• Ana Sayfa
  • Bitcoin
  • Blockchain Temelleri || Neden Blockchain || Bitcoin Boşver arkasındaki Teknolojiye Odaklan

Blockchain Temelleri || Neden Blockchain || Bitcoin Boşver arkasındaki Teknolojiye Odaklan

 Blockchain Temelleri || Neden Blockchain || Bitcoin Boşver arkasındaki Teknolojiye Odaklan
Okunuyor Blockchain Temelleri || Neden Blockchain || Bitcoin Boşver arkasındaki Teknolojiye Odaklan

Selamun aleyküm Blockchain Temelleri makalemizde blockchain teknolojisini inceleyeceğiz. Terimler ve günümüz bankacılık terimleri arasındaki bağlantıları kontrol edeceğiz.Makale uzun çeviri zor hatalardan dolayı şimdiden özür diliyorum.NEDEN Blockchain?

 

Sorusunun cevabını anlamak için, önce geleneksel para transfer yöntemlerine bir göz atalım.

  1. Bir alıcı bir satıcıya para göndermek istediğinde, alıcı ve satıcı bir banka ile bir hesaba sahip olmalıdır ve her iki taraf da kendi bakiyelerini korumak için bankaya (işlemde yer almadığı için üçüncü tarafa) güvenmelidir.
  2. Alıcı, satıcının hesabı için bankaya para transferi talebinde bulunacaktır.
  3. Banka fiziki olarak satıcıya para transfer etmeyecek, ancak bu işlemin defterine girmesini sağlayacaktır. Bu defter sadece banka ile yani merkezi konumdadır.
  4. Banka, tutarı alıcı hesabından düşecek ve satıcı hesabına aktaracaktır.
[ads1]

Bu iyi görünüyor, ama ya…

  • İşlem verileri, banka personeli veya yazılımları tarafından, kısıtlı veya yanlışlıkla değiştirilebilir.
  • Merkezi defterler bozulabilir.

Bu tür sorguların çözümü BLOCKCHAIN. Yazar Satoshi Nakamoto 2008 yılında güvenilir olmayan bir sistemle eşler arası dijital para (bitcoin olarak adlandırıldı) aktarımı hakkında bir belge yayınladı. Blockchain, bitcoin ağı uygulamasının arkasındaki teknolojik terimdir.

Blockchain nedir?

Merkezi defterle ilgili sorunları çözmek için, blockchain, defterin dağıtılmasını sağlayacak olan her kullanıcının işleminin kopyasını tutmanızı önerir. Tüm işlemler sırayla sürdürülecektir. BLOCK adındaki her işlem, önceki işlemin benzersiz bir kimliğini (blok) içerecektir. Birbirine bağlı bloklar oluşturacak ve dolayısıyla BLOCKCHAIN.

Blockchain nasıl çalışır?

Üçüncü taraf güvenine bağımlılığı kaldırmamız gerekiyor. Yani, aynı düşünceye sahip insanlar bir araya gelerek, AĞAÇ olarak adlandırılan bir grup kurarlar. Bu grupta birbirlerinin ağ kimlikleri olacak, ancak kullanıcı eşlemesiyle ilgili kimlikten habersiz olacak. Ağdaki her kullanıcı, LEDGER olarak adlandırılan işlemler için kendi konteynerine sahip olacaktır. Ne zaman bir işlem gerçekleşirse, o konteynere eklenecektir.

Şebekede 5 kullanıcımız olduğunu varsayalım (diyagram, isim ve kimliklerinde belirtilen detaylar). Alıcı ve satıcının (önceki örnekte) bu ağa bir fon transferi için katıldığını varsayalım.

 

Alıcı, satıcıya bir fon transfer etmek ister. Bu nedenle, kullanıcının adından, kullanıcı adından ve miktarından ayrıntılar içeren bir blok oluşturacaktır. Ve bloğu tüm ağ kullanıcılarına yayınlayacak. Kullanıcılar, kullanıcı için (tam kullanıcı adlarını değil) ve miktardaki ağ kimliklerini görebilir.

Kullanıcılar, Alıcı hesabının bakiyesini kontrol ederek bloğu doğrulayacak, eğer yeterli bakiyesi varsa, işlem onaylanacak ve her kullanıcı bu bloğu defterlerine ekleyecektir.

Gönderici nasıl doğrulanır?

[ads1]

Kullanıcı bir blok oluşturduğunda, kullanıcının da blok ile dijital olarak imzalanmış veri göndermesi gerekir. Kullanıcı, verileri imzalamak için hesapla ilişkilendirilmiş özel bir anahtara sahip olacaktır. Diğer ağ kullanıcıları, doğrulama algoritmasına açık anahtar sağlayarak işlemi doğrulayacaklardır.

Madencilik Nedir(Mining)?

Burada blok ile ilişkili bulmaca vardır. İşlem verilerini doğruladıktan sonra ağ kullanıcılarının bloğu diğer kullanıcılar için geçerli bir blok olarak yayınlamak için bu bulmacayı çözmesi gerekir. Bu Hash Fonksiyonu içeren bir matematik bulmaca. Karma işlevi, giriş verileri üzerinde karmaşık matematik işlemleri yapan ve çıktı veren tek yönlü bir işlevdir. Çıktıya bakarak girdi verilerini bulmak zor. Bu nedenle, aynı zamanda geri dönüşümsüz denir.

Bir örnek alalım. Yapboz, x’in önceki blok karması ve HASH işlevine sağlandığında mevcut işlem verileri olduğu ‘x’ değerini bulmaktır, ‘4444 string ile başlayan çıkış verisini verir (4444 ……… .667 gibi)

‘X’ değerini bulmak için kullanıcıların farklı of x ’değerlerini denemesi ve çıktıyı görmek için HASH işlevine gitmesi gerekir. Bu işlem için CPU tüketecektir. Ne kadar çok işlemci varsa, bulmacayı daha hızlı çözebilirsiniz. Bulmacaları çözmede yer alanlara MINERS denir. Çalışmaları hesaplayarak bloğu madenciler.

Bulmacayı çözen kişi, bloğu ‘x’ değeriyle, yani ‘nonce’ adlı yapbozun çözümüyle yayınlayacaktır. Diğer kullanıcılar, nonh değerini ve diğer parametreleri hash işlevine geçirerek çıkışı kontrol edecektir. Kullanıcıların çoğunluğu kabul ederse, blok bireysel defterlere eklenir.

[ads1]

Bizim durumumuzda, eğer Akshay (# 4444) bloğu çıkardıysa, tüm kullanıcılara non-değer ile blok gönderecektir. Değer olmayan değerleri doğrularlar ve geçerliyse ilgili defterleri güncellerler. Defterler güncel tutulacak. Gelecekte, blok verileri ile oynanmış olan herkes bu “almayan” ağ kullanıcılarının blok verilerinin bütünlüğünü kontrol etmesine izin verir.

Diğer yazılım makalelerimiz için

Facebook Grubumuz İçin Tıklayın

SEO
Blockchain Temelleri Blockchain Temelleri Blockchain Temelleri Blockchain Temelleri Blockchain Temelleri
[ads1]

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.