• Ana Sayfa
  • Donanım
  • Ilginç MCM Tabanlı Intel Xeon SoMa İşlemciler Çevrimiçi Görüldü, House 4 İşlemci Başına Öldü #donanimhaber

Ilginç MCM Tabanlı Intel Xeon SoMa İşlemciler Çevrimiçi Görüldü, House 4 İşlemci Başına Öldü #donanimhaber

 Ilginç MCM Tabanlı Intel Xeon SoMa İşlemciler Çevrimiçi Görüldü, House 4 İşlemci Başına Öldü
 #donanimhaber
Okunuyor Ilginç MCM Tabanlı Intel Xeon SoMa İşlemciler Çevrimiçi Görüldü, House 4 İşlemci Başına Öldü #donanimhaber

Tamam, şimdi dedikodudan yeni çıkmış bir şey yapma tarihi. Bizlerden biri favori twitter hesapları, Momomo_US, başlarda 4 MCM ölümü barındıran garip görünümlü bir işlemci yayınladı. İşlemcinin IHS'si, Intel’inkine fazlaca benziyor ve birazcık daha kazı oluşturmaya karar verdim ve oğlan bir sürü iz buldum. Bütün kanlı ayrıntılara girmeden ilkin, yalnız söylentiyi hatırlamanı ve bir kavanoz tuzu el altında tutmanı hatırlatmak istedim. Intel, MCM tabanlı bir strateji izlemeyi hiç kabul etmedi, sadece şayet bu CPU çok önemli ölçekli bir aldatmacadan başka bir şey olmadıysa (olasılıkla), laboratuvarlarında en azından kontrol edilmiş MCM tasarımlarına haiz olduklarını gösterir.

Çin forumlarında ve eBay'de 4 kalıplı Intel Xeon SoMA işlemci

Tamam, heyecanlanmadan ilkin, bu hikayenin nerede ise mutlaka fazlaca eski bir parça bulunduğunu ve yeni ve yaklaşmakta olan bir SKU’nun bir sızıntısı olmadığını söyleyerek önsözleneceğim – şu demek oluyor ki en iyi senaryoda bile, Intel’in göze çarptığını kanıtlıyor. MCM tasarımları. Aslına bakarsak, paketleme LGA 1156-ish tasarımına koyar ve parti numarası bu işlemciyi nerede ise 4 sene ilkin yapıldığı benzer biçimde koyar. Paket Malezya'da yapılmış oldu.

Bütün bu bilgilere dayanarak, üç şeyden birine bakıyorsunuz:

  1. MCM tasarımları için fazlaca eski ve terk edilmiş bir proje (büyük ihtimalle),
  2. Intel'in hemen hemen açıklamadığı bir proje (kimsenin tahmin etmiş olduğu) ya da
  3. Birinin 100.000'den fazla fiş yansılamak etmiş olduğu detaylı bir aldatmaca (ihtimaller içinde değildir).

IHS tasarımı bununla beraber Skylake ailesinin desteğine de koyuyor; bu da bundan kısa bir müddet sonra kontrol etmeye başladıkları bir şey olduğuna inandırıyor. Burada gösterilen CPU'nun tam bir videosunu seyredebilirsiniz.

Paket üstündeki transistörlerin / SMD'lerin olmaması, bunun çalışan bir işlemci olmadığı ve yalnız erken bir demo çip olduğu demektir – bu fazlaca ilginç parça numarası ve bir Intel Gizli saklı logosu bulunmaması (Intel kelimeleri olmadan standart bir Intel logosu) merkezinde). Ambalajda "MALAY" den bahsedilmesi, Intel’in orada bulunan üç kontrol / paketleme alanına haiz olması sebebiyle bu teoriyi daha da desteklemektedir: PG8, KM5 ve KMO (Penang ve Kulim’de).

Burası işlerin coşku verici hale geldiği yer. Burada yayınlanan kalıpların büyüklüğü çift çekirdekli Skylake kalıplarına yakındır ve 4 kalıp bunu 8 çekirdekli bir yonga haline getirir. Intel ile alakalı sıradaki memlerde, fazlaca soğuk olmadan ilkin sekiz çip vardı, değil mi? fazlaca erken? tamam 🙁 Bu çipin kabaca dört sene ilkin yapılma olması, şayet Intel'in etken olarak takip etmiş olduğu bir şey olsaydı, tekniği mükemmelleştirmek ve icra etmek için kafi zamanları olacaktı.

Yaptığım bir sonraki şey parça numaralarına süratli bir google vermek ve bu işlemcilerin eBay'de de mevcut bulunduğunu görmekti. Bu işlemci sayısının fazlaca fazla olması (bir Reddit iş parçacığına gore, bu entresan minik işlemcilerin ortalama 100.000'i oradaydı), bunların hepsinin detaylı bir aldatmaca olması ihtimalini fazlaca düşük hale getiriyor.

Bunların, seneler öncesindeki performansı arttırmak için müsait alternatifler için Intel'in dahili testinin bir parçası bulunduğunu varsayıyordum. Bu testlerin pozitif çıkıp çıkmadığı ve Intel’in bir MCM stratejisi üstünde çalışıp çalışmadığı veya sonunda terk edilmiş bir proje olduğu tahmin ediliyor.

Intel, işlemcilere yönelik geleneksel monolitik yaklaşımını kullanarak AMD ile rekabet ediyor ve ne yazık ki, AMD'nin kullandığı benzer biçimde MCM tabanlı tasarımlarla rekabet etmek için hakikaten ölçeklenemiyor. Retikül büyüklüğü ile sınırlandırılmış, yalnız fazlaca yekpare bir kalıbı genişletebilirsiniz – verimin kalıp büyüklüğü ile ters bir ilişkisi vardır. Öte taraftan, MCM tabanlı tasarımlar yalnızca verimin artmasından faydalanmakla kalmaz, bununla beraber nerede ise ebedi ölçeklenebilir. Intel, MCM tabanlı tasarımlara geçmeye karar verirse, AMD ile rekabet edebilmek için yapması ihtiyaç duyulan, performans numaralarını hızla artırabilir. Onların iyiliği için ümit ederim bu proje başarıya ulaşmış bir halde nihayetlenen bir projedir ve nihayetinde terkedilmiş bir şey değil, yalnız yakın bir kapak tutuyordu.

Bu Intel CPU'lar ile alakalı ne düşünüyorsunuz?Gönder


Haberin Kaynak Linki

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.