• Ana Sayfa
 • Teknoloji
 • Nintendo Switch Joy-Con kontrol cihazlarının görünümünü nasıl kişiselleştirebilirsiniz? #teknoloji

Nintendo Switch Joy-Con kontrol cihazlarının görünümünü nasıl kişiselleştirebilirsiniz? #teknoloji

 Nintendo Switch Joy-Con kontrol cihazlarının görünümünü nasıl kişiselleştirebilirsiniz?
 #teknoloji
Okunuyor Nintendo Switch Joy-Con kontrol cihazlarının görünümünü nasıl kişiselleştirebilirsiniz? #teknoloji

Nintendo Switch Joy-Con kontrol cihazlarınızın biraz daha fazla renk almasını dilediyseniz, iki seçeneğiniz vardır: Nintendo'nun yaptığı çok sınırlı renk seçeneği grubundan birini seçerek yeni bir 80 $ set satın alın veya zaten kendi.

Sadece birkaç çıkartma çıkartma uygulamaktan bahsetmiyorum.

Birçok üretici Joy-Con kontrolörleri için yedek kasalar satar ve Amazon'da yapılan bir arama size ne kadar çeşitlilik olduğunu gösterir. Nintendo'nun yaptığı gibi mat dokulu olanlar veya parlak bir yüzeye sahip olanlar var. See-through Nintendo 64 ve Game Boy Color için nostaljik hissediyorsanız, saydam seçeneklerin yanı sıra pastel renkli kasalar da var. Ve ayrıca sol Joy-Con (Nintendo Switch Lite'da kullanılana benzer şekilde) için uygun bir yön değiştirme pedi değişimi içeren durumları bile bulabilirsiniz.

Bu projenin en büyük yanı, Joy-Cons'unuzun varsayılan renk seçeneklerinin kalabalığından uzak duracağı ve bir dizi yeni Switch kontrol cihazının maliyetinden çok daha az bir miktar canlı Joy-Con kabukları elde edebilmenizdir.


Ancak birkaç dezavantaj var. Parçaları nakletmek için açtığınızda kontrol cihazınızın garantisini geçersiz kılarsınız (muhtemelen). Joy-Con'a girmek için herhangi bir garanti etiketini yırtmanıza gerek kalmazken, bir tane sabit yaptırmanız gerekse de, Nintendo muhtemelen içeride takıldığınızı anlayabilecektir.

Ayrıca, bu proje düşündüğünüz kadar basit değil. Neyse ki, herhangi bir lehim yapmak zorunda kalmayacaksınız, ancak Joy-Con'un içinde tonlarca vida, şerit kablo ve diğer çok küçük parçalar var, dikkatlice ayırmanız ve sonra yeniden takmanız gerekiyor.

Başlamadan önce iki şey. Öncelikle, her iki Joy-Con denetleyicisinin durumlarını değiştiriyorsanız, sol denetleyiciden başlayın. Çalıştırılması doğru olandan daha kolaydır ve Joy-Con içindekilerle ilişki kurmaya bir giriş niteliğindedir. Doğru denetleyici daha fazla parça barındırır ve genel düzeni daha önceden bilmiyorsanız daha zor bir zaman geçirerek daha karmaşık bir şekilde düzenlenirler.

İkincisi, yakında anlayacağınız gibi, işleri ayırmada profesyonel değilim. Bunu daha hızlı, daha zarif ve belki de daha organize bir şekilde yapabilirsiniz. Ama mutluluğumun ve merakımın bana rehberlik etmesine izin verdim ve bu beni mükemmel çalışan bazı renkli Joy-Cons'lara götürdü. Sizin için de doğru araçlar ve çok sabırla işe yarayabilir.

Haydi başlayalım.


Bazıları için bu zor bir adım olabilir. Amazon'da aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda renk vardır ve istediğiniz gibi karıştırıp eşleştirebilirsiniz. Hayal gücünüzü kullanın ve onunla çılgına dönün. Süper Famicom'un tasarımında renkli yüz düğmeleriyle saydam saydam kömür Joy-Con kabukları seti satın aldım. Ayrıca bir dizi mat dokulu salyangozu kabuğu satın aldım çünkü bu renk oyun aksesuarlarında oldukça az temsil ediliyor ve aynı zamanda en sevdiğim renklerden biri. Her set 20 dolar civarında.

Zaten sahip olduğunuz Joy-Con mermilerini kullanarak yaratıcı olabilirsiniz. Diyelim ki bir çift gri Joy-Con ve bir çift neon mavi ve kırmızı. Yeni mermilerde para harcamak zorunda kalmadan bu renkleri değiştirerek eşsiz bir görünüm elde edebilirsiniz.


iFixit'in Pro Tech araç seti, Joy-Con'ınızın içine girmeniz gereken her şey dahil, bu proje için ihtiyaç duyduğunuzdan çok daha fazla araca sahiptir. Bu kit 59,99 $ maliyeti ve düzenli olarak bu gibi projeler yapmak isterseniz, maliyeti iyi.

Alakart gitmek istersen, işte bu proje için kullandığım temeller:

 • Açılış seçtikleri (Joy-Con'u açmak için gözetlemek için)
 • Spudger (bileşenleri yavaşça ayırmak ve yeniden takmak için)
 • İki uçlu bir tornavida. Birincisi, Joy-Con'un doğuşlarında kullanmak için J00 tipi bir JIS biti – bu bir Phillips kafasına benzer, ancak ince ve önemli şekillerde farklılık gösterir. İkinci olarak, Joy-Con'ı bir arada tutan vidalar için Y00 tipi bir üç nokta ucu.

 • Joy-Con'u Y00 tipi vida ucunu kullanarak açın ve vidaları dikkatlice saklayın.

 • Joy-Con'ı açmak için bir açılış ucu veya ince bir kart kullanın, iki kenarı yuvarlak kenar boyunca nazikçe ayırarak şerit kabloları bir arada tutarak çekmeyin.

 • Bataryayı yavaşça fıskiye ile kaldırın. (Metal bir tane kullandığımı görebiliyorsunuz, ancak plastik daha güvenli olurdu: yanlışlıkla hücreyi delmek istemezsiniz.) Pil, siyah orta plastik bölüme bir miktar yapışkanla sabitlenmiştir, ancak kaldırmak için çok çaba sarf edin. Sadece dikkatlice yapın, böylece pili bükmezsiniz. İlerlerken, daha sonra pili tekrar taktığınızda yapışkanlığı korumak için yapışkanın tozsuz kalmasını sağlayın.
 • (Yapıştırıcı ile işlem hakkında not: Batarya ve bu işlemde karşılaşacağınız diğer birkaç önemli bileşen yapıştırıcı ile korunur. Özellikle güçlü bir yapıştırıcı değildir, sadece bazı parçalara uygulanan küçük, yapışkan bir şerit vardır. karışıklık yaratma konusunda endişelenmenize gerek yoktur ve yapıştırılan bileşenleri çıkarırken dikkatli olduğunuz sürece, yapıştırıcıyı yeni kasaya yerleştirdiğinde yapışmasını sağlamakta sorun yaşamamalısınız.)

 • Batarya açıkken, iki J00 tipi vidayla tutturulmuş siyah plastik kapağı çıkarın. Dikkatlice saklayın, sonra ana kartı ortaya çıkarmak için plastiği kaldırın.

 • Kasanın arka kısmını sökerek bir sonraki birkaç adımı biraz daha kolaylaştırabilirsiniz. Joy-Con’ın rayına giden iki şerit kabloyu sabitleyen küçük anahtarları kaldırmak için metal fıskiye kullanın (yukarıdaki resimde parmaklarımın arasında tutuyorum). Anahtarlar yukarı kalktıktan sonra, kabloları yavaşça dışarı çekebilirsiniz.

 • Joy-Con’unuzun SL ve SR düğmelerini değiştirmek istiyorsanız, Joy-Con rayını kaplayan tahtayı sökün, onları ve senkronizasyon düğmesini açın. Yedek mermileriniz yeni düğmelerle geldiyse, SL düğmesini yanlışlıkla SR yuvasına koymamaya dikkat ederek bunları şimdi açabilirsiniz. Ayrıca, küçük kartı tekrar raya vidalamadan önce senkronizasyon düğmesini kaplayan kauçuk zarın düzgün oturduğundan emin olun.
 • Bu adımdayken, ZL düğmesine giden şerit kabloyu tutan anahtarı yukarı kaldırın (yukarıdaki görüntünün üstündeki siyah plastik parçaya sabitlenmiş), ardından yavaşça dışarı çekin. Bunu size göre yapmamak işlemin geri kalanını biraz daha kolaylaştıracak.

