Uber, sürücülerinin işinin 'çekirdeği olmadığını' savunuyor #teknoloji

 Uber, sürücülerinin işinin 'çekirdeği olmadığını' savunuyor
 #teknoloji
Okunuyor Uber, sürücülerinin işinin 'çekirdeği olmadığını' savunuyor #teknoloji

Şirketin genel hukuk yetkilisinin Salı günü yaptığı açıklamada, Uber’in sürücülerini bağımsız müteahhitlerden çalışanlarına, Kaliforniya’da geçirilen yeni bir tasarı ışığında yeniden sınıflandırmayacağını belirtti.

Uber Hukuk Müşaviri Tony West gazetecilere verdiği demeçte, "Duyduğumuz bazı söylemlerin aksine, AB5 bağımsız yüklenicilerden çalışanlara sürüş paydaşlarını otomatik olarak yeniden sınıflandırmıyor," dedi. “AB5, sürücülere avantaj sağlamıyor. AB5, sürücülere düzenleme hakkı vermez. Aslında, fatura şu anda araba paylaşımı sürücüleri hakkında hiçbir şey söylemiyor. ”

Söz konusu taslak, Meclis Bill 5 (AB5), Uber gibi şirketlerin sürücülerini bağımsız yükleniciler olarak sınıflandırmasını zorlaştıran son Kaliforniya Yüksek Mahkemesi kararını düzenlemektedir. Birisinin yüklenici mi yoksa çalışan mı olduğunu belirlemek için “ABC testi” olarak adlandırılır. Bir ABC testinin bir şekli, Massachusetts, Virginia ve New Jersey dahil olmak üzere birçok eyalette zaten yasadır.

West, Uber'in ABC testini geçebileceğini söyledi çünkü sürücüler işlerinin çekirdeğini oluşturmuyor. West, “Bu üç bölümlü test kapsamında, tartışmasız en yüksek bar, bir şirketin müteahhitlerin“ olağan iş dışında ”iş yaptığını kanıtlamaları gerektiğidir” dedi. “Birkaç önceki karar, sürücülerin çalışmalarının, çeşitli dijital pazar türleri için bir teknoloji platformu olarak hizmet veren Uber’in işinin olağan seyri dışında olduğunu tespit etti.”

West, tasarının her Uber sürücüsünü otomatik olarak bir çalışan haline getirmediğini söylemekte haklı. Bu işlerin çoğu, işsizlik sigortası talepleri, işçi tazminat talepleri ve diğer bireysel testlerin getirildiği Kaliforniya’nın düzenleyici kurumlarında perde arkasında gerçekleşecek.

Ancak, sürücülerinin “Uber’in işinin olağan gidişatının dışında çalıştıkları” argümanı, birkaç kaşını kaldırdığı yönünde. West, Uber’in AB5’i gelecek yıl yasaya konması halinde takip etmek istediğini, ancak yasal çerçevesine girmediğini ispat etmeye devam edeceğini söyledi.

AB5 ayrıca Uber'i şehir ve eyalet savcılarından daha fazla davaya maruz bırakıyor. Tasarıda, Uber hükümlerini ihlal ettiği tespit edilirse ihtiyati tedbir almak için devlet avukatı ve "750.000'i aşan nüfusa sahip bir şehrin herhangi bir bölge avukatı" nı destekleyen bir değişiklik yer alıyor. (San Francisco’nun nüfusu yaklaşık 750.000’dir.)

San Francisco Bölge Savcısı Dennis Herrera böyle bir işle ilgileniyor gibi görünüyor. “Devletin her olayı ele almak için mutlaka kaynaklara sahip olması gerekmez” dedi. San Francisco Examiner

:. “Şehir avukatları, bölge avukatları ve diğer yerel savcılar, çalışanları ve tüketicileri korumaya gelince bir güç çarpanı. Etkili yaptırıma sahip olmak mantıklıdır. Bunu yerel savcılara işi yapmak için yasal araçlar sağlayarak yapıyorsunuz. ”

Şirketin potansiyel bir gelgit dava dalgasını karşılayabilecek olup olmadığını sordu, West umudu. “Uber yasal savaşlara yabancı değil” dedi. “İşimin elimde olmasının bir nedeni olduğunu düşünüyorum.” Başka bir deyişle, Uber dava açılmaya çok alışkın, AB5'in bu konuda benzersiz zorluklar ortaya koyduğu açık değil.

West, Uber’in AB5’e karşı asla lobide olmadığını ”iddia etti. Şirket, Vali Gavin Newsom, eyalet milletvekilleri ve sürücüleri temsil eden işçi sendikaları dahil olmak üzere birçok paydaşla bir araya geldi. Şirketin, sürücüler için bir saatte 21 dolar tutarında, yolculuk için asgari ücret, çalışma süresi ve işten yaralanan sürücülere tazminat teklifinde bulunma önerisi, yasa tasarısı kabul edilmeden önce milletvekilleri tarafından reddedildi.

Şimdi, şirket, 2020 yılında bir oy girişiminin savunulmasını isteyen seçmenlerden, AB5’in zorlu dağınıklıktan kaçınmak için seçmenlerden istekte bulunmalarını istemek üzere 2020’de yapılan bir oylama girişimini savunan bir kampanya hesabına Lyft’le birlikte atmayı planlıyor. hediyeler. West, sürücülerin daha fazla koruma sağladığı “ilerici üçüncü bir yol” olarak nitelendirirken, Uber, W-2 çalışanlarının işgücüne bağlı maliyetlerden korkmamaktan kaçınıyor.

Eğer Uber nihayetinde sürücüleri yeniden sınıflandırmak zorunda kaldıysa, büyük olasılıkla sürücü esnekliğini sınırlayacağını söyledi. “Sürücüler istedikleri zaman ne zaman imzalayacaklarını seçemezler” dedi. “Her çalışanın vardiya halinde çalışması gibi vardiya halinde çalışacaklardı. Sürücüler istedikleri zaman imza atmayı seçemeyeceklerdi, çünkü çalışmak zorunda kalacakları belli bir zaman olacaktı, bunu yapamayacaklardı. ”

Uzmanlar, federal ya da eyalet hukukunda Uber'in sürücülerine müteahhitlerle aynı çalışanlarda olduğu gibi esneklik sunmalarını engelleyen hiçbir şey olmadığını söyledi.

Uber, AB5'in geçişiyle açıkça sarstı. Ve diğer devletler, işlerle ilgili olarak kendi tedbirlerini almaya ve bu şekilde kar yağmaz şirkete daha fazla finansal baskı uygulamaya hazırlanıyorlar. Ancak West, bu olası sonuçlardan bağımsız olarak Uber'in hayatta kalacağını söyledi.

“Bu iş inanılmaz bir şekilde uyarlanabilir ve muazzam, muazzam zorluklarla karşı karşıya kaldı” dedi. “Ve her zaman daha güçlü ve daha duyarlı olanlardan geçti.”


Haberin Kaynak Linki

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.