Algoritma Nedir ? Algoritma Örneği … Sizi deneme Sorusu

 Algoritma Nedir ? Algoritma Örneği … Sizi deneme Sorusu
Okunuyor Algoritma Nedir ? Algoritma Örneği … Sizi deneme Sorusu

Selamun Aleyküm temel programlama eğitimimize algoritma nedir bunu açıklayarak devam edeceğiz.Algoritma microsofttaki tanımına bakalım.

Algoritma Nedir ?

Algoritma, bir işin hangi etaplardan geçilerek yapılacağını gösteren çalışma planıdır.

Dipnot: Algoritma bir yazılım dili değildir.

Yazılım dillerine yöntem gösteren bir yöntem dizisidir.Bune demek şimdi derseniz,programlama çorbaysa algoritma tarifidir.Bu tanım kafanızı çorba etmemiştir umarım.) Her dilde hatta hayatımızın her alanında algoritma yazılıp, uygulanabilir.Örneğin her sabah okula gitmeden önce yemek yer, wc ye gider,, çantayı hazırlar, haşlığı kapar ve evden çıkarsınız.Bu kafanızda belirlediğiniz algoritmadır.

Programlamada algoritma yazarken;

Uygulamanın çalışması için kullandığımız kaynakları ,

Yapılması gereken kontrolleri veya işlemleri açıkça ifade etmeliyiz.

İyi bir algoritma tüm ihtimalleri kontrol edip bunlara göre yapılması gerekenleride içerir.Yukardaki örneğimize dönersek, okula gitme algoritmanıza geç kalma durumunda ne yapacağınızıda eklemelisiniz.

Algoritma Nedir sorumuzun yanıtı için ;

Telefon kulübesinde telefon açmak için bir algoritma uygulayalım.

1) Telefon kartı al.

2) Telefon kulübesine git

3) Telefon sırası bekle

4) Önünde bekleyen kaç kişi olduğuna    bak.Bekleyen kişi sayısı sıfırdan fazlaysa 3.Adıma  dön.Kişi sayısı sıfırsa 5. adıma  devam et.

5) Telefon kartını telefona yerleştir.Ahizeyi kaldır, numarayı  çevir.

6) Konuş

7) Konuşmanın bitip bitmediğini kontrol et, bitmediyse 6.  adıma dön fakat bittiyse 8. adıma geç.

8) Bir daha konuşma yapılacaksa 5.adıma dön        yapılmayacaksa klübeden ayrıl.

Algoritma Nedir ? Algoritma iyiliktir, Algoritma dostluktur, algoritma emektir.

Gördüğünüz gibi bir algoritma örneği oluşturduk arkadaşlar.Örnek bana ait değil.Microsofttan aldım.Fotoğraflı daha iyi anlaşılır diye.Yoksa bana kalsa çay çorba sohbetine devam edicem ?

Okuldada programlamaya başlayınca hocalar size algoritma adında yepyeni bir ders sunmaz ama klasiktir sizden bir 84 üzeri taktir ,69 üzeri teşekkür , 50 altı sınıfta kaldı olan bir uygulama isterler.Yani algoritma her daim karşınıza çıkacaktır.Şimdi algoritma yeteneğinizi sorgulayalım.

Soru 1: Bir fabrikada sabit maaşla çalışan işçiler aile durumlarına göre ve ürettikleri parça sayılarına göre maaş alırlar.Aşağıdaki bilgilere göre maaşı hesapla algoritmayı yaz bakalım(adım 1 şu adım 2 şu şeklinde.mesela eğer cocus sayisi küçüktür 5 ise maaş şu gibisinden)

Bilgiler ; Çocuk sayısı 1 ise maaşın yüzde 5i

Çocuk sayısı 2 ise maaşın yüzde 10u

Çocuk sayıs 3 veya 3 den fazla ise  maaşın yüzde 15i kadar aile              yardımı.

Üretilen parçalar 50-100 arasında ise maaşın yüzde 10u

Üretilen parçalar 100-150 arasında ise maaşın yüzde 15u

Üretilen parçalar 150 den büyük ise  maaşın yüzde 20si

Bu sizden istediğim ilk algoritma sorusu.Sıra ikinci sorumuza gelelim.Yukardakini okumak sıkıcı geldi yada kafa basmıyorsa aşşığıda kurtarıcın var tek satırlık soru hadi iyisin.

1den 100e kadar olan sayıların toplamını veren algoritmayı yazınız.Bunların cevaplarını yazmıyacağım kişiden kişiye algoritmayı anlatış tarzı farklı olabilir yoruma cevap yazarsanız gidiş yolunuzu birlikte değerlendirebiliriz.Algoritma dersleri devam edecek.Şifre algoritması,Kredi kartı Algoritması , Tc kimlik no algoritması gibi basit algoritmalarla başlayıp dahada karışık ve değinilmemiş algoritmaları inceleyeceğiz.Makaleyi paylaşarak, beğenerek bana destek olabilirsiniz

 

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.