir Otobüs Otomasyonu

Destek Reklam

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.