Yazılım Dilleri Seviyeleri

 Yazılım Dilleri Seviyeleri
Okunuyor Yazılım Dilleri Seviyeleri

Selamun Aleyküm arkadaşlar bugünkü konumuz yazılım dilleri seviyeleri konuya başlamadan önce şunu belirtmek isterim.Neye göre seviye veriyoruz? Yani yüksek seviyeli bir dil mi güçlü yoksa düşük seviyeli bir dil mi? Arkadaşlar seviye kavramı düşündüğünüz gibi değil.Seviye kavramını açıklayalım.

Yazılım Dilleri Seviyeleri

Bir programlama dili makine diline ne kadar yakınsa o kadar düşük seviyeli bir dildir,makine dilinden ne kadar uzaksa o kadar yüksek seviyeli bir dildir.

Makine diline yakın programlama dilleri bize ne gibi olanaklar sağlar?

-Bilgisayar üzerinde biz kullanıcıya daha çok hakimiyet kurmamızı sağlar, Örnek vermek gerekirse c++ dili ile işletim sistemi yazmaya karar verdiniz.Kara ekranda çalışıcak  basit bir işletim sistemi bu pekala mümkündür.Ama siz bunu VB’de yapmanız imkansıza yakındır.Çünkü işletim sistemi yazarken donanım seviyesinde makine ile konuşulması gerekmektedir.Buda ancak dediğimiz gibi düşük seviyeli diller ile mümkündür.

Peki durum buysa yüksek seviyeli diller neden var?

-Aynı c++ ve vb örneğinin üzerinden gitmek istiyorum.Orta ölçekli grafik arayüzü olan bir program yazmak istiyorsunuz.C++ dilinde bunu yapmanız yeteneğinize göre 3-4 gün belki çok daha fazla süre uğraştırabilir.Ama vb dilinde bunu yapmak 2-3 saatinizi alacaktır.

Bu durumdan ne çıkarmamız gerekmektedir? Seviyenin önemi nedir?

Yazılım Dilleri Seviyeleri ni düşünürken aslında seviyenin bir önemi yoktur, projenizin ihtiyaçlarına göre bir dil seçmelisiniz.İşletim sistemi mi yazıcaksınız en düşük seviyesinden bir dil seçmelisiniz.Grafik kalitesi yüksek bir masaüstü program mı yazıcaksınız.O halde orta veya yüksek seviyeli bir dil işinizi görecektir.

Proje İhtiyacıma göre hangi dilleri seçmeliyim ?

Platform ve dilin kolaylığı yetenek ve bilgi birikimiz daha birçok etmen söz konusu ama uzatmadan mükemmel bir görselle herşeyi anlayacağınızı umuyorum.

mükemmel

Evet gördüğümüz üzere programlama dilleri seviyesi ve hangi platformlarda program yazıldığı açıkça gözükmektedir.Sırasıyla sembollerin anlamı website mobil uygulama masaüstü uygulama ve çip programlama olarak anlamlandırılıyor.Projenize göre yukarıdaki dillerden herhangi birini tercih edebilirsiniz.

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.