[ad_1]

Uber, bu kez ürün ve mühendislik ekiplerinden Salı günü bir ek işten çıkarılma duyurusu yaptı. Toplam 435 kişi serbest bırakıldı, ya da yolculuk yapan şirketin tüm işgücünün yaklaşık yüzde 8'i. İlk olarak bildirilen haberler TechCrunchUber, 400 çalışanını pazarlama bölümünden keseceğini söyledi.

Bu son işten çıkarma turu, Uber için acımasız bir ikinci çeyrek döneminden sonra geldi, şirket gelir tahminlerini kaçırdı ve rekor 5.2 milyar dolarlık net zarar bildirdi. Ağustos ayında Uber, yeni yazılım mühendisleri ve ürün yöneticileri için işe alım dondurması koyduğunu doğruladı, ancak şimdi – yüzlerce işçiyi kestiği zaman bile – şirket dondurmanın kalktığını söylüyor.

Uber sözcüsü, "Bu değişikliklerle ilgili umudumuz, günden güne nasıl çalıştığımızı sıfırlamak ve geliştirmek – acımasızca öncelik vermek ve kendimizi daima yüksek bir performans ve çeviklik düzeyine karşı sorumlu tutmaktır" dedi. “Şu anda kesinlikle acı verici olsa da, özellikle doğrudan etkilenenler için, bunun daha güçlü bir teknik organizasyonla sonuçlanacağına inanıyoruz; bu, dünyadaki en iyi yeteneklerden bazılarını işe almaya devam edeceğini” söyledi.

Temmuz ayında Uber, birçoğu dünyadaki bölgesel ofislerde çalışan pazarlama ekibinden 400 kişiyi serbest bıraktı. Bu son tur aynı zamanda bölge ofislerini de etkiliyor; bunların yüzde 85'i ABD'de, yüzde 10'u Asya-Pasifik bölgesinde ve Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'da yüzde 5'i bıraktı.

Ancak pazarlama, mühendislik ve ürün bölümlerinde maliyetleri düşürse bile, Uber diğer alanlardaki harcamaları artırıyor. Şirket, üç yıl içinde 2.000 yeni çalışanı işe almak da dahil olmak üzere iki yaşındaki Navlun işini büyütmek için yıllık 200 milyon dolar harcayacağını söyledi.

Uber ayrıca, California’daki bir devlet hukukunun beklenen geçişi ile mücadele etmek için kaynakları harcamayı planlıyor ve bu durum ekonomi şirketleri için çalışanların bağımsız müteahhit olarak sınıflandırılmasını zorlaştırıyor. Uber ve rakip Lyft, eyalette bir sürücü girişimini finanse etmek için 60 milyon dolar harcamak üzere bir araya geleceklerini söylüyorlar.

Geçilirse, Kaliforniya’nın Meclis Bill 5’i Uber ve Lyft’i sürücüler olarak çalışan olarak tayin etmeye zorlayabilir, her iki şirketin de kabul ettiği bir hamle, onları finansal bir iz bırakabilir. Uzmanlar, AB5'in geçmesi durumunda eyalette Uber için işgücü maliyetlerinin yüzde 30 artabileceğini tahmin ediyor.

[ad_2]
Haberin Kaynak Linki

Bir Cevap Yazın

Menü
%d blogcu bunu beğendi: