• Ana Sayfa
  • Teknoloji
  • Tile'nin yaratıcısından e-scooter başlangıcı olan Unicorn, geri ödeme için para ödemeden kapanıyor #teknoloji

Tile'nin yaratıcısından e-scooter başlangıcı olan Unicorn, geri ödeme için para ödemeden kapanıyor #teknoloji

 Tile'nin yaratıcısından e-scooter başlangıcı olan Unicorn, geri ödeme için para ödemeden kapanıyor
 #teknoloji
Okunuyor Tile'nin yaratıcısından e-scooter başlangıcı olan Unicorn, geri ödeme için para ödemeden kapanıyor #teknoloji

Gadget izci Tile'nin yaratıcısından elektrikli scooter olan Unicorn, Facebook ve Google reklamlarında tüm nakit paralarını harcadıktan sonra işlemleri durduruyor, ancak parlak beyaz e-scooterları için sadece 350 sipariş alıyor. Müşterilere bir e-postada, şirket 699 dolarlık iki tekerlekli çarkını teslim edecek kaynaklardan yoksun olduğunu ve “tamamen fonumuz bittiği gibi” geri ödeme yapmayacağını belirtti.

Bir pişmanlık duymayan e-postada, Unicorn CEO'su Nick Evans, şirketin “bir iş olarak tamamen başarısız olduğunu” ve “bu başarısızlığın maliyetini, bize inanan ilk müşterilere sunduğunu” söyledi.

Unicorn, altı ay önce, Bird ve Lime gibi dokusuz araç kiralama hizmetlerinin popülerliğinden faydalanırken, paylaşılan scooterlara daha ekonomik bir alternatif olarak atılan yeni bir scooter girişim ürününün bir parçası olarak ortaya çıktı. Çarpıcı bir profile sahip olmasının yanı sıra – tamamen beyaz görünüm gerçekten bir şeydi – scooter GPS izleme ve akıllı telefon özellikli kilitleme gibi bir çok yüksek teknoloji zil ve ıslık ile doluydu. Doğal olarak, cüzdan, anahtar veya telefon gibi kaybolan eşyaları izlemek için Bluetooth kullanan Evans'ın diğer şirketi olan Tile ile entegrasyonu da içeriyordu.

Ama şimdi Unicorn artık yok. Şirket, tüm parasını reklam ve pazarlamanın yanı sıra, kredi geri ödemeleri ve diğer harcamaların yanı sıra, üretim ve teslimatlar için küçük bir artık bıraktığını iddia ediyor. Evans yazdı:

İlerlemeye devam edebileceğimizi ve daha fazla sipariş almaya devam edebileceğimizi ve bu da işi finanse etmeye devam edebileceğimizi söyleyebiliriz ve eğer bunu yaparsak, ürünü teslim alabilirdik, ama aynı zamanda yeterli miktarda tekboynuz satamayabilirdik. daha fazla insanın emrini riske atıyorduk. Bu yüzden durdurmak için çok, çok zor bir karar verdik.

Gelirlerin büyük bir kısmı, siteye trafik çekmek için Facebook reklamlarını ödemeye yöneldi. Bir kısmı, üreticiyi, scooterları yapmak için peşinat olarak da kullandı, ancak maalesef, peşinatın, sipariş etmeyi planladığımız scooter'ların bir kısmı için kullanılamaz.

Ne yazık ki, reklamların maliyeti sürdürülebilir bir işletme oluşturmak için çok pahalıydı. Ve ABD’de havalar soğumaya devam ettikçe ve diğer firmalardan daha fazla scooter piyasaya sürüldüğü için, tekboynuzları satmak gittikçe zorlaşıyordu, bu da reklamlar için daha az maliyet ve daha az müşteri elde ediyordu.

Şirket, kısmi geri ödeme yapmak için kalan varlıklarını satmaya çalışıyor, ancak Evans bunun bile “olası görünmüyor” olduğu konusunda uyarıyor.

“Çok, çok çok üzgünüz” diyor.


Tahmin edebileceğiniz gibi müşteriler sinirli. Rebecca Buchholtz bir e-posta ile şunları söyledi: “Temel olarak müşterilerinden herkesi soydu ve herhangi bir scooter teslim etmeden kapanıyor. Sınır. “Bu benim kızlarım Noel hediyesiydi ve şimdi ona hediye alamıyorum.”

Matt Furhman, “Tile nedeniyle teknoloji topluluğunda isim tanıma ve kimliğe sahip olan Nick Evans gibi birinin bu kadar hileli bir şekilde işlemesi beni şok edici buluyor” dedi. Tek boynuzlu at scooter siparişi verdikten sonra şimdi 998 dolar kazandığını söyleyen bir başka müşteri, Evans'a “hırsız” dedi.

Müşterilerin kredi kartı şirketleriyle iletişim kurmaları ve ücretleri Unicorn'dan itiraz etmeleri önerilir.

Bir e-postada Sınır, Evans, şirketin yalnızca 350 sipariş aldığını söyledi. “İnsanları scooter ve para iadesi olmayan terk ettiğimiz için kendimi çok suçlu hissediyorum” dedi. “Bir şey üzerinde çalışıyoruz, ama evet, bu pek mümkün görünmüyor”

Unicorn, zor zamanlardaki tek elektrikli hareketlilik başlangıcı değil. Santa Cruz, California'dan bir elektrikli kaykay şirketi olan Inboard Technology, elektrikli scooter'lara dönmeye çalıştıktan sonra fikri mülkiyetlerini ve varlıklarını tasfiye ediyor. 24 çalışanın tamamı işten çıkarıldı.

Diğer girişimler daha eski moda bir pazarlama yöntemiyle bir miktar başarı elde etmiş görünüyor: ünlü ciroları. Unagi’nin e-scooter’ı, Kendrick Lamar, Rapçi Şansı, Halsey, Steve Aoki ve genç pop megastarı Billie Eilish gibi müzisyenlerin giriş sermayesinde 3.5 milyon dolar kazanmasına yardımcı oldu.

Scooter patlaması birçok yeni girişim için dengesiz olmuştur. Bird ve Lime gibi büyük şirketler, kârlı bir iş modeline rağmen yatırımcılardan gelen büyük sermaye infüzyonları nedeniyle ayakta kalabildiler. Ancak korkunç birim ekonomisi ve iş dünyasının mevsimsel doğası, daha küçük girişimlerin yer almasını zorlaştırdı. Çin’deki Segway / Ninebot’la üretime ortak olmak isteyen (ve Segway ES2’nin scooter'ı birbirine çok benzeyen) Unicorn gibi şirketler, kendilerini müşterinin müşterileri için bir kabarıklık olmadan telafisi zor olan büyük maliyetlerle karşı karşıya buluyorlar.

Ayrıca, Çin yapımı araçlar alan, onları boyayan, yeni bir rozet ve bazı meraklısı eklentileri ekleyen ve ardından ABD'de bir markette satmaya çalışan scooter şirketleri için ne kadar zor olduğuna da bir örnek.


Haberin Kaynak Linki

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.