Bilişim Hukuku ( Wifi Hacklemeden önce bi oku)

 Bilişim Hukuku ( Wifi Hacklemeden önce bi oku)
Okunuyor Bilişim Hukuku ( Wifi Hacklemeden önce bi oku)

Bilişim Hukuku  Wifi Hacklemeden önce bi oku bakalım yaptırımları neymiş  sonuçta trafiğe çıkmadan öncede trafik kurallarını bilmen gerekir çünkü kuralları çiğnemen için önce bilmen gerekir 🙂

Bilişim Hukuku ( Wifi Hacklemeden önce bi oku)

Bilişim Nedir?

Toplumun ekonomik, teknik, toplumsal iletişimde kullandığı ve bilime dayanan bilginin, düzenli bir şekilde elektronik araçlar aracılığıyla işletilmesinin bilimidir.

Bilişim Hukuku Nedir?

Sayısal bilginin kullanımını ele alan, internetin kullanımıyla ilgili yasal çerçeveyi ele alan, bilişimin ve bunun türevlerinin kötüye kullanımını önlemek için ortaya çıkmış bir hukuk dalıdır.

Bilişim Suçu Nedir?

İnternet ve bunun kullandığımız aletler olan teknolojik aletler ile işlenen herhangi bir suçu ifade etmek için kullanılır.(Örneğin; bir kamu kurumuna gizlice girip onun dosyalarını kopyalayıp kendine almak bir suç iken, bilgisayar aracılığıyla sisteme girip dosyaları kopyalamak bilişim suçuna girmektedir.)

Bilişim Suçu Cezaları?

Bilişim suçu işlendiğinde kişinin cezasız kalması adalete hakkaniyete uygun düşmez. Bu yüzden insanlar bilişim suçu işleyince cezalandırılır. Bilişim suçu işleyenlere verilecek cezalar kanunlarımızda bellidir. Bazıları doğrudan hapis cezası olduğu gibi bazıları da para cezası yada paraya çevrilen hapis cezasıdır. (Örneğin; Bilişim sistemine girme MADDE 243. – (1) Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren ve orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis veya adli para cezası verilir.)

Bilişim Suçlarının Türleri?

Bilgisayar Sistemlerine ve Servislerine Yetkisiz Erişim

Bilgisayar Yoluyla Dolandırıcılık veya Sahtecilik

Pornografik içerikli CD kopyalamak ve satmak

Başkalarının adına e-mail göndererek özellikle ticari ve özel ilişkilerine saldırı

Yasadışı Yayınlar

Hacking

Diğer Suçlar (Organ, fuhuş, tehdit, uyuşturucu, vb.)

Sahte evrak basımı

Banka veya kredi kartının kötüye kullanılması suçu (TCK m.245)

vb…

-Hackerlik-

Hacker, şahsa ait veya kurum ve kuruluşlara ait bilgisayarların ve ağların güvenlik sistemlerine izinsiz olarak giren veya beyaz şapkalı ise nasıl sızılabileceğini tespit eden ve bunu kendi menfaatleri veya başkasının çıkarları için kullanan bilgisayar korsanıdır. Bu kişiler  bilgisayar ve bilgisayar ağları hakkında ileri düzeyde bilgi sahibi olan kişilerdir. Bu korsanlar diğer insanların bilgisayarlarına girip onları bilgilerini çalmakta veya bu bilgilere zarar vermektedir.

 

Hackerların hukuki sorumluluğu Türk Ceza Kanununun 243. maddesi bilişim sistemine girmeyle bağlantılıdır.TCK madde 243 e göre, (1) Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren ve orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası verilir.

Hackerların Hukuki sorumluluğu Bilişim Hukuku Yazısının Devamı İçin Tıklayınız

SEO
Bilişim Hukuku  Wifi Hacklemeden önce bi oku bakalım yaptırımları neymiş  sonuçta trafiğe çıkmadan öncede trafik kurallarını bilmen gerekir çünkü kuralları çiğnemen için önce bilmen gerekir 🙂 Wifi Hacklemeden Wifi Hacklemeden Wifi Hacklemeden Wifi Hacklemeden

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.