C#Grafik işlemleriVBYazılım

C# Grafik işlemleri || Veritabansız ve Veritabanlı Chart Kullanımı || Görsel Programlama

Selamun aleyküm arkadaşlar yaptığımız otomasyonlarda sayısal verileri gözümüze daha hoş gösterebilecek daha güzel şekilde analizler yapabilmemizi sağlayan grafik işlemlerini göreceğiz. C# Grafik işlemleri konusunda ilk olarak Chart kullanımına göz atıyoruz.

C# Grafik işlemleriChart ne işe yarar ? İstediğimiz verilerin grafiksel gösterimini Chart kontrolü kullanarak sağlayabiliriz.

Chart veritabanı işlemleri yapılabilir mi? DataList,DataGridView benzeri veri kontrollerinde olduğu gibi DataSource nesneleriyle çalışır. Yani
veritabanından veya bir nesneden gelen verilerin bu kontrole DataSource özelliği üzerinde
bağlanması gerekecektir.

Chart nerede ? Chart kontrolü Toolbox’ta Data kısmında bulunur.

Chart kontrolüne manuel olarak aşan ve değer eklemek mümkündür bu ekleme işlemi aşa-
ğıdaki adımlar sayesinde gerçekleşmektedir.

İlk olarak Forma chart nesnesini ekliyoruz ;

Chart Nesnesi

 

Properties’de Series alanından hangi tip grafiği seçmek istediğimizi belirtiyoruz.Add butonuna tıklayarak kimin, neyin verilerini grafikleyeceksem onları ‘seri’ olarak ekliyorum.

Chart Properties

 

Ekleme işlemini tamamladıktan sonra ise ChartType kısmına gelip grafiğimin şeklini belirliyorum.

 

 

KODLARIMIZA GEÇELİM

Charttype

PROJEMİZİN ÇIKTISI

Chart Kullanımı

 

PUANLARIDA GÖRÜNTÜLEMEK İSTERSEK KARIŞIKLIĞI GİDERMEK ADINA;

Serias Collection Editor

 

Bunun için : IsValueShownAsLabel = true yapıyoruz.Şimdiki ekran çıktımıza bakalım.

IsValueShownAsLabel

 

Şimdi Veritabanıda Kullanarak Orta Profesyonellikteki bir Fatura Takip Programında chart kullanımının nasıl yapıldığını İnceleyelim:

 

Chart Kullanımı

Gördüğümüz gibi grafiğimiz dairesel şekildedir ve toplam borç ve ödenen borcu oranlayarak kendi içerisinde grafiğe dökmektedir.Peki bunu nasıl yaptı gelin kodlarımıza bakalım.Projemiz örnek kodlar açıklama satırları gibi şeyler için en az 2 saatimi vermekteyim arkadaşlar.Ne kadar bazılarınız için kolay gözüksede bunu makale haline getirmek seo uyumlu yapmak okunaklı olmasını sağlamak gibi işlevlerle uğraşmak vaktimi almaktadır.Sizden ricam emeğe saygı reklama tıklayabilirsiniz, yorum yapabilirsiniz , paylaşabilirsiniz makaleye destek olarak yeni makalelerin gelmesini sağlamak olacaktır.İyi günler Allah’a emanet.

Diğer yazılım makalelerimiz için

Facebook Grubumuz İçin Tıklayın

 

 

 

Etiketler

Ramazan Şerif

Selamun Aleyküm Adım Ramazan Şerif Akbuz. Bilişime olan merakım ortaokul yıllarımda başladı.7.Sınıfta Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı aracılığı ile girdiğim Legorobot yarışmasında Türkiye de ilk 20 ye girdik.Bilişime olan heyecanım lise yıllarımda da devam etti.Liseyi Veritabanı Programcılığı bölümünde okudum.Matematiğim zayıftı bende 2 yıllık Omü bilgisayar programcılığına geçiş yaptım.Okulu başarıyla bitirdim.2 Yıldır bir yandan Freelance olarak çalışıyor , bir yandanda iş arıyorum.Bakdım olacağı yok birazda kendimi geliştirme kararı aldım.DGS ile Fırat Üniversitesi Yazılım Mühendisliğine geldim.Maceranın devamında bir baltaya sap olabilmek dileğiyle "Zaman zam anıdır Gülüşüme sende gül üşüme"

11 Yorum

    1. chart1.Series[0].ChartType = System.Windows.Forms.DataVisualization.Charting.SeriesChartType.Pie; bu kodla değerlerin hangi grafikte gösterildiğini seçdim.Bunudeğiştirebilirsiniz.SeriesChartType yazdıkdan sonra noktaya basarsanız diğer grafik türlerinide görebilirsiniz.

  1. Merhabalar ben devexpres yükleyerek oradaki chart nesnesini kullandım fakat bütün kütüphaneler yüklü olmasın rağmen chartin serisini veri girişi yapabilmek için kullanılan “AddPoint” kodu gelmemektedir bu konuda yardımcı olabilir misiniz
    chartControl1.Series[“Series 1”].Points.AddPoint(Convert.ToString(dr[0]), int.Parse(dr[1].ToString()));

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: