Teknoloji

Uber, başka bir işten çıkarılma turunu da mali belirsizliğin tezgâhları olarak ilan etti #teknoloji

Uber, bu kez ürün ve mühendislik ekiplerinden Salı günü bir ek işten çıkarılma duyurusu yaptı. Toplam 435 kişi serbest bırakıldı, ya da yolculuk yapan şirketin tüm işgücünün yaklaşık yüzde 8'i. İlk olarak bildirilen haberler TechCrunchUber, 400 çalışanını pazarlama bölümünden keseceğini söyledi.

Bu son işten çıkarma turu, Uber için acımasız bir ikinci çeyrek döneminden sonra geldi, şirket gelir tahminlerini kaçırdı ve rekor 5.2 milyar dolarlık net zarar bildirdi. Ağustos ayında Uber, yeni yazılım mühendisleri ve ürün yöneticileri için işe alım dondurması koyduğunu doğruladı, ancak şimdi – yüzlerce işçiyi kestiği zaman bile – şirket dondurmanın kalktığını söylüyor.

Uber sözcüsü, "Bu değişikliklerle ilgili umudumuz, günden güne nasıl çalıştığımızı sıfırlamak ve geliştirmek – acımasızca öncelik vermek ve kendimizi daima yüksek bir performans ve çeviklik düzeyine karşı sorumlu tutmaktır" dedi. “Şu anda kesinlikle acı verici olsa da, özellikle doğrudan etkilenenler için, bunun daha güçlü bir teknik organizasyonla sonuçlanacağına inanıyoruz; bu, dünyadaki en iyi yeteneklerden bazılarını işe almaya devam edeceğini” söyledi.

Temmuz ayında Uber, birçoğu dünyadaki bölgesel ofislerde çalışan pazarlama ekibinden 400 kişiyi serbest bıraktı. Bu son tur aynı zamanda bölge ofislerini de etkiliyor; bunların yüzde 85'i ABD'de, yüzde 10'u Asya-Pasifik bölgesinde ve Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'da yüzde 5'i bıraktı.

Ancak pazarlama, mühendislik ve ürün bölümlerinde maliyetleri düşürse bile, Uber diğer alanlardaki harcamaları artırıyor. Şirket, üç yıl içinde 2.000 yeni çalışanı işe almak da dahil olmak üzere iki yaşındaki Navlun işini büyütmek için yıllık 200 milyon dolar harcayacağını söyledi.

Uber ayrıca, California’daki bir devlet hukukunun beklenen geçişi ile mücadele etmek için kaynakları harcamayı planlıyor ve bu durum ekonomi şirketleri için çalışanların bağımsız müteahhit olarak sınıflandırılmasını zorlaştırıyor. Uber ve rakip Lyft, eyalette bir sürücü girişimini finanse etmek için 60 milyon dolar harcamak üzere bir araya geleceklerini söylüyorlar.

Geçilirse, Kaliforniya’nın Meclis Bill 5’i Uber ve Lyft’i sürücüler olarak çalışan olarak tayin etmeye zorlayabilir, her iki şirketin de kabul ettiği bir hamle, onları finansal bir iz bırakabilir. Uzmanlar, AB5'in geçmesi durumunda eyalette Uber için işgücü maliyetlerinin yüzde 30 artabileceğini tahmin ediyor.


Haberin Kaynak Linki

Etiketler

Ramazan Şerif

Selamun Aleyküm Adım Ramazan Şerif Akbuz. Bilişime olan merakım ortaokul yıllarımda başladı.7.Sınıfta Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı aracılığı ile girdiğim Legorobot yarışmasında Türkiye de ilk 20 ye girdik.Bilişime olan heyecanım lise yıllarımda da devam etti.Liseyi Veritabanı Programcılığı bölümünde okudum.Matematiğim zayıftı bende 2 yıllık Omü bilgisayar programcılığına geçiş yaptım.Okulu başarıyla bitirdim.2 Yıldır bir yandan Freelance olarak çalışıyor , bir yandanda iş arıyorum.Bakdım olacağı yok birazda kendimi geliştirme kararı aldım.DGS ile Fırat Üniversitesi Yazılım Mühendisliğine geldim.Maceranın devamında bir baltaya sap olabilmek dileğiyle "Zaman zam anıdır Gülüşüme sende gül üşüme"

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı

Selamun Aleyküm arkadaşlar !

Adım Ramazan Şerif AKBUZ yazılım mühendisliği öğrencisiyim

Sitemin aylık masraflarını karşılayabilmesi için reklamlara ihtiyacı var.Bu reklamlar kumar , çıplaklık vs içermiyor.Lütfen emeğe saygı  bana destek olur musunuz? Reklama Tıklayın demiyorum Biraz katlanın yeter.


 

ReklamEngelleme
Sitemde herhangi rahatsızlık verici cinsel ,kumar vb reklam bulunmamaktadır.Siteme gelen ziyaretçilerin geneli adblockler tarzı reklam engelleme programları kullanmaktadır.Lütfen destek amaçlı siteme bu tür programlar ile girmeyiniz.

%d blogcu bunu beğendi: