C#Görsel Programlama IYazılım

C# Şifremi Unuttum Maili Yollama

Selamun Aleyküm arkadaşlar c# şifremi unuttum maili yollama konusunu göstereceğim.Her konuda olduğu gibi bunda da birçok yöntem var.Ben kendi izlediğim yöntemi göstereceğim.Bu konuyu işlememin sebebi ise c# dersleri grubunda bir arkadaşımızın sorusu olmuş olması her zaman dediğim gibi elimden geldiğince sordunuz soruların cevapları hakkında blog yazmaya çalışacağım.

C# Şifremi Unuttum Nasıl Yapılır ?

Şimdi adım adım proje üzerinde göstermeye geldi öncelikle örnek projemin şifreyi unuttum penceresini göstereceğim.

textbox1 den tc nosu istiyoruz textbox2 dende mail adresini bunları veritabanındaki bilgilerle karşılaştırıp eğer doğruysa mail adresine bilgileri yollacağız.Bunun için projemize eklememiz gereken kütüphaneler var.

Sırada kodlama kısmımız var olabildiğince sade şekilde göstermek istiyorum açıklama satırlarıyla birlikte.Önce mail gönderme fonksiyonunu hazırlıyoruz bu fonksiyona eklememiz gereken şifre ve mail adresini fonksiyonu çağırırken vereceğiz.

Sırada bunu kullandığımız kısım tabi direk şifreyi istediği için yollayamayız önce verdiği bilgiler doğru mu diye veritabanından kontrol etmeliyiz.Yolla adındaki butonumuza çift tıklayıp içine girdik.

Evet arkadaşlar C# Şifremi Unuttum mesajını işlemlerden sonra başarılı şekilde mail adresine şifre yolladı.

hatirlat Şifremi

Bu kadar yapamadığınız takıldığınız yada eksik anlattığım düzeltmem gereken bir yer olursa yorum olarak yazmanız yeterlidir.Makale faydalı bulduysanız paylaşarak bana destek olabilirsiniz.

 

Etiketler

Ramazan Şerif

Selamun Aleyküm Adım Ramazan Şerif Akbuz. Bilişime olan merakım ortaokul yıllarımda başladı.7.Sınıfta Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı aracılığı ile girdiğim Legorobot yarışmasında Türkiye de ilk 20 ye girdik.Bilişime olan heyecanım lise yıllarımda da devam etti.Liseyi Veritabanı Programcılığı bölümünde okudum.Matematiğim zayıftı bende 2 yıllık Omü bilgisayar programcılığına geçiş yaptım.Okulu başarıyla bitirdim.2 Yıldır bir yandan Freelance olarak çalışıyor , bir yandanda iş arıyorum.Bakdım olacağı yok birazda kendimi geliştirme kararı aldım.DGS ile Fırat Üniversitesi Yazılım Mühendisliğine geldim.Maceranın devamında bir baltaya sap olabilmek dileğiyle "Zaman zam anıdır Gülüşüme sende gül üşüme"

İlgili Makaleler

17 Yorum

 1. Hocam Merhaba Size 2 Sorum Olacak Soru Soracağım alan bulamadığım için size buradan soruyorum kusuruma bakmayın eğer vaktiniz olurda cevaplandırırsanız sevinirim bu sorulara cevap arıyorum uzun süredir ama yardımcı olan olmadı.

  Amaç :

  Bir Test Programı hazırlayacağım. Test içeriği resimlerden oluşacak ve resimler üzerinden işaretleme yaparak sorulara cevap verilecek.

