Yazılım ve diller arasında o kadarda uzak mesafeler yok bunu 10 Dilde Merhaba Dünya yazarak inceleyeceğiz.Öncelikle C# ile başlayalım.


C#

c# logo ile ilgili görsel sonucu

Sırada c# kardeş diyebileceğim kadar yakın bulduğum 2. dildeki örneği göstereceğim.

JAVA

Çok sevdiğim henüz tanışmamış olanların tanışmasını istediğim mükemmel bir dilde göstereceğim şimdide.

Pyhton 2x

Oldukça basit değil mi? C kadar olmasada aynı  zamanda oldukçada hızlı bir dildir.C demişken

C

C ailesinden devam ediyoruz madem bir örnek daha koyayım.

VB 

Birazda web programlama dillerini inceleyelim Ruby ile başlıyoruz

RUBY

Webden konu açılmışken değinmezsem olmaz.

PHP 

PHP ile ilgili görsel sonucu

Şimdi diğer saygı değer programlamada önemi olan dillerle devam edelim asp’yi göstermedim console yerine response yazmanız yetiyor ondada şimdi sırada matlab var.Matematik konusunda gerçekten üstün bir dil.Matematik öğretmenliğinde okuyan arkadaşlarımız bu dille ilgili ders gördüklerini en azından bazı üniversitelerde biliyorum.

MATLAB 

Paraya oynayanlar, büyük oynayanların en sevdiği elit dil.Tabi artık birçok progrmala IOS ortamına program yazabiliyoruz.Yinede 10 dil içinde yeri hazır.

10 Dilde “Merhaba Dünya” 

Objective-C

 

Dedeyide inceleyelim.Hala pascal öğreten 1980de eğitim almiş hocalarımız üniversitelerimizde mevcut birçok kişi bana faydasını sayabilir yada beni eleştirebilir.Ama kanım sıcak değil bu dile.

Pascal

 

Arkadaşlar tabiki Merhaba Dünya sadece bu 10 dilden ibaret değil ama incelediğimiz zaman programlama dilleri hepsi birbirlerine çok benziyor.İhtiyaç duyulması halinde yeni bir proje geliştirmek için başka programlama dilini öğrenmeli ve üstüne gitmelisiniz.Android proje geliştireceksiniz c# uzmanlık alanınız XAMARİN kullanmak illa zorunda değilsiniz.Sonuçta XAMARİN de javaya convert etmeye çalışacak kodlarınızı,bir hafta sonunda javayı öğrenip androide giriş yapabilirsiniz.Burda bahsetmek istediğim şey esneklik ! Her dile uyum sağlayabilirsiniz yeterki bir dili iyi öğrenin !

Bir Cevap Yazın

Menü
%d blogcu bunu beğendi: