Andromeda Galaxy nasıl bulunur ?

 Andromeda Galaxy nasıl bulunur ?
Okunuyor Andromeda Galaxy nasıl bulunur ?

Ayrıca Messier 31 veya “Büyük Sarmal Gökada” olarak bilinen Andromeda Galaxy , yardımsız insan gözünün görebileceği en uzak nesnelerden biridir. Gökyüzünde konumunu belirlemenize yardımcı olmak için Andromeda Galaxy çevresindeki takımyıldızlarını kullanın. Gökadayı gözlerinizle hafifçe görebiliyorsunuz, ancak dürbün veya teleskop daha net hale getirecek. Görüşünüzü en üst düzeye çıkarmak için, sonbahar veya kış aylarında karanlık bir geceye çıkın. Onu ilk kez bulmak biraz zor, ama bir kez bulduktan sonra, bir daha kolay kolay kaybetmeyeceksiniz.

Gökadanın yerini belirleme

Image titled Find the Andromeda Galaxy Step 1

 1 Şehrin ışıklarından uzaklaş. Herhangi bir ışık kirliliği Andromeda Galaksisini bulmayı zorlaştırabilir. Herhangi bir kentsel alandan, sokak ışıklarından ya da yanan parklardan uzaklaşmak en iyisidir. Bir dağa doğru bir yürüyüş yapın, izole bir alana gidin ya da herhangi bir ışık kirliliği olmadan başka bir alan bulun.

Image titled Find the Andromeda Galaxy Step 2

Gözlerini karanlığa alıştır. Andromeda Galaxy, etrafındaki diğer yıldızlar kadar parlak değil. Yıldızlara gittiğinizde, karanlığa uyum sağlamak için kendinize on beş dakika verin. İlk başta olabildiğinden daha fazla yıldız görebileceğinizi anlayabilirsiniz.

Image titled Find the Andromeda Galaxy Step 3

 

3 Gökyüzünde gökadanın nerede görüneceğini belirlemek için bir yıldız grafiği kullanın. Galaksiler, yıldızlar ve takımyıldızların konumu mevsimlerle değişebilir. Geçerli ay için tasarlanmış bir yıldız grafiğine bakın.
Genellikle ücretsiz çevrimiçi grafikler bulabilirsiniz. Bazen de planetaryumlarda veya astronomik toplumlarda satılıyorlar.
Yıldız çizelgesi, Andromeda Galaxy’nın mevsime göre en iyi zaman gecesinin ne olduğunu anlatabilir.
Örneğin, Eylül ve Ekim aylarında, Andromeda Galaxy kuzey yarım kürenin doğu gökyüzünde yükselecek. Gece yarısına kadar, doğrudan başınızın üstünde olmalıdır.
Güney yarım kürede yaşıyorsanız, bunu görmek için Aralık ayında kuzey ufkuna doğru bakabilirsiniz. Gökyüzünde yükselemeyebilir.

[ads1]

Image titled Find the Andromeda Galaxy Step 4

Yıldız izleme uygulaması indirin. Andromeda Galaxy ve diğer yıldızları bulmanıza yardımcı olabilecek birçok uygulama var. Bunlar yıldız grafiklerini pozisyonunuza, yarım küreye, mevsime ve gecenin zamanına göre ayarlayacaktır. Bunlar Star Chart uygulaması, NightSky uygulaması ve GoSkyWatch içerir.

 

Image titled Find the Andromeda Galaxy Step 5

5 Cassiopeia takımyıldızını bulun. Büyük Kepçe’yi bulabilirseniz, yanındaki parlak yıldıza bakın. Buna Polaris veya Kuzey Yıldız denir. Büyük Kepçe’den Polaris karşısında Cassiopeia olacak. Cassiopeia “W” şeklinde beş yıldız içerir. Bu “W” nin sağ tarafı doğrudan Andromeda Galaxy’ya işaret edecektir.

 

Image titled Find the Andromeda Galaxy Step 6

6 Pegasus ve Andromeda takımyıldızlarını bulun. Pegasus dev bir dikdörtgen gibi görünüyor. Bu yıldızın sol üst köşesinden uzanan iki sıra yıldız görmelisiniz. Bu Andromeda takımyıldızı.
Andromeda takımyıldızının Andromeda Galaxy’dan ayrı olduğunu unutmayın.

Image titled Find the Andromeda Galaxy Step 7

7 Bir leke için Pegasus ve Cassiopeia arasında bakın. Andromeda Galaxy, Pegasus takımyıldızı ile Cassiopeia’nın noktası arasında yer alır. Gökyüzünde bulanık veya puslu bir oval görünmeli.

 

[ads1]

Image titled Find the Andromeda Galaxy Step 8

8 Mirach ve Mu Andromedae yıldızlarından bir çizgi çizin. Pegasus’un sol üst köşesindeki yıldızdan başlayın. Takımyıldızı Andromeda burada başlıyor. İki yıldız aşağı Andromeda izleyin. Mirach ve Mu Andromedae adında birbiri üstüne yığılmış iki yıldız görmelisiniz. Eğer iki yıldız boyunca bir çizgi çizip Mu Andromedae’yi uzatırsanız, Andromeda Gökadasına koşmalısınız. [6] Mu Andromedae, Mirach’dan daha sönüktür. Ayrıca Andromeda Galaxye en yakın yıldız.

 

Image titled Find the Andromeda Galaxy Step 9

 

9
Tamamlayıcı galaksilere bakın. Bir teleskop kullanıyorsanız, galaksinin yanında iki hafif bulanık nokta bulabilirsiniz. Bunlardan biri olan M32, daha küçük boyuttadır ve gerçek gökada çekirdeğine daha yakındır. Diğer, NGC 205, büyüktür ve gerçek gökadadan daha büyüktür. Her ikisi de Andromeda’ya eşlik eden gökadalardır. [7]

 

Yöntem 2 Araçlarını Seçme

Image titled Find the Andromeda Galaxy Step 10

[ads1]

1
Gökadayı çıplak gözle bulmaya başla. Herhangi bir özel alet kullanmadan Andromeda Galaxy’yı görebilirsiniz. Gece gökyüzünde soluk, bulanık bir oval görünecek. Gökadanın bulunduğu gökyüzün alanını bulduktan sonra, onu dürbün veya teleskopla bulmak daha kolay olabilir.

 

Image titled Find the Andromeda Galaxy Step 11

 

2 Daha yakından bakmak için dürbün kullanın. Dürbün, galaksiye daha yakından bakacak. Galaksiyi gözünüzle bulduğunuzda, dürbünleri yavaşça yukarı kaldırın ve galaksiyi bulana kadar görüşünüzü ayarlayın. Dürbünle bakıldığında oval bir bulut gibi görünmelidir. [9] Bunun için normal dürbünü kullanabilirsiniz. Kullanılacak en iyi dürbün 7×50, 8×40 veya 10×50 lenslere sahiptir.

Image titled Find the Andromeda Galaxy Step 12

3
Daha detaylı inceleme için teleskop kullanın. Tipik bir 8 inç (20 cm) reflektörlü teleskop, gökadanın çekirdeğini (veya merkezini) ve beraberindeki iki gökadayı görmenizi sağlar. Gökada o kadar büyük ki, tüm şeyi bir kerede teleskopunu kullanarak göremeyebilirsiniz. [11] Teleskop kullanıyorsanız, en düşük büyütme ayarlarında tutun. Andromeda Galaxy çıplak göze oldukça küçük görünürken, bir teleskop kullanılırken çok büyük görünecektir.

[ads1]

 

Yöntem 3 En İyi Şekilde Görme

Image titled Find the Andromeda Galaxy Step 13

 

1
Sonbahar veya kış aylarında Andromeda Galaxy’ya bakın. Kuzey yarım kürede, Andromeda Galaksisini seyretmek için en iyi zaman Ağustos ve Eylül ayları arasındadır. Güney yarım kürede Ekim ve Aralık arasında görebilirsiniz. Bu mevsimlerde Andromeda, gökyüzü karanlığa girer girmez ortaya çıkar. [12] Diğer mevsimlerde bulmak daha zor olsa da, Andromeda Galaksisini kuzey yarım kürede tüm yıl boyunca görmek mümkündür. [13]

 

Image titled Find the Andromeda Galaxy Step 14

 

2
Ay olmayan bir gece seçin. Ay, yıldızların görüşünü de kısabilir. Yeni ay veya hilal boyunca dışarı çıkarsanız Andromeda Gökadası’nın en net görüşüne sahip olacaksınız. [14] Ay doluysa, Andromeda Galaksisini bulmak zor olabilir.
Ayda bir kez yeni bir ay meydana gelir. Bu ay stargazing için en iyi geceyi bulmak için çevrimiçi bir takvim kullanın.

[ads1]

Image titled Find the Andromeda Galaxy Step 15

 

3
Bulutsuz bir akşam için hava durumunu kontrol et. Gökyüzündeki herhangi bir bulut, yıldızlara bakışınızı engelleyecektir. Bulut kapağının olmayacağından emin olmak için yola çıkmadan önce hava durumu raporlarına bakın.

 

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.