  1- Soru :

  Hocam Şöyle anlatayım. Sınav Ekranı olacak form da 1 adet picturebox var bu picturebox’in imagesine bir resim ekliyorum.Bu resim içindeki bir nesnenin tamamının alanını öğrenmek istiyorum. Örneğin picturebox ‘ in imagesi bir manzara resmi olsun manzara resminin bir alanında bir kedi olsun ben bu manzara resmi içindeki kedinin kuyruğunada mouse ile tıklasam patisinede tıklasam kafasınada tıklasam vs. bu alanın kedinin bulunduğu alan olduğunu messagebox ile öğrenmek istiyorum. yani resimdeki kedi üzerine tıkladığımda kediye tıkladınız diye mesaj almak istiyorum.Resim üzerinde kediden farklı bir alana tıklarsam herhangi bir uyarı vermesini istemiyorum.

  2- Soru :

  C# da Form üzerinde bir adet picturebox var (pictureboxın imagesi plus işareti (+)işareti) ben mouse ile form üzerinde tıkladığım bir alana bu + işaretinin gelmesini istiyorum. Yani mouse ile tıklanılan alanın koordinatına bu + işaretinin gelmesini istiyorum ve resim dışında bir alana tıklarsam + işareti bu alana çıkmasın sadece pictureboxun alanı içinde istenilen yere gelsin bunu nasıl yapabilirim.

  Hocam sorduğum iki soru ile ilgili bir örnek verebilirseniz ve bana samet_karaaslan_e@hotmail.com adresimden mail atarsanız çok sevinirim. Teşekkürederim.

  1. samet direk şu kodu kullan diyemiyeceğim.Belirli algoritmalar hazırlanılması lazım.Faceden eklersin ramazan şerif akbuz bide öyle konuşuruz

  1. burada program içerisinde oluşturdum sifre adındaki değişkene veritabanımızın “sifre” column yer alan tc si belirtilen kişinin şifresini çekiyoruz.Yani diyoruzki
   adım 1 : bana tcsi textbox1 maili textbox2 deki değişkenler olan adamı getir.
   öyle bi adam varsa getiriyor .
   yoksa çıkıyor.
   eğer getirirse bu sefer yolladın kodu kullanıp
   bu adamın şifresini programımdaki sifre değişkenine at diyorum.
   Bu sayede sifreyi alip proje içerisinden ağri email ile mail sahibine yollayabiliriz.
   umarım açıklayıcı olmuştur yorumun için teşekkürler.

 2. hocam çalıştırınca bu kısımda hata alıyorum baglanti.Open();
  hata ise şu : An unhandled exception of type ‘System.Data.SqlClient.SqlException’ occurred in System.Data.dll

  Additional information: Sunucuyla bağlantı kurulurken ağ ile ilgili veya örneğe özel bir hata oluştu. Sunucu bulunamadı veya sunucuya erişilemiyor. Örnek adının doğru olduğunu ve SQL Server’ın uzak bağlantılara izin verdiğini doğrulayın. (provider: Named Pipes Provider, error: 40 – SQL Server için bağlantı açılamadı)

  Acaba bütün kodları atabilir misiniz eksikte olabilir

  1. projemizin üst kısmına global olarak bağlantı kodu eklemeliyiz.Bunuda kendi sql serverine göre düzenlemelisin örnek olarak.
   SqlConnection baglanti = new SqlConnection(“Data Source=localhost\\SQLExpress; initial Catalog=veritabaniismi; Integrated Security=true”);

 3. Hocam merhaba , Access üzerinden yaptım kodların aynısını aldım sadece Sql’leri OleDb diye değiştirdim OleDbDataReader oku = com.ExecuteReader(); kısmında hata alıyorum , komut kısmında hata varmı diye bakıyorum hiçbir hata gözükmüyor ama anlamadım
  yardımcı olursanız sevinirim.

  1. global olarak projenin tepesinde tanımladık .Bu sayede her fonksiyon ve butonda teker teker oluşturmak zorunda değiliz.

  1. evet değişkenleri üstte tanımlayıp veritabanından yada elle giriş yapınız ! İkinci olarakda mail adresinizin güvensiz mail atma ayarlarını yapınız .Bu ayar mail adresinize girdiğinizde size uyari olacak gelecektir

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: