C#mysql

C# Mysql Bağlantısı || Ekle || Sil || Güncelle Resimli Anlatım – Kaynak Kodlar

Selamun aleyküm arkadaşlar c# mysql bağlantısı yapmak bize uzak sunucu ile çalışma imkanı sağlayacaktır.Makalemizde C# Mysql Bağlantısı yapmak , C# MYSQL EKLEME, C# MYSQL SİLME , C# MYSQL GÜNCELLEME gibi işlemler nasıl yapılır bunu göstereceğim.

C# Mysql Bağlantısı || Ekle || Sil || Güncelle Resimli AnlatımÖncelikle mysql bağlantısı eklemek için projemize gerekli dll import etmemiz gerekir.Bu dll lere ulaşabilmek için
https://dev.mysql.com/downloads/connector/net/ Yukarıdaki linkten indirebilir, yada direk aşşağı da vereceğim linkten mysql dll projenize import edebilirsiniz.

https://yadi.sk/d/Powqc1f73Sf2QP

Projemize ctrl + alt +L diyerek solution explorer penceremizi açıyoruz.

Buradan proje dosyamıza sağ tıkayıp

ADD- Referance 
diyoruz.

c#mysql

[ads1]

Evet arkadaşlar bu yöntemle istediğiniz dll projenize referans olarak ekleyebilirsiniz.Biz mysqldata.dll bulup ekle diyoruz sizde farklı bir konumda olabilir.

c#mysqldllekleme

Tamam dedikden sonra artık mysql ile çalışma yapabiliriz.Eğer elinizde sunucu varsa sunucu bilgilerini kullanarak herhangi bir localhost bağlantısı olmadan çalışabilirsiniz.Ancak ben localhost üzerinden göstereceğim için wamp server bilgisayarıma kurdum sizde aşşağıdaki linkten kurabilirsiniz.

http://www.wampserver.com/en/

Kurduktan sonra icon olarak masaüstü araç çubuğumuzda gözüküyor dilini türkçe yaparak hizmetleri başlatabilirsiniz.

c#mysqlaktifetme

[ads1]

Bir kere sol tıklayıp  tüm hizmetleri yeniden başlat diyebilirsiniz.Ardından sembol yeşile dönünce araç çubuğumuza

localhost/phpmyadmin/
  yazıp enterlıyoruz.

c#phpmyadmin

Araç çubuğumuza linki girdiğimiz zaman böyle bir ekran gelecek . Kullanıcı adı varsayılan olarak root  şifre ise yoktur.

Ardından Git tuşuna basıyoruz.

c#phpmyadminadım2

[ads1]

Şimdi çalışma yapabilmemiz için veritabanı oluşturmalıyız.

  1. İlk Adım olarak Yeni kısmına basıyoruz.Sağtaraftaki alan geliyor.
  2. İkinci olarak veritabanı ismini seçiyoruz
  3. Üçüncü olarak karakter seçeneğini seçiyoruz
  4. Son olarak oluştura basıyoruz

Ben hazır olarak market_sistemi adlı veritabanını oluşturdum.Sizde market_sistemi adlı bir veritabanı oluşturup daha sonra içe aktar sekmesine tıklayıp benim veritabanımla çalışabilirsiniz.Buyrun linkini vereyim.

https://yadi.sk/d/E-MwzcVF3Sgrit

Şimdi veritabanı bağlantımıza geçelim ama daha önce projemizde veritabanı ile çalışacağımız formlara şu kütüphaneleri eklememiz gerekiyor.

Şimdi google mysql connection string yazalım bakalım ilk sırada çıkan şeye.

Standard

Server=myServerAddress;Database=myDataBase;Uid=myUsername;Pwd=myPassword;

Bu bizim işimizi görecektir.Adres yazan yere sunucunuz varsa ipi adresi local çalışıyorsanız localhost yazıcaksınız.

Database kısmına veritabanı adını.Uid kısmına kullanıcı adınız Pwd kısmınada şifreyi yazıcaksınız.Ben temiz bir çalışma yapabilmemiz için sqlconnection adı altında bir class oluşturup bağlantıları buradan çekeceğim.

add_class_csharp

[ads1]

c#sqlbaglantisi

sqlbaglantisi.cs sınıfımızdaki kodlar.

Bu tür class oluşturmak sizi kod hamallığından kurtaracak , zaman kazandıracak ve daha sade bir proje oluşturmanıza olanak sağlayacaktır.

Bağlantımızı oluşturduğumuza göre örnek formda işlemlerimizi inceleyelim.

C# MYSQL EKLEME SİLME LİSTELEME VE GÜNCELLEŞTİRME İŞLEMLERİ

musteri

[ads1]

Örnek bi form oluşturdum müşteri ekle sil güncelle işlemleri yapacağız.

C# MYSQL Listeleme

Önce formumuzun uzayına gerekli kütüphanelerimizi ekliyoruz.

Daha sonra Formumuzun global dediğimiz Kımına yani üst kısmına gerekli objeleri oluşturuyoruz.

Bunları global olarak girdik şimdi öncelikle Listeleme olayımızla başlayalım.

Burda kodları ne işe yaradıklarını açıklama satırı olarak ekledim.İsterseniz projenizin içine yapıştırarak daha rahat görebilirsiniz.Şimdi Tablomuzdakileri form load olayına yazarak listeyelelim.Bunun için formun boş bi yerine çift tıklayıp load kısmına musterim(); yapiştırabilir yada formumuzun event kısmına girip burada load olayını bulup içine girip bunu yapıştırabilirsiniz örnek olarak aşşağıda vereceğim.

Tamam C# Mysql Listeleme olayı bu kadar 🙂

[ads1]

C# MYSQL EKLEME İŞLEMİ

Sırada ekleme işlemimiz var.Bu çok basit normal access gibi sql servere eklediğimiz gibi sade bir command içine sql sorgumuzu yazmamız yeterli.

C# MYSQL GÜNCELLEME İŞLEMİ

Bu konudan önce şunu yapmamız lazım datagridview Cell_Click eventine şu kodları yazarak seçtiğimiz verilerin textboxlara çekme işlemini yapalım.

Şimdi tekrardan çok bi uğraşmadan güncelleme kodlarına geçiyoruz.

Tekrardan bağlantı açtık , güncelleme kodunu yazdık sql sonra çalıştırıp mesajımızı verdik.

Bu kadar.

C# MYSQL SİLME İŞLEMİ

Silme ve güncelleme işlemlerimizde anahtar olan şeyi unutmayalım.Hangisi silincek yada hangisi güncellenecek bunu kullanıcının gridwiewde seçtiği verinin idsini belirliyor bunun dışı kodlar yukarıdaki kadar basit.

[ads1]

Konumuz bu kadar arkadaşlar aklınıza takılan birşey aldığınız bir hata vesairi bi durumda yorum yapın lütfen en kısa sürede dönüş olacaktır.

Diğer yazılım makalelerimiz için

Facebook Grubumuz İçin Tıklayın

Etiketler

Ramazan Şerif

Selamun Aleyküm Adım Ramazan Şerif Akbuz. Bilişime olan merakım ortaokul yıllarımda başladı.7.Sınıfta Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı aracılığı ile girdiğim Legorobot yarışmasında Türkiye de ilk 20 ye girdik.Bilişime olan heyecanım lise yıllarımda da devam etti.Liseyi Veritabanı Programcılığı bölümünde okudum.Matematiğim zayıftı bende 2 yıllık Omü bilgisayar programcılığına geçiş yaptım.Okulu başarıyla bitirdim.2 Yıldır bir yandan Freelance olarak çalışıyor , bir yandanda iş arıyorum.Bakdım olacağı yok birazda kendimi geliştirme kararı aldım.DGS ile Fırat Üniversitesi Yazılım Mühendisliğine geldim.Maceranın devamında bir baltaya sap olabilmek dileğiyle "Zaman zam anıdır Gülüşüme sende gül üşüme"

8 Yorum

    1. Yorumun için Teşekkürler ! Sayende makaledeki resimlerin linklerinin kırıldığını anlayıp tekrar güncelledim !

  1. çok güzel olmuş ellerinize sağlık ama hoca bize diyor ki bu sql işlemlerini class açıp oraya yazın form kısmına kod yzmayın diyor onu nasıl yapabilirm

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: