C# DLL Oluşturma ve Kullanma Resimli Anlatım

 C# DLL Oluşturma ve Kullanma Resimli Anlatım
Okunuyor C# DLL Oluşturma ve Kullanma Resimli Anlatım

Visual Studio kullanarak uygulama geliştirirken bazı durumlarda kaynak kodlarımıza DLL (Dynamic Link Library) dosyalarını referans olarak eklemek gerekebilir.C# DLL oluşturma ve Kullanma Bazı durumlarda hazır oluşturulmuş kütüphaneleri (dll) eklemek gerekli olabilirken, bazı durumlarda ise kendi dll dosyamızı oluşturup daha sonra bu kütüphane dosyamızı diğer projelere referans olarak ekleyip kullanmak isteyebiliriz.

Öncelikle dll dosyası oluşturabilmek için Visual Studio ortamında yeni proje açıyoruz.

Ardından çıkan pencere ekranından “Class Library” şablonunu seçiyoruz ve oluşturacağımız dll dosyamıza bir isim veriyoruz. Örneğimizde OgrencilerLibrary isminde bir dll oluşturuyoruz.

C# DLL Oluşturma adına sıradaki işlemimiz karşımıza gelen ekranda standart bir class yapısı mevcut durumda ve biz bu classın adını Ogrenci olarak değiştiriyoruz. Daha sonra bu sınıfa ait property (özellik) leri tanımlıyoruz. Burada tanımladığımız Ad, Soyad ve Yas isimli özellikli dll oluşturulduktan sonra diğer projelerde kullanılırken karşımıza çıkacaktır. Gerekli tanımlamaları yaptıktan sonra projeyi F6 ile derliyoruz.

Class Library projesini F6 ile build ettikten sonra dll dosyasının oluşturulduğunu kontrol edelim. Bunun için projemizin oluşturulduğu dosya yolundaki Bin\Debug klasörü altına bakalım.

Göründüğü gibi OgrencilerLibrary ismindeki dll dosyamız oluşturulmuş durumda. Şimdi bizim oluşturduğumuz bu dll dosyasını başka bir projemize nasıl ekleyeceğiz ve kullanacağız inceleyelim.

Oluşturulan dll dosyasını kullanmak için yeni bir proje açıyoruz. Biz şu an için var olan solution üzerine sağ tıklayarak add ==> Windows Form.. ile yeni bir form uygulaması açıyoruz.

Ardından gerekli itemleri formumuza koyuyoruz

 

Şimdi sıra açılan yeni console projesine daha önce oluşturulan dll dosyasını referans etmeye (eklemeye) geldi. Bunun için yeni açılan projede Solution Explorer penceresindeki Referance isimli sekmede sağ tıklayarak referans ekleme penceresine geliyoruz.

Çıkan pencerede birçok dll dosyası hazır olarak gelecektir.Bunların birçoğu netfremework veya kullandığımız uygulamalarla birlikte gelen dll dosyalarıdır.Örneğin masaüstündeki media player uygulamamızın dll dosyaları mevcuttur ve çalışma yapacağımız zaman bunları ekleyip bir müzik çalar yapabiliriz.Burdan kendi dll dosyamızı bulabilmek için browse tıklıyoruz ardından dosyamızın olduğu dizine gidip add tıklıyoruz son olarakda ok tuşuna basıyoruz.

Daha sonra eklenen dll yi using komutu ile kullanıma alıyoruz.

Artık projemize oluşturulan dll dosyası eklenmiş durumda ve yeni projemizde dll içerinde bulunan Ogrenci classını ve buna ait ad, soyad ve yas isimli özellikleri kullanabiliriz

Ogrenci sınıfının property lerine değerler vererek ekrana yazdıralım. Örnek olarak ad için ramazan, Soyad için Çalışkan ve Yas için ise 22 değerlerini atayalım ve bu değerleri ekrana yazdıralım.

Şimdide debug yapıp bu değerleri textboxa girelim ve sonucu görelim.

sonuc resmimiz

Evet textboxa değerleri girdik ve bu uyarı geldi.Programımız hatasız şekilde derlendi ve verdiğimiz değerleri messageboxa aktardı.

using System;
using System.Collections.Generic;
using System.ComponentModel;
using System.Data;
using System.Drawing;
using System.Linq;
using System.Text;
using System.Windows.Forms;
using OgrencilerLibrary; //dll dosyamızı using ile kullanıma almıştık
namespace OgrencilerLibrary
{
  public partial class Form1 : Form
  {
    public Form1()
    {
      InitializeComponent();
    }

    private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
    {
      Ogrenci yenisinif = new Ogrenci();
      yenisinif.ad = textBox1.Text;
      yenisinif.soyad = textBox2.Text;
      yenisinif.yas = textBox3.Text;
      MessageBox.Show(yenisinif.ad+""+yenisinif.soyad+""+yenisinif.yas);

    }
  }
}

C# DLL Oluşturma ve Kullanımı Projemiz Bu kadar Arkadaşlar

Yapılan Yorumlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.