C# ve VB de Modern Tasarım İçin Metro Framework

 C# ve VB de Modern Tasarım İçin Metro Framework
Okunuyor C# ve VB de Modern Tasarım İçin Metro Framework

Selamun Aleyküm arkadaşlar öncelikle bugün yazılıma yeni başlayan ve kendine level atlatamayan yazılımcıların ortak sorunu olan tasarım eksikliği konusunda size yardımcı olabilecek bir makale yazmaya karar verdim. C# ve VB de Modern Tasarım İçin Metro Framework konusu altında size metro frameworkü ve nasıl kuracağınızı ,nasıl kullanacağınızı göstermek istiyorum.

Öncelikle tamam öğrenelimde bi bahsettiğin modern tasarımı görelim ona göre okumaya devam ederiz diyen arkadaşlarımız için demolar göstereyim.

Görseli

İçeriğimiz

Öncelikle projemizin open source kodlarını vereyim arkadaşlar. https://github.com/thielj/MetroFramework

Gördüğünüz gibi içerisinde birde demo projesi var isterseniz demo projeninde içerisine girip incelemelerde bulunabilirsiniz.

İnen MetroFramework-master.zip klasöre çıkartın.Daha sonra içerisinden şu 3 dll yi bulun

MetroFramework.dll

MetroFramework.Design.dll

MetroFramework.Fonts.dll

Ramazan Hocam bunla mı uğraşıcaz diceksiniz.Uğraşmayacaksınız.

Projenize sağ tıklayın.

Manage Nuget Packages.. diyoruz daha sonra gelecek ekranda arama yerine metroframework yazıyoruz.İşaretlediğim dosyaları install yapıyoruz.Daha sonra ekranı kapatıyoruz.

Evet indirdik.Şimdi Toolboxa kullanacağım araçları çekmeye geldi.Önce bir  alan oluşturalım toolboxa.

Add new Tab diyoruz ad olarak metroframework verdim size bağlı ismi.Daha sonra oluşan alanımızın içinde sağ tıklayıp Choose Items diyoruz.Gelen ekranda metroframework.dll seçiyoruz eğer yoksa, Browseye tıklayıp masaüstünden metroframeworkü seçiyoruz.Masaüstünde benim yok hocam diyorsanız hemen linkide vereyim.

https://yadi.sk/d/YE94uCDs32d6WK rar şifre:ramazanakbuz.com

içinden sadece Metro Framework ü kullanırsınız.Gösterdiğim şekilde neyse browse dedikden sonra metroframework.dll seçdikden sonra araçları seçicek otomatik siz sadece OK basacaksınız.Evet daha sonra herşey kullanıma hazır.Araç çubuğumuz şu şekilde oluyor.Son olarak formumuza da Metro Framework form stili katmamız gerekiyor.Yapmamız gerekenler önce kütüphaneye kullanımını eklemek

using MetroFramework.Forms;

 

Daha sonrada hemen altındaki formu değiştirerek MetroForm Yapıyoruz.

 public partial class Form1 : MetroForm //bu alanda form yaziyordu MetroForm olarak değiştirdik
  {
    public Form1()
    {
      InitializeComponent();
    }
  }

Evet Arkadaşlar formumuzda hazır gönül rahatlığıyla projemizde Metro Framework kullanabiliriz.

Form Görüntümüz bu şekilde,benim işletim sisteminden dolayı kendim yüklerken bu adımları takip etmek zorunda kaldım.Farklı işletim sistemlerinde farklı sonuçlar verebilir.Farklı sitelerde farklı gösterebilir.Ancak hem metroframeworkü tanıtmış olduk hemde yüklemek için bir yol göstermiş olduk.Daha sonraki yazılarımda farklı tasarım araçları ve yöntemlerindende bahsedeceğim.Bloğu takibe devam  edebilirsiniz.Gösterdiğim adımlardan sonra yükleyebilen yada herhangi bir hata alan yoruma yazarsa yazımızı daha sağlıklı bir şekilde editleyip , çok daha iyi hizmet verebiliriz.

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.