Arkadaşlar Selamun Aleyküm bugün sizlerle c# canlı döviz takip sistemini projemize ekleyeceğiz.Öncelikle Programımın görüntüsünü paylaşıyorum.

 

canlidoviztakibi

Gördüğünüz gibi yapdığım Ön muhasebe programına ufak bir ek olarak canlı döviz takip yapdım.Sizlerde gerekli programlarınıza entegre edebilirsiniz.Öncelikle gerekli Kütüphaneyi Projemize ekliyoruz:

 

Bunun için gerekli toolbox araçlarına bakalım:

4 adet label.

Dolar= label2  Euro= label4  mantık bu şekilde eşittirden sonraki labellerin arka plan rengini değiştirerek daha dikkat çekici yada programınızda belirgin hale getirebilirsiniz.

Şimdi bir adet dovizdoldur adında fonksiyon oluşturalım:

 

Gördüğünüz gibi xml verilerini  http://www.tcmb.gov.tr/kurlar/today.xml web sitesinden çekiyoruz diğer para birimlerinide burdan çekebilirsiniz.

Şimdi fonksiyonu oluşturduğumuza göre yapmamız gereken tek şey fonksiyonu kullanmak eğer 1 timer belirler programla birlikte çalıştırırsak ve içerisine  dovizdoldur(); yazarsak timer içindeki her çalışmasında ekrandaki döviz bilgisini güncelleyecektir.Yada formun load kısmına yazarak programla birlikte güncel halinin açılmasını sağlayabiliriz.Bu ön muhasebe programlarında,Forex tarzı piyasa programlarında kullanabileceğiniz bir özellik.

 

Burda timer1 içerisine dovizdolduru çağırdık.Ama dikkat etmemiz gereken nokta intervalide biraz arttıralım yoksa salisede güncellemeye çalışır programı kasarız yalandan şimdi tek yapmamız gereken form yüklenirken timer1i etkinleştirmek

 

 

Bu kadar arkadaşlar ek özellikler için ve merak ettiğiniz farklı konularda makaleler için bana ulaşabilirsiniz bloğum gelişmeye devam ediyor şuan reklam almıyorum sponsor dışında yanlızca size faydalı olmayı umuyorum iyi günler.

 

1 Yorum. Yeni Yorum

  • Kardeş resimdeki olan exe ve proje hali atabilirmisin yarısını da ben düzeltmek istiyorum

    Cevapla

Bir Cevap Yazın

Menü
%d blogcu bunu beğendi: