excelYazılım

C# Excel içe aktarma ve dışa aktarma (Access Veritabanı)

C# Excel'den access veritabanına aktarım

Selamun aleyküm arkadaşlar dışa aktarma konusunda kimsede problem görmedim ancak c# excel içe aktarma yaparken problem yaşayan arkadaşlar olmuş access olsun sql server olsun nasıl içeri aktaracağını göstereceğim.

C# Excel içe aktarma ve dışa aktarma 

 

c# excel içe dışa aktarma

Yaptığım bir projeden örnek göstererek gideceğim.Bu sayede sizde gerçek bir proje üzerinde nasıl kullanılır görmüş olacaksınız.Öncelikle

C# Excel içeri aktarma

Kaydederek deme sebebim bazı durumlarda aynı veriden içeride varsa belirli alanlarını güncellemesini isteyebilirsiniz.Bu stoğu barkodu vesaire olabilir.Kaydederken buna dikkat etmez ! Sadece içeride aynı veriden var mı diye kontrol edip ardından ,içeri aktarmamız yeterli olacaktır.

ADIM 1 : Kütüphanemizi projemize yüklüyoruz.

microsoft office interop excel dll indirelim https://yadi.sk/d/6ihPidtcWqpCrw

ardından projemizizin solution explorer kısmındaki referances kısmına gelip add referances diyelim.Ve indirdiğimiz referansı seçerek projemize yükleyelim.

Projemizin içindeki kütüphanelerimize kodlarımızı ekleyelim.

artık excel kodlarını c# içerisinde kullanabiliriz.Şimdi 2. adıma geçelim.

ADIM 2 : Veritabanı ve Excel Aktaracağımız alanlar seçiyoruz.

Aktarmak istediğim access veritabanım.

accessveritabaniexceldenaktarma

Aktarma Yapacağım Excel Örneğim..

aktarilacakexceldosyasiaccese
ADIM 3 : Teker teker excelden verileri çekip seçili duruma göre aktarma veya kaydetme işlemi yapıyoruz..

BUTON İÇERİ AKTARMA KODLARIM…SİZ KENDİNİZE GÖRE SADELEŞTİREBİLİRSİNİZ.

 

Burada ufak karmaşalar var örneğin excel tablo adını otomatik çekmem yada hatalar başarılı işlemler için sayaçlar kullanmam yada aktardığım excel dosyasını dinamik bir isimle excel klasörüme kaydetmem gibi siz bunlardan arındırarak daha sade şekilde kodlarınızı oluşturabilirsiniz.Ben yinede örneğimdekine yakın yazmak isteyenler için bu kodları örneğe ekledim.

 

ADIM 3 : bize butonumuz aracılığı ile gelen verileri seçili duruma göre kullandığımız fonksiyonlarla access veritabanımıza işliyoruz…

Excel’den access veritabanımıza kaydetme kodu

 

Excelden Access veritabanımıza ismi veya barkodu referans alarak güncelleme yapma kodu

Öncelikle kullanıcıya barkoda göre mi yoksa isme göre mi güncelliyeceğini sordum.Aldığım yanıta göre güncelledim.Sizde kendi alanlarınıza uygun bu şekilde işlemler yapabilirsiniz.

guncelleyerekexceliceaktarma

 

Kodumuza geçelim.

Bu kadar basit arkadaşlar kodlar kafanızda karmaşıklık yapmasın hepsi basit.Anlamadığınız yada kendi projenize uygularken hata aldığınız yerler olursa yorum olarak yazmayı unutmayın.Elimden geldiğince yanıtlayacağım.

C# Excel Dışarı aktarma

Bu konuda çok problem olduğunu zannetmiyorum.Hangi verimizi dışarı aktaracaksak datagridwiewe çekiyoruz.Ardından aşşağıdaki kodu çalıştırıyoruz.

 

Bu örnekte datagridwiew2 yi dışarı aktardım.Eğer macrolar kodlar vs varsa excel verilerinizde aktarma işlemi o verilerde başarısız olacaktır.

Destek olarak yorum yazabilir adblockeri kapatabilirsiniz.Allah’a emanet olun.

Bizi bilen bilir.

Etiketler

Ramazan Şerif

Selamun Aleyküm Adım Ramazan Şerif Akbuz. Bilişime olan merakım ortaokul yıllarımda başladı.7.Sınıfta Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı aracılığı ile girdiğim Legorobot yarışmasında Türkiye de ilk 20 ye girdik.Bilişime olan heyecanım lise yıllarımda da devam etti.Liseyi Veritabanı Programcılığı bölümünde okudum.Matematiğim zayıftı bende 2 yıllık Omü bilgisayar programcılığına geçiş yaptım.Okulu başarıyla bitirdim.2 Yıldır bir yandan Freelance olarak çalışıyor , bir yandanda iş arıyorum.Bakdım olacağı yok birazda kendimi geliştirme kararı aldım.DGS ile Fırat Üniversitesi Yazılım Mühendisliğine geldim.Maceranın devamında bir baltaya sap olabilmek dileğiyle "Zaman zam anıdır Gülüşüme sende gül üşüme"

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: