• Ana Sayfa
  • DGS
  • 2018 DGS tercihleri ne zaman başlıyor? DGS tercih kılavuzu ne zaman yayımlanacak?

2018 DGS tercihleri ne zaman başlıyor? DGS tercih kılavuzu ne zaman yayımlanacak?

 2018 DGS tercihleri ne zaman başlıyor? DGS tercih kılavuzu ne zaman yayımlanacak?
Okunuyor 2018 DGS tercihleri ne zaman başlıyor? DGS tercih kılavuzu ne zaman yayımlanacak?

ÖSYM AİS sayfasında iki yıllık (ön lisans) mezunlarının heyecanla beklediği DGS tercihleri , ne zaman başlıyor, DGS tercih kılavuzu, ÖSYM tarafından ne zaman yayımlanacak?

2018 DGS tercihleri ne zaman başlıyor? | DGS tercih kılavuzu ne zaman yayımlanacak?

2018 DGS (Dikey Geçiş Sınavı) sonuçları, 16 Temmuz 2018 tarihinde ÖSYM sonuç sayfasında yayımlandı. Aradan 9 gün geçerken, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tercih başvurularının ne zaman başlatacağı merak konusu oldu. Sınav merkezinin gerek resmi web sitesinden gerek sosyal medya hesaplarından şu ana dek resmi bir açıklama yapılmadı. Kurban Bayramı münasebetiyle tercih başvurularının bu hafta başlaması bekleniliyor. Başvurular ÖSYM AİS sayfasında yapılacak.

ÖSYM AİS (BAŞVURULARIN YAPILACAĞI YER) SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TERCİH KILAVUZU NE ZAMAN YAYIMLANACAK?

ÖSYM AİS sayfasında başvurular başladığı andan itibaren, kurumun resmi sayfasında tercih kılavuzunun yayımlanması bekleniliyor. Başvurular kılavuz üzerinden yapılırken, sınav merkezi tarafından uyarılar dikkatlice okunması gerekiyor. Geçen seneler baz alındığın sınav merkezi iki konuda resmi uyarıda bulundu: Tablo 2 ve özel koşullar…

TABLO 2 VE ÖZEL KOŞULLAR UYARILARI

ÖSYM DGS üzerinden başvurular adaylar tarafından yapılırken, sınav merkezi gerek Tablo 2 gerek özel koşullara dair resmi uyarılarda bulundu. Kurum tarafından yapılan o açıklama:

Tercihlerin doğru olarak yapılabilmesi için önce Tablo-2’nin dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Bu tabloda, ön lisans programından mezun olunacak/olunan alan bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersiz sayılacaktır. Tablo-1, dikey geçiş yapılabilecek lisans programlarının kodlarını, adlarını, kontenjanlarını, puan türünü, öğretim süresini ve varsa koşullarını göstermektedir.

KOŞUL VE AÇIKLAMALARA DİKKAT!

Adaylar, tercih etmek istedikleri Tablo-1’de yer alan lisans programlarının koşul ve açıklamalarını, tercihlerini sonlandırmadan önce dikkatlice incelemelidir. Koşulları uygun olmayan programlar tercih edilmemelidir. Koşulları kendisine uymadığı halde tercih ettiği ve yerleştiği programla ilgili oluşabilecek sorunların sorumluluğu adaya aittir. Yerleştirme işleminde, yeterli puana sahip olunması koşuluyla tercih sırası önem kazanmaktadır. Bu yüzden tercihler yapılırken eğitim görmek istenen programların en çok istenilenden başlanmak üzere sıralanması uygun bir yoldur.

Adaylar dikey geçiş yapmak istedikleri yükseköğretim lisans programlarını istek sırasına göre ilgili alana yazacaklardır. Bir aday yalnız mezun olduğu alan ile ilgili programlar arasından, koşulları karşılamak şartıyla, Tablo-1’den en çok 30 tercih yapabilecektir. Tercihlerin tümünün kullanılması zorunlu değildir. Tercih işlemi tamamlandıktan sonra yazıcıdan tercih listesi alınmalı ve saklanmalıdır.

BAŞVURULAR TERCİH SÜRESİ İÇERİSİNDE DEĞİŞTİRİLEBİLİR Mİ?

Tercih bildirim işlemini tamamlayan adaylar, “Tercih Süresi” içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabileceklerdir.  Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar, bu işlemi elektronik ortamda yapacaklardır. Tercih iptali yapılmaz. Tercihlerde değişiklik, tercihlerin kısmen ya da tamamen iptali vb. değişiklik taleplerini içeren dilekçeler Merkezimizde kesinlikle işleme alınmayacaktır. Tercih süresi tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik yapılamaz. Adaylar tercih işlemini tamamladıktan sonra “Tercih Süresi” içerisinde https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden tercih bilgilerini mutlaka kontrol etmeli ve yazıcıdan tercih listesini alarak saklamalıdır

SEO
DGS tercihleri DGS tercihleri DGS tercihleri DGS tercihleri DGS tercihleri DGS tercihleri

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.