SpaceX’in devasa Starship test roketi Teksas, Boca Chica’da parıldıyor #teknoloji

 SpaceX’in devasa Starship test roketi Teksas, Boca Chica’da parıldıyor
 #teknoloji
Okunuyor SpaceX’in devasa Starship test roketi Teksas, Boca Chica’da parıldıyor #teknoloji

Cumartesi gecesi, SpaceX CEO'su Elon Musk, Teksas'ın Boca Chica kentinde, şirketin Starship adlı yeni nesil roketinin geliştirilmesi üzerine bir sunum yaptı. Yıldız gemisi, yüzlerce yolcuyu Ay ve Mars gibi derin uzaylara uçurmak içindir. Aracın dev bir prototipi ile kuşatılan Musk, Yıldız Gemisinin bundan altı ay sonra yörüngeye uçabileceğini ve ilk yolcularını gelecek yıl da taşıyabileceğini söyledi.

Musk, arkasındaki paslanmaz çelik prototipten bahsederek, “Bu şey havaya uçacak, yaklaşık 20 kilometre – yaklaşık 65.000 fit uçacak ve yaklaşık bir iki ay içinde geri gelip karaya inecek” dedi. Dev test makalesi, şirketin yörüngeye koyduğu ilk araç olan SpaceX Falcon 1 roketinin yanında duruyordu. Sahnecilik sembolikti, çünkü sunum SpaceX’in Falcon 1 ile yörüngeye yaptığı ilk uçuşun yıldönümünde gerçekleşti.

Boca Chica'daki test roketi, 165 feet'in (50 metre) üzerinde kuleler ve üç adet SpaceX’in yeni nesil Raptor motoruna dayanıyor. Amacı, nihai Starship aracının tamamen yeniden kullanılabilir bir sistem olması gerekeceği fırlatma ve iniş yeteneklerini test etmektir. Prototip, yüksek bir rakama uçmak için motorlarını kullanacak ve daha sonra itici bir iniş olarak bilinen şeyi gerçekleştirerek kendisini geri indirecektir – SpaceX'in şu anda operasyonel roketlerini indirmek için kullandığı teknik.

SpaceX'in hala bu kadar kısa bir zaman diliminde uçmasını sağlamak için yapacak çok işi var. Starship prototipi zeminde etkileyici bir manzara yaratıyor. Sonunda gökyüzüne geçtiğinde daha da muhteşem bir gösteri olacak.


Haberin Kaynak Linki

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.