1.5 Metrelik Yarasa Haberi Doğru mu ? 2021 Vampir Yılı Mı ?

 1.5 Metrelik Yarasa Haberi Doğru mu ? 2021 Vampir Yılı Mı ?
Okunuyor 1.5 Metrelik Yarasa Haberi Doğru mu ? 2021 Vampir Yılı Mı ?

Kamboçya da görüldüğü iddaa 1.5 metre yarasa sosyal medyada viral oldu.Haberler doğru mu ? Gerçekten böyle kocaman yarasalar vampir gibi kan içerek etrafta mı dolanıyor !

1.5 Metrelik Yarasa Haberi Doğru mu ?

kamboçya’da bir buçuk metrelik bir yarasa görülmüş. lyle’s flying fox isimli bu özel yarasa türü, dünyanın en büyük yarasası olarak biliniyor. pteropus lylei bilimsel ismiyle tanınan yarasa, kamboçya, tayland ve vietnam’da görülüyor.

Çorbasını içmemeniz tavsiye edilir.uçan tilki olarak da bilinen megachiroptera (büyük yarasalar) alt takımından, pteropodidae familyasına üye (kanat ayaklıgiller) bitki yiyen bir tür büyük yarasadır.
muhtemelen bir pteropus mariannus veya pteropus vampyrus(hayır vampir değil, kan ile beslenmez) ancak kulaklarının şekline bakılırsa pteropus scapulatus ya da acerodon jubatus olabilir. 1.5 metre değildirler ama bazısının iki kanat açıklığı 1,5 metreyi geçebilir. bunlar genellikle pörtlek gözlü tilkilere veya kurtlara benzerler bildiğimiz yarasaların çipçirkin suratı bunlarda yoktur. zaten memelilerin küçük türler çipçirkin olur vücut formları beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak büyüdükçe köpeklere yani kurtlara ve kedilere benzeme eğilimine girerler. (kedi formu özeldir , memeli tür sadece karnivor hatta predator ise bu özellikler ortaya çıkar ve bir tür süper avcıya dönüşür.) şöyle bağlayayım, eğer dinozorlar yok olmasalardı (ki hepsi yok olmadı aslında) tamamı bildiğimiz kuştur. (t-rex dahil. o biraz irice ve dişli bir devekuşu yani) küçüldükçe daha çok bilinen kuş formu niteliklerini gösterirler.(zaten kuşlar böyle otaya çıktı) memeliler ise boyut olarak çok küçüklerse farelere, sıçanlara, daha büyüdüklerinde ise öncelikle kedi köpeklere rakunlara ve tilkilere falan benzerler her biri bunların varyasyonları gibidir. beslenme alışkanlıkları aşırı radikal değişimler geçirmediği müddetçe de(gergedan, fil, deve, fok veya balina gibi mesela) bu formlara benzerler (gelecekte bizim dinozor dediğimize benzer şekilde birileri yok olmuş binlerce memeli türünü inceleyip sınıflandıracak olursa genel görünüşlerini kedi köpek gibi çizecektir) meyve ile beslenen bu yarasa türleri de bol besin bulup daha irileşince bu nedenle kanatlı kurtlara veya tilkilere benzemişlerdir

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.