Yapay ZekaYazılım

Başlıca Yapay Zeka Problemleri

Yüzyıllardan beri akıllı yapay varlıkların oluşması insanoğlunu meşgul etmesine rağmen Yapay Zeka nın doğuşu olarak 1956 yazında Dartmouth College’de düzenlenen konferans baz alınmaktadır.

Yapay zeka;

insan davranışını taklit etme,  benzeştirme veya modelleme amacıyla bilgisayar programlarının geliştirilmesi biçiminde tanımlanabilir.

Şimdi sizlere Yapay Zeka problemleri nelerdir hangi cinstendir?

Genel olarak bunları aşağıdaki sınıflara ayırabiliriz.

Problem Çözümleme:

Burada karmaşık kombinasyonel özellikli problemlerin sezgisel yöntemlerle çözümü ele alınmaktadır.

Oyunların Modellenmesi:

Burada da genellikle  dama, satranç gibi stratejili oyunlar ele alınarak bilgisayarın insana benzer bir biçimde kararlar verebilmesinin nasıl sağlanılacağına değinilmektedir.

Bilgisayarın Modellenmesi:

Buraya bilgilerin modellenmesi ve onların farklı yöntemlerle bilgisayara aktarılması üzeride durulmaktadır.Ayrıca bilgisayarlarda farklı yöntemler kullanılarak çok büyük boyutlardaki bilgilere nasıl hızlı erişim sağlanacağı açıklanmaktadır.

Otomatik Teorem İspatı:

Burada matematik ve mantıkla ilişkili bir biçimde önermelerin ispatı ve yenilerinin bulunması üzerinde durulmaktadır.

Uzman Sistemleri:

Uzmanlık konusundaki problemlerin çözümü ile ilgili özel bilgileri içermektedir. Bu sistemler , farklı alanlarda uzmanlaşmış kişiler tarafından çözümlenen problemlerin bilgisayarda modellenmesi şeklinde tanımlayabiliriz.

Doğal Dilin İşlenmesi:

Burada ise genellikle diyologlu soru -cevap biçiminde olan sistemler, anlamanın modellenmesi,cümlelerin analizi (morfolojik, sentaks, sermantik ve pragmatik), imla hatalarının algılanması ve düzeltilmesi, otomatik çeviri sistemleri ele alınmaktadır.

Örüntü Tanıma:

Burada görsel ve işitsel nesnelerin tanınması araştırılmaktadır.Tıbbi bir görüntünün, biometrik özelliklerin tanınması, sahne (scene) analizi, el yazısı veya basılı karakter tanınması, bilgisayarlı dudak okuma veya yüz tanıma bu cinsten olan problemlerdendir.

Robotik:

Mekanik biçimde tasarlanmış ve akıllıca denilebilen bilgilerle donatılmış sistemler araştırılmaktadır. Mekatronik alanına giren robotik, Yapay Zekanın sınıfındadır.

Şimdilik bu kadar kendinize iyi bakın arkadaşlar.Daha sonraki makalelerimizde bunların alt başlıklarınıda inceleyeceğiz makale bana ait değildir.Faydalanmak amacıyla paylaştım.

Prof. Dr. Vasif Vagifoğlu NABİYEV bu derin araştırmalarından dolayı saygılar. Microsoft

 

Etiketler

Ramazan Şerif

Selamun Aleyküm Adım Ramazan Şerif Akbuz. Bilişime olan merakım ortaokul yıllarımda başladı.7.Sınıfta Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı aracılığı ile girdiğim Legorobot yarışmasında Türkiye de ilk 20 ye girdik.Bilişime olan heyecanım lise yıllarımda da devam etti.Liseyi Veritabanı Programcılığı bölümünde okudum.Matematiğim zayıftı bende 2 yıllık Omü bilgisayar programcılığına geçiş yaptım.Okulu başarıyla bitirdim.2 Yıldır bir yandan Freelance olarak çalışıyor , bir yandanda iş arıyorum.Bakdım olacağı yok birazda kendimi geliştirme kararı aldım.DGS ile Fırat Üniversitesi Yazılım Mühendisliğine geldim.Maceranın devamında bir baltaya sap olabilmek dileğiyle "Zaman zam anıdır Gülüşüme sende gül üşüme"

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: