[ad_1]

Kaliforniya Senatosu’na göre, çalışanları bağımsız yükleniciler olarak sınıflandırmayı zorlaştıracak yasaları kabul etti. San Francisco Chronicle. Tasarı, AB5, milletvekillerinin yeni değişiklikleri onaylamaları gereken devlet meclisine geri dönecek. Eğer yürürlüğe girerse, Uber ve Lyft dahil olmak üzere işletme ekonomisi şirketlerini büyük ölçüde değiştirecek.

Yasanın Meclisi geçmesi durumunda, Vali Gavin Newsom neredeyse kesinlikle imzalayacak. İşçi Bayramı'nda yazdı Sacramento Arısı İşçilerin yanlış sınıflandırılmasının – insanların yanlış çalışanlardan ziyade bağımsız müteahhitler olarak dişhekimlerinin bulunduğu – servet eşitsizliğine katkıda bulunduğu. “Sınıflandırmayı engelleyerek daha fazla işçiye kritik iş koruması uygulayan Meclis Bill 5'i desteklemekten gurur duyuyorum” dedi.

Fatura geçerse, Uber, Lyft, DoorDash, Instacart ve Postmates gibi şirketlerden çalışanlar muhtemelen 1 Ocak 2020'de çalışan olabilirler. Buna göre bazı taksi şoförleri, tercümanlar ve diğerleri de olabilir. Chronicle. Sendikalar tasarıyı destekledi.

Yasa, bir çalışanın bir çalışan mı yoksa yüklenici mi olduğunu belirlemek için bir formül olan ABC testini kullanan bir Kaliforniya Yüksek Mahkemesi kararını genişletmektedir. Kriterler aşağıdaki gibidir: Görevleri şirketin kontrolünde yerine getirilmeyen, şirketin ana işinin dışında iş yürüten ve ticaretinde kendi bağımsız girişimlerine sahip çalışanlar yüklenicilerdir.

Tasarının destekçileri – tanıtımı yapan Newsom ve Meclis üyesi Lorena Gonzalez gibi – şirketlerin asgari ücret ve işçi tazminatı gibi çeşitli avantajlar ödemekten kaçınmaları için şirketleri yanlış sınıflandırdığını söylüyorlar. Yolculuk yapan şirketler de dahil olmak üzere muhalifler, istihdamdan elde edilen ilave maliyetlerin onları zorlaştıracağını söylüyor.

Newsom imzalasa bile, bu çekişmenin sonu olmayabilir. Başarısız bir şekilde banknottan dışlanmaya çalıştıktan sonra, Uber, Lyft ve diğer konser şirketleri, işçiler için yeni bir sınıflandırma oluşturmak için 2020 oy girişimi ile seçmen kazanmaya çalışacaklar. Lyft, “Bu konuyu Kaliforniya seçmenlerine özgürlüğü ve sürücülerin istediği ve ihtiyaç duyduğu özgürlüğü korumak için tamamen hazırız” dedi.

[ad_2]
Haberin Kaynak Linki

Bir Cevap Yazın

Menü
%d blogcu bunu beğendi: