ASP.NET XML Dosya İşlemleri (Xml Belge Oluşturma ~ Xml Belge Okuma)

 ASP.NET XML Dosya İşlemleri (Xml Belge Oluşturma ~ Xml Belge Okuma)
Okunuyor ASP.NET XML Dosya İşlemleri (Xml Belge Oluşturma ~ Xml Belge Okuma)

ASP.NET XML Dosya işlemleri , xml belge oluşturma , xml belge okuma gibi işlemlerden önce xml nedir ? Bunu öğrenelim daha sonra visual studioda örneklerimize başlıyacağız.

ASP.NET XML UYGULAMALARI

Xtensibe Markup Language kelimelerinin baş harflerinden oluşan HTML gibi Markup Language (yani <> tagları kullanılarak hazırlanan ) bir Web programlama ve bilgi transformasyonuna yarayan bir dildir. Bağımsız bir kuruluş olan W3C (World Wide Web Consortium) organizasyonu tarafından tasarlanan ve herhangi bir kurumun tekelinde bulunmayan, esnek, genişleyebilir ve kolay uygulanabilir bir meta dildir. HTML bilginin kullanıcıya gösterilmesini(sunulması) sağlarken XML bu bilginin irdelenmesi, hesaplanması, tanımlanması gibi işlemlerle ilgilenir.

XML standardı ortaya çıkmadan önce, bir yazılımda veya veritabanında kullanılan verilerin başka bir platforma taşınması sırasında birçok problemle karşılaşılıyordu. İletilen bilgi kümesinde ki veri yapısının, diğer sistemdeki yapıya uygun hale getirilmesi işlemi uzun zaman alıyor ve karmaşık süreçler gerektiriyordu. Ayrıca tasarlanan bu sistem ve fonksiyonların işlem sonucunda başka alanlarda kullanılması mümkün olmuyordu. Bu durumun önlenmesi amacıyla standart bir veri iletim teknolojisinin geliştirilmesi gerekliliği üzerine XML dili ortaya çıkmıştır.

C# ve VİSUAL STUDİO İLE ASP.NET XML DOSYASI OLUŞTURMA

Visual studio programında asp.net işlemlerini yaparken file – new web site ile web sitemizi yapmaya başlıyoruz.

xml dosya oluşturma

Bir sonraki aşama ile boş site oluştur dedikten sonra sitemizi ismini yazıp boş sitemizi oluşturuyoruz.

Xml dosyamızı c# ile hazırlayacağımızdan dolayı web sitemize bir web form ekliyoruz.

web form

Web formumuzun ismini yazıp formumuzu oluşturuyoruz.

form kayit

C# ile xml dosyası oluştururken  ilk olarak using  System.Xml – using System.Xml.Linq uzaylarını eklemeliyiz.

kütüphanelerimizi ekledik

  • ÖRNEK XML BELGE DOSYASI İÇERİĞİ

xml blegesi

Bu dilin kendine özgü bazı özellikleri vardır. Dokümanın ilk satırı XML deklarasyonu(XML declaration) olarak isimlendirilir. Ve bu kod html dilinde olduğu gibi kapatılma durumu gibi birşey yoktur. Kod şu şekildedir:

<?xml versiyon=”1.0″ encoding=”ISO-8859-9″ ?>

Üç adet özniteliği vardır ve versiyon özniteliği verilmek zorundadır. versiyon özniteliği XML dosyasının versiyonunu belirtir ve bu bilgi dokümanı parse(okuma) edecek uygulama için gereklidir. encoding özniteliği doküman içerisindeki dil seçeneğini belirtmek için kullanılır.  XML dokümanının dil ayarı iso-8859-9 olacak şekilde oluşturulmalıdır. Bu şekilde Türkçe karakterler sorunsuz algılanabilmektedir.

XML Belgelerinin Yapısı

En başta tanımladığımız deklarasyondan sonra yer alan komutların en başında olan etikete “root” , “kök” etiket denir. Oluşturulan sayfada en az bir tane bulunmak zorundadır. Gelecek bilgiler, onların altında dallanarak ilerleyecektir. Bizim root yani kök etiketimiz <kimlik> ‘dir.

xml kimlik

Bir alt dalı olan etiketimize ise “child” , “çocuk”  isminde verilmiştir. Bunlara öznitelikler de diyebiliriz. Child kısmımıza ait olan etiket ise <isim>‘tir. Ve her seferinde bir child ilerleyen kısımdır bilet childi. Child içinde yer alan nesnelere de subchild adı veriliyor.

C# ile XML Belgesi Oluşturma

C# ile xml oluştururken ilk olarak using  System.Xml – using System.Xml.Linq uzaylarını eklemeliyiz.

Kodlarımız

Xml dosyası oluşturmaya “xmltextwriter” komutu ile başlarız. Bu komut ile dosyanın yolunu belirleriz. Daha sonra formatını belirtmemiz gerekir. Aksi taktirde dosya üzerinde yazılar normal bir metin belgesi şeklinde yazılır. Yukarıdaki kod bloğunun oluşturduğu xml dosyası aşağıdaki gibidir.

xml blegesi

Örnekte belirtilen başlıklara kod bloğunda değişken vererek daha kullanışlı hale getirebiliriz. Veri girme işlemlerini kullanıcıya da bırakabiliriz.

örnek kodlarımız

Web ekranından verileri girelim.

xml asp.net veri girişi

Şimdi xml dosyamıza bakalım.

oluşturulan xml belgemiz

C# ile XML Belgesi Okuma

Xml dosyasını okuma işleminde xml oluşturma işlemindeki gibi uzaylarımızı ekliyoruz.

Dosya okuma işlemlerinde ;

XMLTextReader Sınıfı; Bu sınıf XML dokümanlarındaki verileri stream şeklinde okuyarak, belleğe aktarma işlemlerini gerçekleştirir. Bu sınıf kullanılarak yapılan okuma işlemi,

Xml dosyasını okuma işleminde xml oluşturma işlemindeki gibi uzaylarımızı ekliyoruz.

Dosya okuma işlemlerinde ;

XMLTextReader Sınıfı; Bu sınıf XML dokümanlarındaki verileri stream şeklinde okuyarak, belleğe aktarma işlemlerini gerçekleştirir. Bu sınıf kullanılarak yapılan okuma işlemi,

Kod bloğumuz aşağıdaki gibidir;

kod bloğumuz

Ekran çıktısı aşağıdaki gibidir.

form çıktı

Daha fazla makale için;

http://ramazanakbuz.com

 

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.