İPhone 11 Pro ile bir telefonun "profesyonel" olması ne anlama geliyor? #teknoloji

 İPhone 11 Pro ile bir telefonun "profesyonel" olması ne anlama geliyor?
 #teknoloji
Okunuyor İPhone 11 Pro ile bir telefonun "profesyonel" olması ne anlama geliyor? #teknoloji

Apple, 2019 için üç yeni iPhone duyurdu ve on yıldan beri ilk kez, adlandırma düzenini değiştirdi: XR modeli şimdi “ana hat” iPhone 11 ve daha kaliteli OLED ikilisi şimdi iPhone 11 Pro hattı , eki alan Apple'dan ilk telefon.

Apple, bir telefonda “profesyonel” bir takma isim tokatlayan ilk telefon üreticisi değil – OnePlus, Huawei, Xiaomi ve diğerleri de aynı şeyi yaptı – ne de iPhone “profesyonel” ünvanı alan ilk üründü. sayısız MacBook Pro, iPad Pro, Mac Pro ve hatta bir iMac Pro ile birlikte.

Bu iki gerçek iki farklı soruya yol açar: bir telefonun “profesyonel” olması ne anlama gelir? Peki, Apple monikeri bir ürüne uyguladığında özel olarak ne anlama geliyor?

Yeni “profesyonel” bayrak gemilerimizden oluşan örnek setimize baktığımızda, aralarında birkaç ortak yükseltme var. İlk: Ekstra bir kamera. OnePlus 7 Pro, normal modellerin ikisine kıyasla üç arka kamera sunuyor; Huawei P30 Pro P30’un üç yerine dört arka sensöre sahip; Standart 11'de iki tane varken iPhone 11 Pro arkaya üçüncü bir kamera ekler.


Fotoğrafı çeken Vlad Savov / Verge

Daha sonra, “pro” telefonlar, temel işlemci aynı kalsa da, daha fazla RAM kullanma eğilimindedir. OnePlus’ın Pro modelinde 7’deki 6GB / 8GB’lık seçeneklere kıyasla 12GB’lık; Huawei, Pro 30'da 8GB'yi, P30'da 6GB'ı sunar; ve onaylanmamış söylentiler Apple’ın Pro telefonunu 4GB’lık RAM’e kıyasla 4GB’lık RAM’e yerleştirin.

Son olarak, ekran var. Son zamanlarda test edilen bayrak gemilerimizin üçünde, “pro” telefonlar daha yüksek kaliteli ekranlar (ister daha hızlı yenileme oranları ve eksize edilmiş çentikler, ister eğri kenarlı büyük paneller veya daha yüksek kaliteli OLED paneller) sunar.

Ancak, bu faktörlerin hiçbirinin fotoğrafçıların profesyonel kullanımı için telefonun “profesyonel” sürümünü daha iyi hale getirdiği söylenemez. Çünkü bir telefon için “profesyonel” kullanım çantası diye bir şey yok. Bu kameralar ne kadar iyi olursa olsun, DSLR'leri veya özel video kameraları profesyonel kullanıcılar için tercih edilen seçenek olarak en kısa zamanda değiştirmeyecekler. Geliştirilmiş RAM ve ekranlar mükemmel yükseltme olsa da, bir dizüstü bilgisayar ya da başka bir tabletin yapabileceği gibi, dizüstü bilgisayar değiştirme düzeyindeki işleri gerçekten yönetmek için telefonlar hala çok küçük ve kullanışsız.


Fotoğraf Vjeran Pavic / Verge

Bu efsanevi profesyonel kullanıcılar – o kadar yaratıcı, iş ya da başka bir alan olabilir – büyük olasılıkla profesyonel bir akıllı telefonu diğer herkesin kullandığı gibi kullanır: arama yapmak, metin yazmak, sosyal medyada gezinmek, e-posta göndermek ve ara sıra oyunu oynamak . “Profesyonel” bir telefon, daha fazla RAM, daha güçlü işlemciler, daha iyi ekranlar veya daha uzun pil ömrü nedeniyle bu görevlerin bazılarını daha hızlı veya daha iyi yapabilir, ancak sıradan bir sürümden daha “profesyonelce” odaklanmış değildir.

Anlamsal olarak, "profesyonel" unvanı özellikle profesyoneller için bir cihaz olmaktan daha azdır ve modern yaratıcı profesyonellerin gizemini yeni sürümün normal sürümden daha iyi olduğunu ima etmek için uygulamaktır.


Fotoğraf Vjeran Pavic / Verge

Bu, iPhone 11 Pro serisinin farklılıklarının neredeyse tamamen ekran tipinde (OLED'e karşı LCD'de), malzemelerde (alüminyumdan paslanmaz çelikte) ve geliştirilmiş kamera sisteminde (genel olarak en büyük genel iyileşme olan) olduğu yeni iPhone'lar için geçerlidir. stok standardı 11).

Kamera geliştirmeleri için özel olarak “profesyonel” vurgunun eklenmesi, “profesyonel” telefon yükseltmelerinden en fazla yararlanan kullanıcıların aslında profesyonel çalışma için en az kullanma olasılığı olan kullanıcılar olduğu anlamına gelir: sıradan insanlar, arkadaş ve aile üyelerinin veya amatör fotoğrafçıların samimi fotoğraflarını çeker. ve özel bir kameranın ekstra gücüne ihtiyaç duymayan içerik yaratıcıları.

Büyük ölçüde Apple'ın diğer “pro” ürünlerinde, aynı şekilde temyizin “daha ​​iyi” için kısaltılmış olduğu ürünlerde aynıdır. Bir MacBook Pro, standart bir MacBook'tan (veya Apple hala bunları sattığında) ve iPad Pro'dan daha iyi cips ve grafiklere sahiptir daha iyi ve daha büyük bir ekrana sahip (Apple'ın ProMotion özelliği ile) ve yeni Apple Pencil için desteğe sahip. Ancak “pro” cihazları çoğu için varsayılan seçimdir. Öğrenciler MacBook Pro'ları satın alır ve bunları sözcük işlemcileri çalıştırıp Netflix'i izlemekten çok daha fazlası için kullanırlar ve iPad Pro muhtemelen ileri illüstrasyon çalışmaları için olduğu kadar eğlence için de kullanılır.


Fotoğraf Amelia Holowaty Krales / Verge

Aynısı iPhone Pro için de geçerli: gerçekten profesyoneller için özel olarak tasarlanmış bir cihaz değil. Gelişmiş bir cihaz için daha fazla para kazanmak isteyen müşteriler için daha ucuz, daha iyi donanımın daha iyi bir sürümüdür.

Elbette istisnalar da var. Apple’ın “pro” cihazlarından bazıları, iMac Pro veya yakın zamanda duyurulmuş Mac Pro gibi, gerçekten yüksek seviyeli profesyoneller içindir ve ortalama bir tüketicinin ihtiyaçları için büyük olasılıkla aşikardır.

Ancak, çoğu zaman, hem Apple hem de dünyanın geri kalanı için “pro” etiketi, donanımın “profesyonelce” odaklı olması anlamına gelmez. “Daha iyi” için pazarlama kısaltması, “artı” görünüşte tercih edilen yayın hizmeti terimi haline gelmiş ya da “lite”, bir uygulamanın veya cihazın daha az özellik içeren bir sürümünü gösterir.

Günün sonunda, ister video düzenleyici, ister fotoğrafçı, CAD tasarımcısı, illüstratör, kodlayıcı, ya da sadece normal bir insan olun, hatta en iyi akıllı telefon bile yine de: biraz daha akıllı bir telefon.


Haberin Kaynak Linki

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.