Teknoloji

Apple Arcade mobil yerini kaybeden premium oyunların evi #teknoloji

Tasarımcı Zach Gage, altı yıldan uzun bir süredir, oyuncuların tehlikeli zindanları keşfettiği bir oyun fikriyle oynuyor, ancak bunu bir ızgarada yığılmış, bir canavarı iyileştirmek veya savaşmak için kazıklardan geçen bir kartla yaptı. İki yıl öncesine kadar sadece güvenilen arkadaşlarına göstereceği, işleyen bir prototip haline getirene kadar, hiç durmadan oynadığı bir fikir.

Fakat Gage, alıştığından daha büyük bir şey yapmak istedi. Gibi mevcut oyunlar üzerinde twists ile kendisi için bir isim yaptı Adaçayı Solitaire ve Gerçekten Kötü Satrançama aynı zamanda solo oyunlar da geliştirdi. Yeni fikrinin daha büyük bir prodüksiyon için mükemmel olacağını, canavar tasarımlarını ve yazım kartlarını sergileyen çok sayıda sanat eserinin mükemmel olacağını düşündü. Sorun, mobil cihazlarda yüksek fiyatlı oyunların durumunun giderek daha da korkunç hale gelmesiydi ve bu da oyuna çok fazla yatırım yapılmasını riskli bir teklif haline getirdi. Sonra Apple Arcade geldi.

“Temelde Apple temasa geçtiğinde ben de öyleydim,‘ Ah! Evet! Bu oyunu benim yapmam için mükemmel bir zaman. '' Diye açıklıyor.

Son ürün, Karanlığın Kartı, geçen ay Apple Arcade'le birlikte giriş yapan 70'ten fazla lansman başlığından biriydi ve Gage'i geliştirmek için indie studio Choice Provisions ve Macera zamanı yaratıcısı Pendleton Ward. Hepsi söylendi, oyunun üzerinde yaklaşık 10 kişi çalıştı, bu oyunların arkasındaki ünlü bağımsız stüdyolardan yeni sürümlerin yanında oturuyor Anıt vadisi, Alto’nun Macerası, ve Süper kardeşler: Kılıç ve Sworcery EP Apple’ın yavru kuş abonelik servisine

Apple Arcade – ve özellikle de Apple'ın finansmanı – mobil geliştiricilere, bu parayı nasıl geri kazanacakları konusunda endişelenmenize gerek kalmadan büyük düşünme özgürlüğü verdi. Premium pazar ile herkesin ama en büyük oyunlarının ancak en büyük oyunları için savunulamayacağı bir oyun olan Arcade, artık platformda bulunmayan mobil oyunların evi haline geldi. “Risk alabileceğiniz bir alan yaratıyor” diyor Andrew Schimmel Alto geliştirici Snowman. “Tasarruf ettiğiniz para kazanma modelini düşünmeniz gerekmez.”

Apple’ın Arcade’de geliştiricilere nasıl ödeme yaptığı hakkında, özellikle Google’ın abonelik hizmeti olan Google Play Pass’ın ardından, geliştiricilere açıkça kullanıcı katılımını esas alan ödeme yapanlar hakkında birçok soru var. Oyunlar için, bu zor bir şey olabilir. Gibi kısa, sanatsal bir deneyim Dikkatli Montaj – adlı bir Arcade lansman başlığı Anıt vadisi geliştirici Ustwo – yaratıcılarına ne kadar süreyle veya ne sıklıkta oynadıklarına bağlı olarak yaratıcılarına ödeme yapsaydı mümkün olmazdı. Hiçbir geliştirici, Apple'ın onlara ne kadar veya ne kadar ödeme yaptığını açıkça söylememiş olsa da, kesinlikle oyunda harcanan zamana dayanmamış gibi geliyor.

Noodlecake Studios’tan Ryan Holowaty’den, “İçerik sağlama ve ödeme için Netflix modeli, bunun açıkça belirtildiğini belirten Google Play Pass’a nazaran daha uygun olduğunu söylüyor. güzel bulmaca / macera da dahil olmak üzere üç Apple Arcade lansmanı yayınlandı Büyülü Dünya. Gage, bu düşünceleri tekrarlıyor; “Apple ile yaptığım anlaşmanın oyun için çok iyi olduğunu ve benim için çok iyi olduğunu biliyorum. İmzaladığımda mutlu olduğum ve hala mutlu olduğumu biliyorum. şimdi.”

Geliştiriciler ne olursa olsun ve ne kadar para kazanıyorlarsa, onlara şu anda mobil uygulama mağazalarında hâkim olan türlerden ziyade, yapmak istedikleri oyun türlerine odaklanma yeteneği vermek için yeterli görünüyor. Değilse Minecraftoyununuzda fiyat etiketi koymak zor olabilir, hatta iOS'ta bile. Hem iPhone hem de Android için en kazançlı uygulamalar, genellikle Tencent, Supercell ve şimdi Nintendo gibi dev stüdyolardan ücretsiz olarak oynanıyor. Ve birçok durumda, Arcade küçük stüdyolar için bir yaşam çizgisi olarak hizmet etti.

Kartların GereğiSnowman ve The Game Band arasında bir işbirliği, bir süredir eserlerdeydi ve bu süre zarfında büyüdü. Nihai ürün, 20 saat boyunca anlatıya dayalı içeriktir, tam olarak ücretsiz bir kullanıcı tabanı için fiyatlandırması kolay bir şey değildir. Stüdyo bunun için 20 dolar alıyor; adil olduğunu düşündüler, ancak bunun App Store'da satmanın zor olacağını biliyorlardı. Bu arada, 1.99 $ 'lık bir fiyat etiketi, deneyimi dengesiz hale getireceğini düşünüyordu. Ancak bir abonelik servisinin bir parçası olmak harika bir orta yol gibi geldi. Snowman'ın yaratıcı yönetmeni ve kurucusu Ryan Cash, “İnsanlar bu Netflix modeline alışık” diyor. “Algı ile ilgili daha fazla.”

Erişte keki benzer bir pozisyondaydı. Stüdyo en iyi bilinen Süper Çöp Adam Golf dizi, ancak aynı zamanda hem iOS hem de Android'de indie başlıklarının yayıncısı oldu. Stüdyonun baktığı çok sayıda başlık vardı, ama Arcade gelmeden önce nerede yaşayabileceklerinden emin değildi. Holowaty, stüdyosunun Arcade lansmanını gösteriyor mülk – Farklı bakış açılarından nesnelere bakma konusunda duygusal bir puzzle oyunu – örnek olarak. “Bu oyunu yayınlamaya nasıl gideceğimiz konusunda zor bir karar olurdu, çünkü daha kısa bir deneyim. Daha iddialı bir bulmaca oyunudur ve App Store'da bunun gibi birinci sınıf bir deneyim artık gerçekten satılmamaktadır ”diye açıklıyor. “Bunun bir mücadele olacağını biliyorduk.”

Oyunların Apple Arcade'e özel olması gerekmiyor. Diğer mobil platformlarda veya abonelik hizmetlerinde görünemezler, ancak aksi takdirde geliştiriciler Arcade'i desteklemekte ve oyunlarını konsolda veya PC'de satmakta özgürdür. Öne çıkan lansman başlığı Sayonara Yabani Kalplerörneğin, Nintendo Switch ve PS4'te de mevcuttur. Bu senaryoda asıl kaybeden Android kullanıcıları, muhtemelen kendi platformlarına aktarılmış en büyük iPhone oyunlarının çoğunu görmeyecek. Geliştiriciler için olsa da, bu büyük bir kayıp olmayabilir. “Premium oyunlar iOS'ta ölüyorsa” diyor Holowaty, “Android'de çürüyen bir ceset oldu” diyor. (Holowaty, deneyimden konuşuyor: Noodlecake, iOS hitlerini Android'e taşımak için uzun süredir devam eden bir stüdyo oldu.)

Arcade'den kaynaklanan zorluklar var. Pek çok stüdyo, 19 Eylül'deki lansman son tarihine ulaşmak için prodüksiyonu çarpıcı bir şekilde hızlandırmak zorunda kaldı ve Arcade oyunları, bunları tipik bir App Store sürümünden daha teknik olarak zorlu kılan bazı gereksinimlere sahipti. Arcade oyunlarının farklı kontrol şemalarına (iPhone, iPad, Apple TV ve Mac) sahip birden fazla platformu desteklemesi ve ayrıca 14 farklı dilde yerelleştirilmeleri gerekir. Bunlar kullanıcılar için harika özellikler, ancak geliştiriciler için zor olabilir.

Gage “Yerelleştirme belirli bir mücadeledir” diyor. “Özellikle bu dillerin bazıları son derece zor olduğu için oldukça inanılmaz bir yükseliş.” Sonuçta, çabaya değer olduğunu söylüyor. “Apple'ın Arapça'da kaliteli ve harika 70 oyun başlattığı gerçeğinin inanılmaz olduğunu düşünüyorum.”