 • Yeşil tahtayı Joy-Con muhafazasına (daha önce yapmadıysanız) tutan son iki J00 tipi vidayı çıkarın ve bu vidaları takip edin. Joy-Con'dan J00 tipi vidalarla tutturulmuş L düğmesini, eksi düğmesini ve ilgili devrelerini sökünüz. Yayını kolayca dışarı çıkarabildiğinden, L düğmesini gövdeden dışarı kaldırırken özel dikkat gösterin.
 • Bu şerit kabloları ana karta bağlı bırakabilirsiniz, bu da bileşenleri yeni bir Joy-Con kasasına koyduğunuzda hayatı kolaylaştıracaktır.


 • Sol Joy-Con'un sonuna yaklaşıyoruz, ancak en zorlu adımların bazıları hala önümüzde. Analog çubuğun J00 tipi iki vidasını sökün, daha sonra çubuğun muhafazası ve Joy-Con kabuğu arasında bulunan küçük plastik contanın (aşağıdaki resimde görüldüğü gibi) farkında olarak, çubuğu dikkatlice çıkarın. Bu contayı yeni çantanıza yerleştirmeniz gerekecek, bu yüzden çok dikkatli olun.
 • Bu yardımcı olabilir: çubuğun kolayca çekilebilmesi için kaldırabileceğiniz contada kasten bir kırılma var. Ancak, her bileşeni yeni bir Joy-Con kutusuna taşıyorsanız, contayı çubukla birlikte tamamen çıkarmalısınız. Bunu yırtmadan yapmak için, kasaya yapıştırıldığı conta üzerine yapıştırıcı ile hafifçe yukarı kaldırın, sonra yeni kasaya koymaya hazır olana kadar güvenli bir yerde saklayın. Sadece contayı tekrar takmayı unutmayın, çünkü işi toz ve diğer pislikleri Joy-Con'dan uzak tutmaktır.

 • Sonunda, bazı yapıştırıcılarla oturmuş HD gürültülü motor da dahil olmak üzere, Joy – Con kabuğundan tüm ana bileşenleri çıkarabilirsiniz. Buraya geldiğiniz için tebrikler!
 • Eksi düğmesi, dört yüz düğmesi ve ekran görüntüsü düğmesi dahil olmak üzere düğmelerin her birini kapsayan zarları görebilirsiniz. Devam edin ve altındaki plastik düğmeleri ortaya çıkarmak için bunları kaldırın, ancak tam olarak çıkardığınız gibi kullandığınızdan emin olun. L düğmesini de çıkarabilirsiniz, ancak yine baharda gözünü dik tutun. Değiştirme davalarımız yaylarla gelmedi, bu yüzden kaybederseniz zorlu bir noktada olacaksınız.

 • Şimdi düğmeleri değiştirip yeni çantanıza sokabilirsiniz. Neyse ki, düğme armatürleri yalnızca tek bir yöne girecek şekilde çentiklense de, her yuvada doğru düğmenin bulunduğundan emin olun. İstenmeyen şekilde, A düğmesini B düğmesi yuvasına yerleştirerek şaşırtmak kolaydır, bu nedenle çalışmanıza ikinci bir kontrol verin veya bu adımı tekrarlamak için Joy-Con'unuzu tamamen sökmeniz gerekebilir.
 • Son bir not: ZR düğmesine bağlı olan orta siyah plastik parçayı kapatmak istiyorsanız, bir vida ile tutulan düğmeyi ve devresini çıkarmanız gerekir. Düğmeyi kapatmak kolay değildir, çünkü plastik fikstürün içine girmiştir. Metal fıskiye ile hafifçe kızarma şansım oldu, ancak düğmenin doğrudan altında yaylar olduğunu unutmayın, bu yüzden çıkarırken elinizi tutup üzerine dikkat edin.

Son olarak, yukarıdaki adımları tersten izleyerek Joy-Con'ı tekrar bir araya getirin. Bu bir aşağı, bir gitmek için.

(Not: Daha önce de bahsettiğim gibi, sol Joy-Con ile başlamanızı şiddetle tavsiye ediyorum, çünkü karıştırılması gereken daha az bileşen var. Ancak, doğru Joy-Con için hazır hissediyorsanız, başlayalım.)


 • Kasayı bir arada tutan dört Y00 tipi vidayı çıkardıktan sonra, açma kopyasını açmak için Joy-Con'un kenarlarında kaydırın.

 • Joy-Con'un önü ve arkası, yukarıda gösterildiği gibi, kırılgan şerit kablolarla düz rayın yanına takılıdır, bu nedenle köşeleri yuvarlatılmış köşelerle dikkatlice açın.

 • Başlamak için en belirgin yer, pili ve HD gürleyen motoru çıkarmaktır. Her ikisi de yapıştırıcı tarafından tutulur ve metal spudger ile bunları istirahat yerlerinden kolayca kaldırabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak, fişlerini tahtadan hafifçe kaydırarak bunları tamamen çıkarabilirsiniz.

 • İşte karşınızda karşılaşacağınız ve ilk Joy-Con'a özgü benzersiz bir anten: bir anten. Nasıl geri dönmesi gerektiğine dikkat ederek, bunu, içinde durduğu plastik mahfazadan dikkatlice kaldırmak isteyeceksiniz. Tahtadan tamamen çıkarmanız gerekmez; Joy-Con takas işleminin geri kalanı bağlı kalırken daha da zorlaştırılmadı.

 • Ardından, pilin plastik muhafazasını ana karta sabitleyen üç vidayı çıkarın. Muhafaza serbest kaldığında, ZR düğmesini ana karta bağlayan şerit kabloyu çıkarmaktan kaçınmanızı öneririm (yukarıdaki resimde tornavida ucunun yanında). Yapabilirsin, ancak tekrar bir araya getirilmesi için biraz çaba sarfediyor (ve birkaç tane yemin ederim). Bu kılavuzun amaçları için kaldırdım çünkü işlemdeki her adımı görmek biraz daha kolay hale geliyor.

 • Yeşil tahta iki adet J00 tipi vida ile tutulur. Bunları çıkarın ve güvende tutun. Ardından, analog çubuğu tutan aynı türde iki vidayı sökerek çıkarabilirsiniz.


 • Bu noktada, aramaya devam etmek için hala birkaç bileşen olduğunu belirtmekte fayda var: Joy-Con'un altındaki IR kamera ve panonun altına oturan NFC anteni. IR kamera kartla birlikte kaldırılabilir, ancak bir sonraki adımdan sonra NFC antenini ele alacağız.
 • Tahtayı, bağlı olduğu tüm bileşenlerin yanı sıra (aynı benim gibi tutturmaya karar verdiyseniz) birlikte Joy-Con kutusundan yavaşça kaldırın. Artık analog çubuğu sol Joy-Con'da yaptığımız gibi delikten kaldırabilirsiniz. Bununla birlikte, Joy-Con'dan tozu uzak tutmak için joystick etrafındaki boşlukları kaplayan contayı yırtmamaya dikkat edin. Joy-Con davanızı değiştiriyorsanız, dikkatlice çıkarın.

 • Ardından, NFC antenini yavaşça kabuğundan çıkarın. Yukarıdaki resimde işaret ettiğim bileşen. Dikdörtgen şekilli anten yapıştırıcı ile tutulur, bu nedenle metal spudger ile dikkatlice kaldırın. Bu parçaları yeni Joy-Con kasanıza naklederken, önce analog çubuğun contasının ardından NFC anteninin gitmesi gerekir.
 • Son olarak, sol Joy-Con'da yaptığınız gibi, yeni kabuğunuza uygun gördüğünüz gibi düğmeleri değiştirin. Daha renkli Joy-Con'unuzu tekrar bir araya getirmek için yukarıdaki adımları tersten izleyin. Düğme membranlarınızın doğru uygulandığından ve çıkardığınız şerit kabloları taktığınızdan emin olun.

Hepiniz bitirdiniz! Umarım, bu adımlar Joy-Cons'unuza uygun fiyatlı, eğlenceli bir makyaj sunmanıza yardımcı olmuştur. Eğer benden hoşlanıyorsanız, bu proje size sadece tüm kontrolörlerinizi sökmek isteyebilir, sadece iyi bir temizlik sağlamak ve her şeyin nasıl düzenlendiğini takdir etmek için.

Vox Media'nın ortaklık ortaklıkları vardır. Bunlar, editoryal içeriği etkilemez, ancak Vox Media, ortak linklerden satın alınan ürünler için komisyon kazanabilir. Daha fazla bilgi için bakınız etik politikamız.


Haberin Kaynak Linki

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.