Mobil oyun geliştirme tipik olarak metriklere dayalı bir iştir; geliştiriciler, kullanıcıların oyunlarını nasıl oynadıklarına bakabilir ve hedef kitlelerine daha iyi hizmet vermek için şeyleri değiştirebilirler (veya daha kötü durumlarda, onlardan daha fazla parayı nasıl çıkaracaklarını bulabilirler). Ancak Apple’ın yakın zamanda mahremiyete doğru kayması ile bu durum Arcade’de geçerli değil. Gage, “Oyunu kaç kişinin indirdiğini biliyorum, ancak temelde bu” diyor. Hizmetin ne kadar erken olduğu göz önüne alındığında, bu sayının bile ayrıştırılması zor olabilir; Şu an bile Apple Arcade'de ne gibi bir hit olduğunu bilmek zor. Holowaty, “Gelen sayılarımıza bakıyoruz ve bu biraz garip çünkü iOS 13’ün benimsenme oranının ne olduğunu bilmiyoruz” diyor. “Öyleyse, göreceğimiz şeyin iyi olup olmadığını nasıl bilebiliriz?”

Arcade'in çok sıkı bir şekilde kurgulanmış bir hizmet olduğu göz önüne alındığında, Apple'a çok büyük bir kitlenin oynayacağı oyunlar üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlıyor. Şirket zaten çıplaklık veya politik görüntülerle uğraşan sansür oyunlarıyla ilgili sorunlar yaşadı ve Arcade’in piyasaya sürülmesine bağlı olarak, uzaktan tartışmalı sayılabilecek herhangi bir şeyden yoksun olan abonelik hizmeti için geçerli olmaya devam edecek gibi görünüyor. Apple Arcade içeri girebilecek geliştiriciler için harika bir deneyim gibi görünüyor, ancak bu oldukça az sayıda stüdyoya sahip.

Bununla birlikte, hizmet aynı zamanda ücretsiz oynanabilir oyunların tam hakimiyetinden uzaklaşmak için bir gereklilik olabilir. Holowaty, “Şahsen, bazı ücretsiz çizelgelere baktığımda ve içerisindeki oyunları gördüğümde, bulaşıklarımı kaybettim” diyor. “Apple kaliteyi temel alan şeyleri iyileştirirken, bizim için iyiye işaret ediyor.” Apple Arcade oyunlarının reklam veya uygulama içi satın alma işlemleriyle sınırlı olması ve mevcut kitaplığın komediler gibi harika deneyimler sunması Golf Nedir? gibi klasik bilmecelere zımpara taşı ve daha fazlası gibi strateji oyunları kara.

Gelecekte Apple Arcade'in nasıl büyüyeceği veya gelişeceği belli değil, ancak mobil cihazlarda uygun bir eve sahip olmayabilecek oyunlar için yeni bir seçenek sunarak şaşırtıcı derecede harika bir başlangıç ​​yaptı. Konuştuğum kişilerin çoğu Arcade'in varlığının gelecek projeler hakkında düşüncelerini değiştirdiğini söyledi. Arcade, hem oyunlarda hem de diğer eğlence biçimlerinde abonelik hizmetlerinin giderek yaygınlaştığı bir zamanda geliyor. Arcade için nispeten ucuz 4.99 $ 'lık fiyat etiketi servisin öne çıkmasına yardımcı olmalı (bir tür Apple paketinin potansiyeli gibi). Ancak konuştuğum çoğu geliştirici, Apple'ın saf ölçeğinin, Arcade'nin uzun vadeli bir başarı olmaktan çok daha iyi bir şansı olduğu anlamına geldiğini düşünüyor gibi görünüyor.

“Herhangi biri mobilde çalışmasını sağlayabilirse,” diyor Cash, “o Apple.”


Haberin Kaynak Linki

Etiketler

Ramazan Şerif

Selamun Aleyküm Adım Ramazan Şerif Akbuz. Bilişime olan merakım ortaokul yıllarımda başladı.7.Sınıfta Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı aracılığı ile girdiğim Legorobot yarışmasında Türkiye de ilk 20 ye girdik.Bilişime olan heyecanım lise yıllarımda da devam etti.Liseyi Veritabanı Programcılığı bölümünde okudum.Matematiğim zayıftı bende 2 yıllık Omü bilgisayar programcılığına geçiş yaptım.Okulu başarıyla bitirdim.2 Yıldır bir yandan Freelance olarak çalışıyor , bir yandanda iş arıyorum.Bakdım olacağı yok birazda kendimi geliştirme kararı aldım.DGS ile Fırat Üniversitesi Yazılım Mühendisliğine geldim.Maceranın devamında bir baltaya sap olabilmek dileğiyle "Zaman zam anıdır Gülüşüme sende gül üşüme"

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: